Artykuł sponsorowany

Kanały YouTube pomocne w nauce angielskiego – poleca Preply

Nauka języków obcych  Foto: materiały promocyjne

Uczyć się języka obcego możemy na wiele sposobów, jedni chwalą sobie naukę z korepetytorem, inni samodzielne zdobywanie wiedzy czy to z blogów językowych czy vblogów. O roli nauki języka angielskiego w XXI wieku nie ma się co rozwodzić, natomiast warto przeanalizować alternatywne formy nauki poza kursami językowymi. Jedną z pomocy dydaktycznych jest Youtube. Popularny portal oferujący publikacje jak i odtwarzanie różnorodnych wielotematycznych filmów, w tym wykładów edukacyjnych. Wielu blogerów, wykładowców i lektorów prowadzi własne kanały YT ucząc w ten sposób angielskiego.

To skuteczna forma nauki pozwalająca na odtworzenie nie tylko dźwięku audio ale i wideo, które przydaje się nie tylko dla uatrakcyjnienia nauki ale również na potrzeby wytłumaczenia zależności form gramatycznych, pisowni, porównań i schematów, które można zaprezentować graficznie. Kanałów edukacyjnych nie brakuje, podobnie jak i odbiorców, którzy chętnie śledzą kolejne lekcje publikowane w portalu. Dostęp do kanałów jest darmowy, co wzmacnia popularność nauki z YT. Dla lektorów nie rzadko jest to forma rozrywki, dowartościowania się lub promocji swoich odpłatnych usług, czasem także źródło dochodu jakim są reklamy poprzedzające wyświetlenie odcinka czy też emitowane jako przerywnik.

Jako, iż w sieci dostęp mamy zarówno do filmów anglojęzycznych, polskojęzycznych jak i kanałów prowadzonych przez różnych lektorów czy to po hiszpańsku, czy japońsku, możemy dowolnie wybrać wykładowcę i kanał. Część z kanałów YT poświęconych jest idiomom i słownictwu, niektóre omawiają problematykę jeżyka angielskiego całościowo ujmując kompleksowo wiadomości z gramatyki, słownictwa, wymowy czy pisowni. Znaleźć można także kanały tematyczne skupione wyłącznie na angielskim biznesowym itd. Co więcej kanały te można podzielić na te dla początkujących jak i dla zaawansowanych, prowadzone przez wykwalifikowanych lektorów jak i pasjonatów amatorów – podaje Preply (korepetycje z angielskiego (Poznań))

Najciekawsze kanały YouTube do nauki języka:

Preply  - nauka języków obcych

Jednym z popularnych i autoryzowanych profesjonalnych kanałów edukacyjnych dostępnych w Youtube jest kanał British Council I LearnEnglish. Adresowany jest on przede wszystkim do uczniów, którzy oczekują profesjonalnej dawki wiedzy w pigułce. Obrazowane scenki sytuacyjne pozwalają zwrócić uwagę na wyjątki oraz zwyczaje brytyjskie. Poza fachowym opracowaniem treści po filmikach widać, iż nie są to amatorskie filmiki, a produkcje nad którymi pracował sztab profesjonalistów. Kanał BC jest doskonałym uzupełnieniem nauki w zakresie przygotowań do egzaminów państwowych z angielskiego.

Wybierając kanały pomocne w nauce warto jest kierować się kilkoma zasadniczymi kryteriami. Po pierwsze mają nam odpowiadać stylem, tematyką, zakresem materiały i poziomem wiedzy, po drugie winny być opracowane profesjonalnie z naciskiem na sprawdzoną i rzetelną wiedzę, po trzecie powinny nas motywować i zachęcać do nauki poprzez atrakcyjną formę przekazu. Różnorodność tejże formy umożliwia zdobycie równych grup odbiorców. Jedni wolą wykłady z tak zwanymi gadającymi głowami, inni cenią sobie urozmaicenie poprzez filmiki przedstawiające konkretne sytuacje z życia codziennego, omówienie fragmentów filmów, wywiadów itp. Kreatywność wykładowców jest bardzo duża, podobnie jak i oczekiwania odbiorców. Niektóre z kanałów YT wykorzystują możliwości prezentacji multimedialnych, które wzbogacane są komentarzem lektora. Szereg z nich to ciekawe animacje, które robią wrażenie szczególnie na najmłodszych uczniach.

Atrakcyjnym i praktycznym w zastosowaniu kanałem jest Angielski z Dagmarą. Wysoka jakość filmów pod kątem technicznym. Kanał prowadzony jest w formie klasycznej lekcji angielskiego. Ciekawy sposób omawiania zagadnień przez prowadzącą przysparza widzów. Neutralny głos Dagmary jest idealny tak dla kobiet jak i mężczyzn. Dzięki Dagmarze możemy poszerzyć swoje słownictwo jak i usprawnić gramatykę ucząc się całościowo poprzez kontekst użycia danego wyrażenia. Konkurencją dla Dagmary jest kanał Polyglot Pablo. Estetyka to podstawa w tym kanale. Wiadomości są eksponowane w oparciu o prosta grafikę. Merytorycznie również jest to kanał przygotowany z zaangażowaniem, w pełni kompetentny prowadzący pomoże nam w nauce i to wielu językach. Można bowiem wybrać sobie jeden z wielu języków w jakich chcemy obejrzeć filmik Pabla. Bezwzględnie kanał ten przeznaczony jest dla osób mających już opanowane podstawy angielskiego.

Interesującym kanałem YT jest też Gettin English. W tym kanale znajdziemy nie tylko lekcje dla zaawansowanych ale i dla osób początkujących. Lekcje są bardzo krótkie jednak konkretne, ma to swój urok, zwłaszcza iż lekcji jest dużo i możemy dowolnie w nich wybierać. Wiele lekcji omawia wyrażenia idiomatyczne, co jest niezwykle ciekawe. Poddane analizie są także wyrażenia języka potocznego, zwyczajowe i gwarowe o praktycznym zastosowaniu. Tym samym kanał ten omawia zagadnienia pomijane przez klasyczne pomoce i podręczniki, pozwala poznać nieco inny angielski, ten spotykany na ulicy.

Na uwagę zasługuje kanał Język Angielski. Jest banalnym narzędziem do nauki w języku polskim. To specyficzny kanał bowiem do wykorzystania wyłącznie audio. Może być tłem dla pracy na komputerze czy też sposobem na zabicie czasu w podróży samochodem, pociągiem itd. nagrania są typowymi lekcjami jednak z nagraniem głosu bez wizji. Jedyną grafika jest flaga brytyjska.

Godnym polecenia kanałem do nauki angielskiego przez YT jest  kanał EnglishAnyone. Kanał ten opiera się na przedstawieniu szereg scenek z życia codziennego. Kanał ten może zastąpić konwersacje z native speakerem. Dzięki możliwości zatrzymania i odtworzenia wielokrotnego danego fragmentu lekcji zyskuje on na atrakcyjności.

Pomocnym kanałem dostępnym w Youtube jest Learn English 360. Są to proste prezentacje zebrane w kanał YT. Wyróżnikiem jest tutaj język o amerykańskim pochodzeniu. Zawiera morze ciekawostek różniących brytyjski angielski od amerykańskiego. Równie ciekawą propozycją może być kanał EnglishLessons4U. Brytyjscy nauczyciele prowadzący lekcje omawiają zawiłości języka pod postacią tradycyjnych lekcji dla cudzoziemców. Cechą charakterystyczną jest wykorzystanie klasycznej tablicy do zapisków i schematów towarzyszących wykładowi. Dzięki swej zachowawczości są nietypowe i popularne właśnie lekcje tego kanału.

Z pozoru pomocnym kanałem jest annalovinglanguages. Dlaczego z pozoru? Bowiem kanał ten koncentruje swoją uwagę na gramatyce. Je sli chcmey poszerzyć słownictwo to nie jest to odpowiednia pozycja w YT. Konkurencyjnym kanałem jest vblog Arlena Witt. Autorka zwraca uwagę na detale swoich filmików, które wzbogacone są o ciekawą grafikę. W każdym odcinku poruszane są inne zagadnienia omówione wraz z przykładami, przejrzyście i zrozumiale dla laika. Omawiana jest również wymowa, co jest bardzo ważne.

Jednym z najlepszych kanałów w YT do nauki angielskiego jest Study English Online. Zmysłowy głos autorki oraz atrakcyjna prezencja podnoszą lokatę kanału zwłaszcza wśród męskiej części widzów. Trzyletnia historia kanału dowodzi, iż jest on użyteczny. Prócz gadającej głowy kanał zawiera szereg prezentacji graficznym przygotowanych w pełni profesjonalnie.

To nie jedyne kanały YT, które zasługują na uznanie, każdy z nich jest nieco inny, co nie oznacza ze jest lepszy czy gorszy. A który Ty wybierzesz kanał do pomocy w nauce?

Autor: Preply. O platformie pisalismy już tutaj.

Nauka języków przez internet

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz