Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 10.II

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

10 LUTEGO Słońce w znaku Wodnika

Osoby urodzone 10 lutego są uosobieniem szlachetności. W swoim otoczeniu posiadają opinię prawych, dobrych i lojalnych, takimi też są w istocie. W miłości oraz przyjaźni są wierni. Potrafią pocieszyć, pomóc, zaszczepić optymizm. Umysł ich jest otwarty, posiadają duże zdolności intelektualne, do wszelkich poglądów podchodzą racjonalnie, są postępowi. Trudno jest im jednak współpracować z innymi. Współdziałanie to ich pięta achillesowa. Często doprowadza ich to do nerwic.

Patronką dnia jest św. Scholastyka, siostra św. Benedykta. Dała początek zgromadzeniu sióstr benedyktynek. Zmarła ok. 547 r. Uważana jest za skuteczną opiekunkę w czasie burzy.

Imieniny obchodzą; Scholastyka, Jacek, Elwira, Gabriel, Apollon, Gabriel, Michał, Sotera, Tomił, Tomisława i Wilhelm

Scholastyka, czyli uczennica, studentka lub nauczyciel w czasach średniowiecza, imię żeńskie pochodzenia łacińskiego. Scholastyka jest kobietą towarzyską i wrażliwą. Ma ujmującą osobowość. Posiada wielki wpływ na otoczenie. Bywa kłótliwa. Może być trudna we współżyciu.

Jacek, imię to wywodzi się od łacińskiej formy imienia Hiacynt. Na polskim gruncie pierwszym spolszczonym modelem był Jacenty, który utrzymał się do wieku XX. Osoba o tym imieniu jest niezwykle twórcza; to duża indywidualność. Może osiągać sukcesy w twórczości literackiej albo scenicznej. Jacek jest pewny siebie, niezależny, energiczny, wybuchowy i apodyktyczny. Często popada w konflikt z otoczeniem, ponieważ uważa siebie za autorytet we wszelkich sprawach. Odpowiedniki obcojęzyczne; ang., niem. Hyacinth, fr. Hyacinthe, hiszp. Jacinto, ros. Jakinf, wł. Giacinto.

Przysłowie: „Jacek lody znosi, a jak ich nie ma to przynosi”

Elwira to imię arabsko – hiszpańskiego pochodzenia. Jego znaczenie i etymologia jest niejasna. Niektórzy łączą je z gockim Alwara, czyli “opiekunka wszystkich”. Do Polski przyszło w XIX wieku z Niemiec.

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1932 Zmarł inżynier Witold Hedinger, prezes poznańskiej Rady Miejskiej.

1946 Urodziła się Krystyna Łybacka, polski polityk lewicowy, minister edukacji. Doktoryzowała się w 1976 w Instytucie Matematyki Politechniki Poznańskiej, broniąc pracę doktorską pt. “Losowy podział kwadratu”. Od 1968 pozostaje zawodowo związana z tym instytutem na Wydziale Elektrycznym. W latach 1968-1991 pełniła funkcję sekretarza technicznego i naukowego w Polskim Towarzystwie Matematycznym. Od 19 października 2001 do 2 maja 2004 pełniła funkcję ministra edukacji narodowej i sportu w rządzie Leszka Millera. W latach 2004-2005 wiceprzewodnicząca Klubu Parlamentarnego SLD.

1978 Oddanie do użytku stołówki dla studentów AWF, przy ulicy Serafitek.

2003 Zmarł Antoni Czubiński, polski historyk, badacz najnowszych dziejów Polski (ur. 1928). Słynął z lewicowych poglądów.

Zdarzyło się 10 lutego

1014 Koronowano pierwszą średniowieczną cesarzową na zachodzie. Była nią Niemka Kunegunda, żona Henryka II z dynastii Ottonów.

1750 Urodził się Walenty Gagatkiewicz, nadworny konsyliarz Stanisława Augusta. Członek Towarzystwa Przyjaźni Nauk, fundator Szkoły Anatomii i Chirurgii w Warszawie.

1755 Zmarł Charles Louis de Secondat Montesquieu – Monteskiusz, francuski myśliciel, historyk, prawnik i pisarz polityczny doby oświecenia, twórca zasady podziału władzy.

1824 Urodził się Samuel Plimsoll, angielski reformator społeczny. Jego nazwiskiem określana jest linia dopuszczalnego załadowania malowania na statkach oraz płócienne pantofle na gumowych podeszwach.

1837 W pojedynku zginął Aleksander Puszkin, romantyczny poeta rosyjski. Autor m.in. poematów: “Jeniec Kaukazu”, “Cyganie”, “Eugeniusz Oniegin”, dramatu “Borys Godunow”.

1840 Ślubu królowej Wielkiej Brytanii Wiktorii z księciem Albertem. Małżeństwo to dało początek nowej dynastii oraz całej serii przypadków hemofilii wśród członków kilku europejskich rodów panujących.

1842 Amerykański inżynier Samuel Colt skonstruował 6 strzałowy rewolwer bębenkowy.

1913 Odnaleziono ciała Kapitana Roberta Scotta i członków jego wyprawy, którzy zaginęli ponad rok wcześniej w drodze powrotnej z Bieguna Południowego. Z jego pamiętników wynikało, że wyprawa osiągnęła biegun ale dopiero w miesiąc po wyprawie Amundsena, z którą rywalizowała.

1925 Polska i Stolica Apostolska podpisały w Rzymie konkordat. Umowa utrzymała wiele przywilejów Kościoła Katolickiego. Nie uwzględniała tylko niektórych postulatów Episkopatu – uznania katolicyzmu za religię państwową i przyjęcia katolickiego ustawodawstwa małżeńskiego oraz zasady szkoły wyznaniowej.

1925 Został nadany pierwszy w Polsce radiowy komunikat o pogodzie.

1929 Przeprowadzono pierwszą międzynarodową transmisję radiową z Zawodów Narciarskich na Krokwi w Zakopanem.

1940 W wytwórni Hanna & Barbera powstała kreskówka Tom & Jerry.

1943 Glenn Miller jako pierwszy człowiek uhonorowany został Złotą płytą za sprzedaż miliona egzemplarzy płyty „Chattanooga Choo Choo”.

http://www.youtube.com/watch?v=LB3SM5tp-q8

1956 Elvis Presley nagrał “Heartbreak Hotel” (dla wytwórni RCA).

http://www.youtube.com/watch?v=v5NIJLHP-tY

1961 Urodził się Robbie Nevil, wokalista popularny w latach 80-tych. Jego przeboje to “C’est La Vie” oraz “Back On Holiday”.

1962 Urodził się Cliffor Lee Burton, gitarzysta basowy grupy Metallica, a wcześniej Trauma. Zginął tragicznie w Szwecji w wypadku autokarowym 27 września 1986 roku.

1962 Przy Abbey Road w studiach EMI odbyła się sesja nagraniowa The Beatles. W ciągu 12-tu godzin zarejestrowano wszystkie piosenki na pierwszy album “Please Please Me”.

1970 Urodził się Andrzej Smolik, polski muzyk.

1976 Sejm PRL przyjął zmiany Konstytucji. Wstrzymał się jedynie od głosu poseł “Znaku” Stanisław Stomma. Wprowadzono m.in. zapis o przewodniej roli PZPR i wiernym sojuszu z ZSRR.

1987 Pierwszy koncert grupy Metallica w Polsce. Po kilku latach wrócili…

1990 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Opposites Attract” – Paula Abdul.

http://www.youtube.com/watch?v=6ByNROf8v-Q

2002 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Hero” – Enrique Iglesias; UK Top Album: “Escape” – Enrique Iglesias.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz