K U L T U R A

Kenny Garrett wystąpi w Blue Note Poznań

Kenny Garrett  Foto: materiały prasowe / FB / kennygarrettofficial

W ramach Blue Note Poznań Competition wystąpi jeden z najwybitniejszych współczesnych saksofonistów jazzowych Kenny Garrett. W poznańskim klubie zobaczymy go w piątek, 8 października o godzinie 20:00. Pięciokrotny laureat Grammy, promować będzie swój najnowszy album „Sounds From The Ancestors”.

Gwiazda światowego jazzu z muzyką związany jest od najmłodszych lat. Jego ojciec grał na saksofonie tenorowym i jazz obecny był w domu na co dzień. Jego rodzinne miasto Detroit oferowało szerokie spektrum muzycznych doznań – soul, gospel, muzyka klasyczna, z których młody artysta chętnie czerpał. Karierę jazzmana rozpoczął w 1980 r. od pracy w˙orkiestrze Mercera Ellingtona. Kilka lat później Kenny przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie grał w Orkiestrze Mela Lewisa oraz współpracował z takimi artystami jak: Dannie Richmond, Art Blakey, Freddie Hubbard i Woody Shaw.

Pierwszy solowy album („Introducing Kenny Garrett”) wydał w 1984 roku. Następnie został zaproszony do współpracy z Milesem Davisem. Kolejnych kilka lat wspólnego koncertowania i wspólnych nagrań z Mistrzem wywarło niezatarty wpływ na jego życie i karierę.

Ostatnie dwie dekady to nieprzerwane pasmo sukcesów Kenny’ego Garretta – najwyższe oceny kolejnych jego albumów, grubo ponad 100 gościnnych nagrań, uznanie ze strony magazynu Rolling Stone, udział w ścieżce dźwiękowej do filmu „Love Jones” oraz najwyższe wyróżnienie – zdetronizowanie krzepkiego Phila Woodsa (w rankingu magazynu „DownBeat”) z pozycji najlepszego saksofonisty altowego.

Album – „Do Your Dance!” zainspirowała publiczność, która podczas występów Kenny’ego wstawała z ich miejsc i tańczyła w swoim rytmie.

Niektórzy niechętnie uczestniczą, ponieważ uważają, że inni są lepsi niż oni. Mówię im: „Do your dance!” Nie martw się tym, co robi druga osoba. Pozwól wszystkim spędzać czas i „Rób swój taniec!” – tłumaczy Garrett.

„Do Your Dance!” to podróż przez rytmy z melodyjnego „Calypso Chant”, kojący, zainspirowany Brazylią „Bossa”, prowadzący do letniego ducha „Backyard Groove” i „Philly”.

Najnowszy album Kenny’ego – „Sounds From The Ancestors”, jest własny, unikatowy, polirytmiczny, pełen groovu i wszechświat. „Sounds From The Ancestors” zachwyca intelektualną jasnością, pomysłowością brzmień i emocjonalnym ciężarem.

Kenny Garrett zagra na saksofonie, a towarzyć będą mu muzycy: Corcoran Holt – kontrabas, Vernell Brown – fortepian, Samuel Laviso – perkusja, Rudy Bird – instrumenty perkusyjne.

Blue Note Poznań Competition 2021: Kenny Garrett

Blue Note Poznań
piątek, 8 października, godzina 20:00

Bilety w cenie:
130 zł – pierwsza pula, 160 – druga pula
80 zł – ulgowe wejściówki dla uczniów, studentów i seniorów

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / FB / kennygarrettofficial

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz