BizNews

Kiedy szerszA2?

Korek na A2  Foto: lepszyPOZNAN.pl / gsm

Korek na A2 Foto: lepszyPOZNAN.pl / gsmO konieczności poszerzenia poznańskiego odcinka autostrady A-2 mówi się praktycznie od momentu jej otwarcia. Jest decyzja o takiej właśnie inwestycji, ale będzie ona możliwa dopiero w drugiej połowie przyszłego roku. Tymczasem ruch na autostradzie rośnie o 7-8% rocznie.

Inwestorowi, a więc Autostradzie Wielkopolskiej, nie udało się uzyskać zgody na inwestycję w ramach skróconej procedury środowiskowej, więc musi przedstawić pełną dokumentację.

Myśleliśmy, że skoro trzeci pas został zaprojektowany w 2000 roku przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, to sytuacja uprawnia nas do skróconej procedury, okazało się jednak, że nie – tłumaczy Andrzej Lewandowicz, wiceprezes zarządu Autostrady Wielkopolskiej – zakładamy, że decyzję środowiskową będziemy mieli pod koniec tego roku, następnie musi się odbyć projektowanie, następnie konsultacje społeczne, a potem projektowanie techniczne.

Fragment autostrady, który jest częścią obwodnicy Poznania to ponad 13 kilometrów trasy. Obwodnicę tę uruchomiono w 2003 roku i już wtedy planowano poszerzenie jej do trzech pasów ruchu w każdą stronę. To właśnie dzięki tym planom, pochodzącym jeszcze z 2000 roku Autostrada Wielkopolska liczyła na uzyskanie decyzji środowiskowej na rozbudowę w ramach skróconej procedury.

Teraz jednak zmianie muszą ulec m.in. założenia dotyczące ruchu. W roku 2000 projekt uwzględniał plany miasta dotyczące budowy tzw. trzeciej ramy komunikacyjnej. Plany te obecnie są zawieszone z uwagi na brak środków i nie wiadomo, czy trzecia rama w ogóle kiedykolwiek powstanie. To powoduje, że ruch na autostradzie będzie zdecydowanie większy niż zakładano 15 lat temu.

Na razie Lewandowicz nie chce oceniać wpływu ostatniej podwyżki opłat za przejazd autostradą. Od połowy stycznia kierowcy aut osobowych za przejazd całym odcinkiem z Konina do Świecka muszą zapłacić 69,00 złotych, za odcinek od Konina do Poznania 34,00, a za przejazd od Poznania do Świecka 35,00 złotych. Na szczęście przejazd fragmentem wokół samego Poznania jest bezpłatny.

Dwa miesiące to bardzo krótki okres, żeby jednoznacznie stwierdzić, jaki ta podwyżka miała wpływ, obserwujemy ten sam poziom ruchu mówi wiceprezes zarządu Autostrady Wielkopolskiej – z racji tego, że takie statystyki zwykle przeprowadza się w okresach co najmniej półrocznych, to będę przygotowany na takie pytanie w okolicach lipca.

Autostrada Wielkopolska Foto: Autostrada Wielkopolska

źródło Newseria

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz