Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 9.II

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

9 LUTEGO Słońce w znaku Wodnika

Przysłowie: Luty czasem mróz daje, czasem rozstaje..

Osoby urodzone 9 lutego mają szerokie zainteresowania naukowe i dążą do ich efektywnego wykorzystania. Odznaczają się zdrowym rozsądkiem i rozwagą. Posiadają też intuicję i duże wyczucie sytuacji. Nie brak im też zdolności organizacyjnych. Suma tych cech pozwala im wieść życie dostatnie i bez wstrząsów. Na drodze do większych osiągnięć staje im wrodzona powolność oraz brak większych ambicji w tym kierunku. Są uczuciowi, jednak najchętniej wolą przebywać sami, szczególnie podczas pracy naukowej.

9 Lutego Kościół Katolicki wspomina św. Apolonię, św. Nicefora z Antiochii i św. Teilo

Patronką dnia jest św. Apolonia, dziewica i męczennica. Poniosła śmierć męczeńską w Aleksandrii ok. 249 r. z

Imieniny obchodzą: Cyryl, Apolonia, Eryk, Marian, Nikifor, Ansbert, Bernard, Donat, Felicjan, Gorzysław, Pelagia, Pola, Pryma, Prymus, Rajnold, Reginald, Sabin, Sławoj i Sulisława

Cyryl, oznacza Pański, odnoszący się do Pana czyli do Boga, imię greckie. Cyryl jest mężczyzną wrażliwym i delikatnym. Nie potrafi ukrywać swoich uczuć ani myśli. Zawsze mówi to, co leży mu na sercu. Lubi mieć wielu przyjaciół, którym nie szczędzi ostrych słów krytyki. Kocha rozrywki, podróże, miłe spotkania i dobrą literaturę. Jego ulubiony kolor to szary, a zwierzę – jeż.

Apolonia, żeńska forma imienia Apoloniusz (czyli należący do Apollina) w Polsce używane od końca XIV wieku. Kobieta o tym imieniu to osoba szlachetna, prawdomówna, pełna temperamentu i pogodna. Nie toleruje gdy ktoś chce decydować o jej sprawach.

Imię Eryk pochodzenia północno – germańskiego, pierwotnie znaczyło “zaszczytnie panujący, wielki władca”. Było imieniem królów i książąt szwedzkich, norweskich i duńskich. Mężczyzna noszący to imię jest trudny we współżyciu, ma krytyczny umysł, jest dociekliwy, ale również pobudliwy, mało odporny na krytykę. Ma skłonności do popadania w depresję.

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1253 Zmarł Bogufał II, biskup poznański. Za jego rządów rozebrano romańskie, spękane prezbiterium poznańskiej katedry, wznosząc w jego miejscu w 1262 nową konstrukcję. W 1244 Bogufał odstąpił księciu Przemysłowi I osadę wokół nieistniejącego dziś kościoła św. Gotarda, gdzie powstał lokowany na prawie magdeburskim lewobrzeżny Poznań. Był również sygnatariuszem aktu lokacji. Sprowadził dominikanów do kościołów św. Wojciecha i św. Marcina. W 1246 otrzymał od księcia Przemysła I immunitet wraz z prawem do lokacji osad biskupich na prawie magdeburskim, co miało pomóc mu w opanowaniu oporu możnych Wielkopolski wobec rosnącej potęgi Kościoła.

1281 Doszło do spotkania księcia wielkopolskiego Przemysła z księciem wrocławskim Henrykiem IV Prawym. Gospodarz łamiąc wszelkie zasady gościnności, uwięził przybyłych książąt: oprócz Przemysła także księcia legnickiego Henryka V Grubego oraz księcia głogowskiego Henryka III, aby wymusić na nich ustępstwa polityczne. Ostatecznie po krótkim oporze Przemysł II zdecydował się w zamian za uwolnienie oddać Henrykowi ważną strategicznie ziemię wieluńską (zwaną też niekiedy od innego ważnego w tym czasie grodu ziemią rudzką). Uwięzienie Przemysła przez Henryka Prawego nie trwało zbyt długo, gdyż 3 marca książę wielkopolski był w Poznaniu.

1869 Otwarcie archiwum państwowego w Poznaniu.

1874 Zmarł Gotthlif Berger, kupiec i radny miejski Poznania, fundator szkoły realnej – gimnazjum Bergera. Gotthilf Berger – niezwykle przedsiębiorczy Niemiec zebrał w dojrzałych latach swojego życia pokaźny kapitał. Szczęśliwie żonaty z panią Treppmacher nie miał szczęścia w dzieciach. Nie mając komu zapisać majątku zaczął się udzielać jako społecznik. Najpierw w 1853 roku przy ul. Wrocławskiej powstała Szkoła Realna. Niemały wkład w jej utworzenie obok G. Bergera miał Edward Raczyński. Jednak to ten pierwszy wespół z Hipolitem Cegielskim byli realizatorami zamierzenia. W szkole niższej obok niemieckich powstały klasy polskie. To był jednak dopiero początek sponsoringu Bergera. Pieniądze na gmach: W 1861 roku G. Berger podarował miastu 50 tysięcy talarów na budowę nowego gmachu dla Szkoły Realnej. Jej budowę przy ul. Strzeleckiej rozpoczęto rok później. W dokumencie darowizny podkreślono, że szkoła ta będzie przyjmować uczniów bez względu na narodowość i wyznanie. W 1865 roku do gmachu w neoromańskim stylu weszli pierwsi uczniowie. Do ich dyspozycji oddano pierwszą w Poznaniu salę gimnastyczną, kilkadziesiąt sal lekcyjnych, trzy laboratoria. Tuz przed śmiercią w 1874 roku Berger zapisał miastu kolejne 150 tysięcy talarów. Z tych pieniędzy stworzono między innymi przytułek dla starców.

1919 Niemcy przypuścili generalny atak na powstańcze oddziały wielkopolskie na froncie południowym. Powstańcy kontratakiem odparli wroga, zmuszając go do odwrotu.

Zdarzyło się 9 lutego

1649 Został ścięty Karol I, król Anglii. Anglia republiką.

1895 W G Morgan z Massachusetts wymyślił piłkę ręczną (volleyball)

1900 Amerykanin Dwight F. Davies ufundował srebrny puchar jako nagrodę w międzynarodowych turniejach tenisowych (Puchar Daviesa).

1919 W Polsce wprowadzono powszechny obowiązek szkolny dla dzieci w wieku 7-14 lat.

1941 Urodził się Kazimierz Kaczor, aktor, prezes Stowarzyszenia Aktorów Scen Polskich.

1945 Urodziła się Mia Farrow, amerykańska aktorka (Dziecko Rosemary).

1946 Józef Stalin ogłosił nowy plan pięcioletni. W planie zakładano prześcignięcie Stanów Zjednoczonych w produkcji przemysłowej i wydobyciu ropy naftowej.

http://www.youtube.com/watch?v=IkCXtMHCUTc

1949 Urodził się Janusz Pyciak – Peciak, pięcioboista, mistrz świata (1977, 1981) i mistrz olimpijski z Montrealu (1976).

1950 Amerykański senator Joseph McCarthy oskarżył 200 pracowników Departamentu Stanu o bycie komunistami.

1958 Urodził się Henryk Sawka, polski rysownik, ilustrator, satyryk.

http://www.youtube.com/watch?v=YCF_1bThACU

1959 Narodziła się lalka Barbie – najsłynniejsza lalka świata, sprzedawana w ponad 140 krajach.

1960 Urodził się Holly Johnson, wokalista brytyjskiej formacji Frankie Goes To Hollywood. Formacja powstała w Liverpoolu w 1980 roku. Zespół zapisał się w historii m.in. przebojami “Relax” z 1982 roku oraz “The Power of Love”. Na solowym koncie ma piosenki “Love Train” oraz “Americanos”.

1961 Premiera filmu Jerzego Kawalerowicza „Matka Joanna od Aniołów”.

1969 Odbył się pierwszy próbny lot największego samolotu liniowego Boeinga 747 – Jumbo-Jet.

1974 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Love Theme” – Barry White & The Love Unlimited Orchestra.

1976 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “50 Ways To Leave Your Lover” – Paul Simon. Był to pierwszy numer jeden wokalisty od czasu zakończenia działalności duetu Simon & Garfunkel.

1985 Maanam – Kreon – nr 1 w 148. notowaniu Listy Przebojów Programu 3.

1985 Album “Like a Virgin” Madonny nr 1 w USA przez 3 tygodnie.

1990 W Polsce przywrócono dawne godło z orłem w koronie.

1991 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Gonna Make You Sweat” – C & C Music Factory.

http://www.youtube.com/watch?v=xl_F74xBvkk

1993 W Holandii zezwolono na eutanazję pod kontrolą lekarza.

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz