Blue Note Jazz Club

Adres: Tadeusza Kościuszki 76/78
Poznań

Blue Note Jazz Club - zapowiedzi wydarzeń

Klub rozpoczął swą działalność w porozumieniu z legendarnym nowojorskim Blue Note Club i do dziś pozostaje jednym z nielicznych tego typu miejsc w Polsce, które regularnie organizują koncerty światowych gwiazd nurtów muzyki niekomercyjnej.

Map data © OpenStreetMap
Data wydarzenia: 6.11.2020 - start godzina 18:00

BNPC 2020: Przesłuchania – dzień pierwszy



Wystąpią: Horntet, Filip Żółtowski Quartet, Natalia Capelik-Muianga, Nikodem Kluczyński Mysterious Group, Anomalia, Filip Chojnacki Trio, Kwaśny Deszcz, Tokłowicz With Strings, Three Dots.
WSTĘP WOLNY!

 

 

 

 

 


Horntet – zespół powstały z inicjatywy pianisty Bartłomieja Leśniaka. Kwintet składa się ze studentów krakowskiej oraz katowickiej Akademii Muzycznej. W ich repertuarze znajdują się kompozycje lidera oraz perkusisty. Pierwszą inspiracją zespołu była muzyka Theloniousa Monka oraz Horacego Silvera. Jedną z ich koncepcji w tworzeniu muzyki jest wykorzystywanie swingowego podejścia rytmicznego i nadanie mu nowego znaczenia poprzez innowatorskie podejście do harmonii, formy, aranżacji i improwizacji. W grudniu 2019 roku Horntet wygrał główną nagrodę w kategorii Open w konkursie Jazz Contest w Tarnowie.

Bartłomiej Leśniak – fortepian, Rober Wypasek – saksofon tenorowy i sopranowy, Szymon Ziółkowski – saksofon altowy, Mikołaj Sikora – kontrabas, Piotr Przewoźniak – perkusja


Filip Żółtowski Quartet – młody zespół założony w sierpniu 2020 roku, w skład którego wchodzą studenci oraz absolwenci akademii muzycznej w Gdańsku. Indywidualnie każdy z muzyków jest mocno związany z trójmiejską sceną muzyczną. Ze względu na skład oraz kompozycje, zespół w swojej muzyce łączy tradycje muzyki jazzowej z nowoczesnymi elektronicznymi, brzmieniami oraz śpiewnymi tematami czerpiącymi z polskiego folkloru. Muzyki zespołu nie da się jednoznacznie scharakteryzować gatunkowo. Jest to fuzja muzyki jazzowej często mocno improwizowanej, z elektronicznymi brzmieniami inspirowanymi
producentami znanymi bardziej ze sceny muzyki pop czy EDM (np. flume, medasin), a także hip-hopowymi beatami w stylu produkcji Jamesa Yancey’a (J.Dilla).

Filip Zółtowski – trąbka, Szymon Zawodny – saksofon altowy, Wojciech Wojda – fortepian, syntezator, moog, Mikołaj Stańko – perkusja


Natalia Capelik-Muianga – studentka III roku wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 2020 roku zdobyła Grand Prix Ladies Jazz Festival. Jest finalistką 8. edycji programu „Mam Talent” oraz ćwierćfinalistką 9. edycji „The Voice of Poland”. Aktualnie razem z członkami zespołu pracuje nad pierwszą płytą.


Nikodem Kluczyński Mysterious Group – zespół został założony w 2019 roku na bazie poprzedniej formacji lidera, która funkcjonowała jako kwintet. Dodanie fortepianu do tego bardzo pomysłowego i energetycznego kolektywu muzyków sprawiło, że Nikodem Kluczyński mógł jeszcze bardziej poddać się swym kompozytorskim fantazjom. Zespół w swej oryginalnej stylistyce czerpie z wielu nurtów muzyki tworząc prawdziwy artystyczny konglomerat, w którym wybrzmiewają zarówno tony muzyki jazzowej, współczesnej, czy nawet rockowej. Zespół został wyróżniony na Blue Note Poznań Competition w 2019 roku, zdobył główną nagrodę na IV EFAM w Warszawie, a jego członkowie zostali indywidualnie nagrodzeni na Rck Pro Jazz 2019.

Nikodem Kluczyński – kontrabas, Wojciech Braszak – saksofon, Tomasz Rassek – saksofon, Michał Rab – gitara, Antonina Kocińska – fortepian, Kajetan Pilarski – perkusja


Anomalia – studenci i absolwenci poznańskiej Akademii Muzycznej. Podążają własną drogą, przy jednoczesnym inspirowaniu się wieloma kierunkami muzycznymi. W ich kompozycjach można usłyszeć wiele części improwizowanych, opartych o elementy zaskoczenia i niedopowiedzenia. Niebanalna fuzja czterech instrumentów dętych połączoną z sekcją rytmiczną przyczynia się do kreacji oryginalnego brzmienia zespołu.

Patryk Rynkiewicz – trąbka, Krzysztof Kuśmierek – saksofon sopranowy, Kacper Krupa – saksofon tenorowy, Adam Kurek – puzon, Fryderyk Szulgit – gitara, Piotr Cienkowski – kontrabas, Stanisław Aleksandrowicz – perkusja


Filip Chojnacki Trio – to troje młodych muzyków, których zamiłowanie do szeroko pojętej muzyki jazzowej spowodowało, że pośród licznych innych projektów, postanowili wspólnie muzykować i stworzyć jedną z najbardziej klasycznych formacji – trio. Członkowie zespołu nie próbują dokładnie określić stylistyki w jakiej się poruszają: inspiracją jest zarówno nowoczesny jazz, fusion, jak i muzyka klasyczna, filmowa czy folklorystyczna. Doświadczenie, wrażliwość i kreatywność zarówno autora kompozycji jak i wszystkich członków zespołu pozwoliły stworzyć przestrzeń, w której muzycy nie boją się eksperymentować – znajdzie się tu miejsce na niebanalną harmonię, zabawy rytmiczne, chwytliwe melodie, a także liczne improwizacje i interakcje.

Filip Chojnacki – fortepian, Nikodem Kluczyński – kontrabas, Stanisław Aleksandrowicz – perkusja


Kwaśny Deszcz – echo free jazzu, minimalizmu, sonoryzmu oraz niepowtarzalnej wizji zespołowego brzmienia. Tak w kilku słowach można uchwycić kierunek w którym zmierza Kwaśny Deszcz. Grają ze sobą od 3 lat, wytworzyli unikalną muzyczną przestrzeń, dzięki której mogą swobodnie i bezkompromisowo wyrażać siebie. W kwietniu 2020 roku ukazał się ich debiutancki album, wydany przez wytwórnię Multi-Kulti.

Kacper Krupa – saksofon, Piotr Cienkowski – kontrabas, Stanisław Aleksandrowicz – perkusja


Tokłowicz with Strings – Dawid Tokłowicz wraz z żoną Wiktorią, wpadli na pomysł połączenia klasycznego brzemienia kwartetu smyczkowego i jazzowego saksofonu. Klasyka miesza się tu z improwizacją. Zespół w swoim repertuarze wykonuje utwory polskich twórców, jak i autorskie kompozycje. Wszystko to jest podane w oryginalnych, nowoczesnych aranżacjach. Tokłowicz with Strings swój premierowy koncert na żywo wykonał podczas 30. Edycji Malta Festival.

Dawid Tokłowicz – saksofon, Wiktoria Tokłowicz – skrzypce, Julia Gadzina – skrzypce, Natalia Chrostek – altówka, Marcelina Murawska – wiolonczela


Three Dots – zespół powstał w maju 2020 roku. Muzycy poznali się podczas Open Jazz Jam Session w łódzkim lokalu Pop’n’Art. Po krótkim czasie dostrzegli, że wszystkich trzech charakteryzuje podobne podejście do sztuki, dlatego podjęli decyzję o założeniu wspólnego projektu muzycznego. Zespół wykonuje autorskie kompozycje. Najważniejszym celem tria jest osiągnięcie unikalnego i spójnego brzmienia, które dobrze oddawałoby ich wspólną, artystyczną wrażliwość. Zespół stara się tworzyć interesujące faktury inspirowane takimi zespołami, jak: Radiohead, Alasnoaxis, Jim Black Trio czy Julian Lage Trio. Dla muzyków niezwykle ważny jest element improwizacji, za pomocą której starają się każde wykonanie uczynić innym od poprzedniego.

Jakub Jung – gitara, Michał Rutkowski – kontrabas, Artur Małecki – perkusja

 

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Inicjatyw Muzycznych Blue Note w Poznaniu

blue note_ciemne_napisy

 

 

 

 

 

 

 

Blue Note Poznań Competition odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Poznania

Poznan bez Know How

 

 

 

 

 

oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego

 

Samorząd Województwa Wielkopolskiego copy