Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 8.II

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

8 LUTEGO Słońce w znaku Wodnika

Irak – Święto Rewolucji

Słowenia – Dzień Kultury Słoweńskiej

Romowie – Zniesienie Niewolnictwa

Przysłowie:, „Gdy luty ciepły i po wodzie, wiosna późno nastąpi i po chłodzie”.

Osoby urodzone 8 lutego to niewolnicy nauki lub mole książkowe. Mają duże zamiłowania naukowe i to determinuje ich życie. Dzięki wytrwałości, cierpliwości oraz umiejętności przewidywania dochodzą do wielu odkrywczych teorii. Swoją pracą powiększają obszary poznania. Są niezwykle łagodni, jednak współżycie z nimi nie jest łatwe. Cechuje ich pesymizm i egoistyczny tryb życia. Wynika to ze zbytniego oddania się pracy kosztem życia rodzinnego. W stosunku do innych są nieufni i nie wierzą w sukces własnych koncepcji.

8 Lutego Kościół Katolicki wspomina: św. Jana z Mathy, św. Kutmana

Patronem dnia jest św. Hieronim Emiliani.

Urodził się w 1486 r. w Wenecji. Myślał o karierze wojskowej. W czasie pobytu w niewoli postanowił zmienić swoje życie. W 1518 r. przyjął święcenia kapłańskie i poświęcił się służbie najbiedniejszym – sierotom. Zakładał dla nich sierocińce, gdzie trud wychowawczy łączył z przygotowaniem do zawodu. Zmarł w opinii świętości w 1537 r.

Imieniny obchodzą; Hieronima, Honorat, Zyty, Jan, Piotr, Emilia, Gniewomir, Lucyna, Aleksander, Gniewomir, Gniewosądka, Gniewosz, Irena, Izajasz, Juwencjusz, Ksenofont, Paweł, Salomon, Stefan i Żaklina.

Imię Hieronim pochodzi od greckich słów “hieros” – “święty” oraz “onyma” – “imię”, co tłumaczy się jako “człowiek noszący święte imię. Hieronim jest kulturalny i inteligentny, ale zarazem uparty i apodyktyczny. Swoje plany realizuje dokładnie, punkt po punkcie, w czym pomaga mu pewność siebie i zaradność. Jest pracowity, wiele czyta i ciągle się czegoś uczy.

Honorat, imię łacińskie, oznacza szanowany, wyróżniony

Jan, imię biblijne wywodzące się z hebrajskiego, oznacza „Bóg łaskaw”. Odpowiedniki obcojęzyczne: łac. Ioannes, ang. John, niem. Johann, hiszp. Juan, wł. Giovanni. Osoba o tym imieniu jest dobra, sprawiedliwa, pracowita, szanująca kulturę i doświadczenia ludzi. Jest dobrym rzemieślnikiem, artystą, potrafi łączyć tradycję z nowoczesnością. Uchodzi za dobrego pedagoga i wychowawcę. Swą naturą ujmuje ludzi, jest szczery, hojny. Lubi podróże, kocha przyrodę.

Przysłowia:

„Czego się Jaś nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”.

„Patrzaj, jak wiele imion masz z jednego Jana: Janusza, i Hanusa, Iwana i Isztwana, Janka, Jaśka, Jasinka, Jacha i Jasiątko; jeden ród: wołek, ciołek, krówka i cielątko”.

Zyta to skrócona forma imienia Felicyta, a także imię samodzielne wywodzące się z języka włoskiego – zitella to panienka, dziewczyna

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1296 W wyniku zamachu margrabiów brandenburskich w Rogoźnie zginął król Przemysł II, pogrzeb odbył się w poznańskiej Katedrze.

Pochodził z wielkopolskiej linii dynastii Piastów. Był synem księcia wielkopolskiego Przemysła I i księżniczki śląskiej Elżbiety. Urodził się jako pogrobowiec, z tego powodu wychowywał się na dworze stryja Bolesława Pobożnego. Własną dzielnicę – księstwo poznańskie otrzymał w 1273. Sześć lat później, po śmierci stryja został księciem całej Wielkopolski. 

Święta Bożego Narodzenia 1295 król spędził w Gnieźnie, tam też spotkał się z Władysławem Łokietkiem[245]. O czym wówczas rozmawiano, nie wiadomo. Można tylko przypuszczać, że zastanawiano się ogólnie nad możliwościami odzyskania Małopolski bądź usunięcia raz na zawsze zagrożenia brandenburskiego. Rozmowami tymi mogli w każdym razie poczuć się zagrożeni Brandenburczycy z linii joanickiej, którzy i tak z niepokojem obserwowali objęcie przez Przemysła po Mściwoju II Pomorza Gdańskiego i koronację królewską[246]. Cel, jaki przyświecał Przemysłowi II był oczywisty dla wszystkich – zjednoczenie Polski i wiadomo było, że wcześniej, czy później król upomni się o ziemie zagrabione przez margrabiów w Wielkopolsce. 

Ostatnie dni karnawału (tzn. od czwartego do siódmego lutego) czyli tzw. zapusty, Przemysł postanowił spędzić w nieobwarowanym Rogoźnie nad Wełną.

Wyjeżdżając z Pyzdr, król z pewnością nie przypuszczał, że w odległej o około 30 km brandenburskiej Brzezinie przebywają dwaj bracia, Otto IV ze Strzałą i Konrad, a także synowie tego ostatniego, Otto VII, Jan IV i zapewne także najmłodszy Waldemar. Zostali oni dokładnie poinformowani przez zdrajców z otoczenia Przemysła II o planach władcy Wielkopolski na najbliższe dni.

Tymczasem król bawił się w najlepsze przy zwyczajowych turniejach i ucztach, zakrapianych dużymi ilościami alkoholu. Czujność straży mającej czuwać nad bezpieczeństwem władcy, była coraz słabsza, tym bardziej, że zapewne 8 lutego miano wracać do innych zajęć. Tego dnia bowiem rozpoczynał się liturgiczny czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu i przed wyruszeniem w dalszą drogę chciano odpocząć.

Kilkudziesięcioosobowy oddział Brandenburczyków wyruszył wieczorem 7 lutego, najpewniej po zachodzie słońca, by najkrótszą drogą przez skutą lodem Noteć dotrzeć do miejsca, w którym przebywał Przemysł. Jak to ustalił Karol Górski, słońce 7 lutego (czy też właściwie 30 stycznia, jeżeli uwzględnimy późniejszą reformę kalendarza papieża Grzegorza) zachodziło o 16.48, wschód słońca miał nastąpić o 7.38, co dawało czternaście godzin, które spokojnie wystarczały na dotarcie porywaczy do celu wyprawy.

Atak nastąpił wczesnym rankiem 8 lutego w Środę Popielcową, kiedy straż przyboczna króla pogrążona była w głębokim śnie. Pomimo tego zdołano zorganizować obronę pod osobistym przewodnictwem Przemysła. Napastników było zbyt wielu, by ich pokonać. Podstawowym celem ludzi Jakuba Guntersberga było ujęcie żywcem polskiego monarchy. Dopiero, kiedy król okryty licznymi ranami osunął się na ziemię, udało się go pochwycić. Brandenburczycy mimo to nie rezygnowali i posadzili ciężko rannego na konia, by uciekać w kierunku granicy ze Śląskiem. Była to najpewniej próba zmylenia pogoni. Wkrótce porywacze zdali sobie sprawę, że nie są w stanie dowieźć żywego króla do celu, a jeniec tylko opóźnia ich ucieczkę. Padł wtedy rozkaz zamordowania króla, wydany przez dowódcę oddziału Jakuba, być może wykonany przez niego osobiście. Późna, ale dość prawdopodobna, tradycja podaje, że stało się to najpewniej 6,5 km na południowy wschód od Rogoźna we wsi Sierniki. Ciało królewskie porzucono na drodze, gdzie zostało odnalezione przez wiernych rycerzy. Bezpośredni mordercy nigdy nie zostali złapani.

1860 Urodził się Wojciech Trąmpczyński, działacz narodowy i polityczny. Stał na czele władz administracyjnych podczas powstania wielkopolskiego. Był marszałkiem Sejmu Ustawodawczego (1919–1922), następnie w latach 1922–1927 marszałkiem Senatu I kadencji.

1863 Poznań stał się siedzibą główną generała Augusta Werdera, dowódcy pogranicznych korpusów pruskich.

1873 Pierwsze przedstawienie “Halki” Stanisława Moniuszki w Teatrze Miejskim w Poznaniu.

1945 Feliks Maciejewski został tymczasowym prezydentem miasta Poznania.

1948 W Prudniku urodzili się Jan Góra, dominikanin. Od 1997 roku organizator Ogólnopolskiego Spotkania Młodzieży na Polach Lednickich. Animator ośrodka duszpasterstwa akademickiego w Jamnej. W 2007 roku został Honorowym Obywatelem Miasta Poznania.

http://www.youtube.com/watch?v=vhix3uncbZU

1980 Uruchomienie nowej trasy tramwajowej Winiary – Piątkowo w Poznaniu.

Zdarzyło się 8 lutego

1587 Na zamku w Fotheringay ścięto Marię Stuart, królową Szkocji 1542-1567 i Francji 1559-1560, pretendentkę do tronu angielskiego.

1600 Święta Inkwizycja skazała Giordano Bruno na śmierć.

1700 Urodził się Daniel Bernoulli, matematyk, fizyk i fizjolog szwajcarski. Podał równanie opisujące laminarny przypływ cieczy – równanie Bernoulliego; wraz ze wzrostem prędkości przepływu płynu maleje jego ciśnienie.

1725 Zmarł car Rosji Piotr I Wielki. Był pierwszym z carów rosyjskich, który podróżował za granicę. Tron po nim objęła jego żona Katarzyna I.

1803 Z inicjatywy ks. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach otwarto pierwszą na ziemiach polskich szkołę górniczą.

1807 Bitwa pod Iławą. Zwycięstwo Napoleona nad wojskami rosyjskimi.

1813 Zmarł Tadeusz Czacki, działacz społeczny i oświatowy. Współzałożyciel Towarzystwa Przyjaciół Nauk, założyciel słynnego Liceum Krzemienieckiego, w którym nauki pobierał Juliusz Słowacki oraz pierwszej w Polsce zawodowej szkoły geometrów i mechaników.

1828 Urodził się Juliusz Verne, ojciec powieści fantastyczno – naukowej. Jego książki odniosły olbrzymi sukces, potrafił uczynić wiarygodnymi fantastyczne wizje. Autor powieści: „20 000 mil podmorskiej żeglugi”, „W 80 dni dookoła świata”.

1858 Urodził się Szymon Dickstein pseudonim “Jan Młot” – jeden z pierwszych polskich socjalistów, autor broszury, “Kto z czego żyje?”.

1883 Louis Waterman rozpoczął eksperymenty ze swoim nowym piórem.

1904 Rozpoczęła się wojna rosyjsko-japońska. Nocny atak Japończyków na ros. okręty w Port Artur.

1905 Międzynarodowy związek jazdy figurowej podjął decyzję o organizacji mistrzostw świata kobiet w jeździe figurowej na lodzie. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w Davos w 1906 roku.

1919 Ukazał się dekret o wolności zrzeszania się i prowadzenia działalności związkowej w Polsce.

1925 Urodził się Jack Lemmon, aktor amerykański. Grał m.in. w “Pół żartem, pół serio”.

1926 Powstało studio Walta Disney`a.

1928 Urodził się Wiaczesław Tichonow, rosyjski aktor filmowy, niezapomniany Max Otto von Stirlitz z serialu „Siedemnaście mgnień wiosny”.

1931 Urodził się James Dean, aktor amerykański.

1931 Urodził się Bohdan Butenko, grafik, scenograf, artysta fotografik. Jest autorem układów graficznych oraz ilustracji książek i czasopism m.in. “Stolicy”, “światu” i warszawskich pism dla dzieci. Stworzył też scenografię do “Kabaretu Starszych Panów”. Jego twórczość była prezentowana na wielu międzynarodowych wystawach.

1932 Urodził się John Williams, kontrabasista, dyrygent i kompozytor. Twórca muzyki filmowej znany głównie z ilustracji muzycznej do “Szczęk”, “Gwiezdnych wojen” i “E.T.”.

http://www.youtube.com/watch?v=TE6X-haZAK4

1933 Odbył się pierwszy lot samolotu wykonanego wyłącznie z metalu – Boeinga 247.

1957 W Nowym Jorku Polska i Japonia podpisały układ o zakończeniu stanu wojny i nawiązaniu stosunków dyplomatycznych.

1973 Zmarł Max Yasgur, właściciel farmy na której odbył się festiwal Woodstock.

1974 Maryla Rodowicz otrzymała złotą płytę na LP “Żyj mój świecie”.

1981 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Celebration” – Kool & The Gang. Nagranie pojawiło się w czasie finału Super Bowl i zostało wykonane specjalnie dla 52 amerykańskich zakładników, którzy wrócili z Iranu.

1981 W Bombay Studios Smyrna w Georgia odbyła się pierwsza sesja nagraniowa R.E.M.

1992 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “I’m Too Sexy” – Right Said Fred.

1998 Odbył się pierwszy kobiecy mecz hokejowy w historii igrzysk olimpijskich; Finlandia pokonała Szwecję 6-0.

2002 Rozpoczęły się XIX Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Salt Lake City. Jednym z niosących flagę olimpijską podczas ceremonii otwarcia był Lech Wałęsa.

http://www.youtube.com/watch?v=KKypHcgk-Dc

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz