K U L T U R A

Kolejna premiera Polskiego Teatru Tańca dla dzieci

Konferencja prasowa przed premierą spektaklu - InstynkTY - Pols  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Premiera spektaklu „InstynkTY” odbędzie się w Małym Studio Polskiego Teatru Tańca we wtorek, 13 grudnia. Spektakl będący próbą odpowiedzi na pytanie, co łączy ludzi i zwierzęta dedykowany jest dzieciom do lat trzech i tego dnia będzie można go obejrzeć o godzinie 10:30 i 17:00.

Polski Teatr Tańca w tegorocznym kalendarium po raz kolejny wychodzi z propozycją dla dzieci. Tym razem spektakl został zadedykowany najmłodszym – dzieciom do lat trzech.

“InstynkTY” to spektakl w którym twórcy jak i artyści – tancerze pragną odpowiedzieć na pytanie co łączy ludzi i zwierzęta. Jak budowana jest bliskość, dom, jak poszukujemy.

Jak w tak dorosłym temacie spotkać się z bardzo małym dzieckiem? – tylko i wyłącznie w zaufaniu i wierze w to, że poznawanie świata poprzez ruch, doświadczanie go, rozwój w działaniu są czymś naturalnym – dla dzieci, ich bliskich oraz osób zawodowo zajmujących się tańcem. Z pełną akceptacją i w otwarciu na każdą z obecnych osób – tworzyć będziemy opowieść bez słów o spotkaniach, działaniach i relacjach, które leżą w naszej naturze, które każda z istot tworzy od urodzenia. Spektakl zaprasza do bezpiecznej, przytulnej przestrzeni, w której rodziny będą mogły swobodnie eksplorować budowany z ciał i kostiumów tancerzy, sensoryczny świat. Wielość barw i faktur, łagodna muzyka oraz wyważone, włączające do współbycia działania, stworzone zostały w oparciu o wieloletnie doświadczenie twórców spektaklu w realizacji spektakli dla bardzo małych dzieci. „InstynkTY” – spektakl z nurtu nowej choreografii – czerpie inspirację ze splotu dzikości przyrody i człowieka. Jego centralnym założeniem jest chęć podzielenia się z publicznością niezwykłością zjawisk natury oraz zachęcenie do przyglądania się otaczającej rzeczywistości jako przestrzeni magii i pięknych relacji – czytamy na stronie Polskiego Teatru Tańca

Twórcy:
reżyseria, koncepcja: Alicja Morawska-Rubczak
choreografia: Monika Kiwak
scenografia, kostiumy: Justyna Łagowska
muzyka: Sebastian Świąder
artyści-tancerze: Evelyn Blue, Kacper Bożek, Momoko Den, Bartosz Dopytalski, Julia Hałka, Patryk Jarczok, Jerzy Kaźmieczak, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Dominik Kupka, Daniel Michna, JinWoo NamKung, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Zofia Tomczyk, Emily Wong-Adryańczyk

Alicja Morawska-Rubczak – reżyserka, pedagożka teatru, specjalizuje się w dziedzinie teatru i tańca dla dzieci do lat trzech. Tworzy spektakle dla najnajmłodszych oraz projekty edukacyjne w teatrach w całej Polsce i zagranicą (między innymi Norwegia, Japonia, Niemcy, Rosja). Jej spektakle były prezentowane na najważniejszych festiwalach teatralnych w kraju i na świecie – między innymi w Singapurze, Japonii, Chinach, Norwegii, Rosji, Irlandii, Włoszech i Iranie. Należy do International Theatre for Young Audiences Research Network, Small Size Association oraz współtworzy poznańską Art Fraction Foundation.

Monika Kiwak – pedagożka, performerka, absolwentka Wydziału Tańca w duńskiej szkole Performers House. Praktyki somatyczne i improwizatorskie kieruje głównie do dzieci i rodzin. Z dorosłymi pracuje na polu improwizacji solowych, komponowanych z ciała, wyobraźni i głosu. Stypendystka Art Stations Foundation, Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Performers House. Od 2008 do 2015 roku tańczyła w Eksperymentalnym Studio Tańca Iwony Olszowskiej w Krakowie, praktykując improwizację z podejściem BMC®.

Justyna Łagowska – scenografka, autorka kostiumów, reżyserka świateł. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Stworzyła ponad 60 scenografii w teatrach polskich i niemieckich. Współpracowała m. in. z Remigiuszem Brzykiem, Markiem Fiedorem, Janem Klatą, Michałem Kmiecikiem, Nikołajem Koladą, Piotrem Kruszczyńskim, Pawłem Łysakiem, Wiktorem Rubinem. Laureatka wielu nagród festiwali teatralnych m. in. Opolskich Konfrontacji Teatralnych, Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy, Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu, Festiwalu Scenografów i Kostiumologów VizuArt w Rzeszowie.

Sebastian Świąder – pedagog teatru, animator kultury, muzyk i performer. Tworzy spektakle i działania na styku performansu i teatru, m.in. „W Kole” (Teatr BAJ, 2016), “Dom” (Teatr BAJ, 2017), “Chanuka” (Teatr 21, 2017). Współpracuje z reżyserami przy realizacjach jako pedagog teatru, komponuje i wykonuje muzykę do spektakli, m.in. “Mapa i terytorium” (reż. E. Marciniak, Teatr Wybrzeże 2016), „Chodzi o to” (reż. A. Morawska-Rubczak, Teatr Kochanowskiego w Opolu, 2018), „Wróg. Instrukcja obsługi” (reż. J. Sobczyk, Teatr Zagłębia, 2018), „Arianie” (reż. Beniamin Bukowski, Narodowy Teatr Stary w Krakowie, 2021), “1970” (reż. W. Faruga, Teatr Ochoty, 2020).Gra z zespołem muzycznym UGLA i Bardzo Duży Dom.

“InstynkTy” to kameralna przestrzeń, w której tancerki i tancerze towarzyszą dzieciom i dorosłym. W tym spektaklu dorośli współdziałają z dziećmi.

W przestrzeń spektaklu wchodzimy bez butów. Możliwe jest swobodne przemieszczanie się. Bardzo ważne jest dla nas niehamowanie naturalnych reakcji naszych najmłodszych widzów ( śmiech, słowa, gaworzenie, a nawet płacz są dla nas wyrazem emocji i bardzo zależy nam na tym, by dzieci mogły wyrażać je w sposób swobodny). Jeżeli dziecko poczuje dyskomfort można z nim wyjść i wrócić w każdej chwili – tłumaczą autorzy.

Premiera spektaklu dla dzieci do lat 3 – „InstynkTY”

Polski Teatr Tańca, Małe Studio
wtorek, 13 grudnia, godzina 10:30 i 17:00
czas trwania ok 45 minut

Bilety w cenie 30 zł – dla dzieci i dorosłych

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz