POZnań

Kaponiera w pełni funkcjonalna

Otwarta Kaponiera i... kolejne remonty i utrudnienia  Foto: PIM

Po 5 latach rondo Kaponiera zostaje otwarte dla wszystkich użytkowników.

W związku z uzyskaniem w piątek, 2.09 w godzinach wieczornych pozwolenia na użytkowanie ronda Kaponiera, w nocy wprowadzona została docelowa organizacja ruchu. Tym samym, rondo zostaje udostępnione dla wszystkich relacji ruchu kołowego i tramwajowego, oraz uruchomione zostają przystanki na moście Uniwersyteckim, w ciągu ulicy Święty Marcin. Ruch na rondzie regulowany będzie poprzez sygnalizację świetlną podłączoną do systemu ITS, dającą priorytet środkom komunikacji publicznej.

Dla zapewnienia pełnej dostępności ronda dla pieszych, w tym dla osób z niepełnosprawnościami udostępniony zostaje poziom – 1, który wyposażono w nowy System Informacji Miejskiej, kierujący pieszych do odpowiednich przystanków komunikacji zbiorowej i wskazujący kierunki dotarcia do określonych części miasta. System został przygotowany w jednolitej formie, która staje się wzorcem dla wszystkich obiektów drogowych w Poznaniu. Na początku zarówno schody, jak i windy kursować będą między poziomem naziemnym a -1. Po oddaniu do użytku poziomu -2, będzie można zjechać nimi do ulokowanych tam przystanków PST.

Ułatwieniem dla poruszających się między poziomami Kaponiery są schody ruchome. Niepełnosprawni i osoby z wózkami dziecięcymi będą mogli korzystać z 13 dźwigów osobowych.

Nowością na rondzie są czerwone pasy dróg rowerowych, na których obowiązuje ruch jednokierunkowy, zgodny z oznakowaniem poziomym. Wyjątkiem jest dwukierunkowa droga rowerowa po zachodniej stronie ul. Roosevelta, wraz z przejazdem rowerowym przez ul. Zwierzyniecką. Na wlotach na rondo wyznaczono śluzy rowerowe, mające umożliwiać rowerzystom bezpieczne oczekiwanie na przejazd i zmianę kierunku dalszej jazdy.

Kierowcy muszą pamiętać, że zabronione jest poruszanie się samochodów po pasach rowerowych, zatrzymywanie się na nich lub wymuszanie pierwszeństwa w stosunku do rowerzystów znajdujących się na pasach dla nich przeznaczonych.

Od soboty(3. września na Kaponierze będą się zatrzymywały zarówno tramwaje, jak i autobusy.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz