Czy w centrum Poznania jest bezpiecznie? Staromiejscy radni zapytali o to służby prosząc o zestawienie liczny u rodzaju interwencji na poszczególnych ulicach.
Ze statystyk Policji za pierwszy kwartał 2025 wynika, że najwięcej interwencji odnotowano na ul. Półwiejskiej – zwłaszcza w rejonie Starego Browaru i Biedronki – aż 243 z 331 wszystkich interwencji.
Znaczna liczba dotyczyła również ul. Wrocławskiej (134), Starego Rynku (84) i ul. Paderewskiego (36, z czego większość przy lokalach gastronomicznych). W tych rejonach najczęściej zgłaszano przypadki kradzieży, uszkodzenia mienia oraz zakłócania porządku.
Odnotowano także 45 spraw dotyczących nieletnich, w tym 9 związanych z alkoholem – pięć z nich miało miejsce na terenie Starego Browaru. Statystyki pokazują również, że występuje lokalne zjawisko przestępczości narkotykowej (57 przypadków) oraz uszkodzeń ciała i bójek (łącznie 10 zdarzeń).
Straż Miejska przesłała dane z ubiegłego i za I kwartał 2025. Wynika z nich, że najwięcej interwencji związanych było z zagrożeniami w ruchu drogowym (11 339), w tym głównie z nieprawidłowym parkowaniem (11 257).
Kolejne istotne kategorie to zakłócanie spokoju i porządku publicznego (2 185), w szczególności spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych (1 627), oraz zagrożenia życia i zdrowia (1 677), w tym przypadki osób bezdomnych, leżących i nietrzeźwych (1 559). Mniej liczne, ale wciąż znaczące, były zgłoszenia dotyczące ochrony środowiska i gospodarki odpadami (909), problemów związanych ze zwierzętami (723) oraz awarii technicznych i uszkodzeń infrastruktury (457). Dane te pokazują, że największym wyzwaniem pozostaje bezpieczeństwo na drogach i utrzymanie porządku publicznego.
Ponadto operatorzy monitoringu miejskiego w roku 2024 r. oraz I kwartale 2025 r. przekazali do patroli policji odpowiednio 77 oraz 23 zaobserwowane zdarzenia mogące wypełniać znamiona przestępstw – w tym ujawnili 5 osób poszukiwanych. Większość z opisywanych przypadków (odpowiednio 53 i 14) dotyczyła podejrzenia posiadania środków odurzających lub substancji psychotropowych.
Zarząd Osiedla Stare Miasto przywiązuje olbrzymią wagę do kwestii związanych z bezpieczeństwem – mówi Anna Sokolnicka- Elzanowska, przewodnicząca Zarządu Osiedla – To podstawowa kwestia dla mieszkańców, ale też niezwykle ważny aspekt dla wszystkich odwiedzających Stare Miasto. Bardzo nas niepokoi obecna sytuacja. W przestrzeniach głównych deptaków miejskich takich jak zwłaszcza ul. Półwiejska czy Wrocławska codziennie widzimy zdarzenia zagrażające bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu. Mimo tego, że Miasto Poznań posiada niezwykle rozbudowany monitoring miejski, sytuacje takie powtarzają się notorycznie. Zależy nam – dodaje radna, by działania służb miały nie tylko charakter reaktywny, ale przede wszystkim prewencyjny.
Z tego powodu Zarząd wyszedł z inicjatywą dotyczącą wprowadzenia większej liczby patroli mundurowych i zapewnienia finansowania na ten cel.
Dodaj komentarz