Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 8.IV

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

8 KWIETNIA Słońce w znaku Barana

Międzynarodowy Dzień Romów – obchodzony od 1971 r. z inicjatywy Światowej Rady Romów „Romani Union”

Międzynarodowy Dzień Opozycji Przeciw GMO

Urodzeni 8 kwietnia są inteligentni i przedsiębiorczy, we wszystkim czego się podejmują są gorliwi i rzetelni. Potrafią dać sobie radę w sytuacjach zbyt trudnych dla innych. Są ludźmi szlachetnymi i starają się tak realizować swoje przedsięwzięcia, aby nie odbywały się one kosztem innych osób. Własnych uczuć nie skrywają, a raczej spontanicznie je uzewnętrzniają. Odznaczają się znacznym skąpstwem, co tłumaczą jako zaawansowana oszczędność.

Patronką dnia jest bł. Julia Billiart, dziewica i zakonnica (1751-1816).

Mimo paraliżu, jaki ją dotknął w 31 roku życia, zaangażowała się w pracę katechetyczną i charytatywną. W Amiens (Francja) założyła sierociniec, w którym do pracy zachęciła kilka młodych dziewcząt. Był to początek nowego zgromadzenia Sióstr od Najświętszej Panny (Notre Dame). Błogosławioną ogłosił ją papież Pius X.

W dniu dzisiejszym Kościół czci również św. Dionizego, biskupa i męczennika autora kilku listów do wiernych (zamęczony w 180 r.).

Imieniny obchodzą: Julia, Dionizy, January, Walter

Julia, to żeńska forma imienia Juliusz, czyli pochodząca z patrycjuszowskiego, rzymskiego rodu Juliuszów. Julia, to kobieta dobra, miła, kulturalna i zwykle uczona. Potrafi prowadzić wielkie interesy i osiągać dobre wyniki.

Dionizy, imię niepospolite, popularne wśród starożytnych władców, uczonych i średniowiecznych mnichów. Wywodzi się z języka greckiego, od imienia boga Dionizosa, boga winnej latorośli i rozkoszy życia. W Polsce imię to znane było także w formach Dziwisz i Dziwko. Dionizy jest osobą, która ceni sobie wygodne i bezstresowe życie. Stara się jednak przejść przez nie bez uszczerbku dla innych, dlatego woli czasami ustąpić, usunąć się w cień niż walczyć o coś do końca. Bardzo ceni sobie piękną architekturę domów, jego życie rodzinne bez wątpienia pełne jest fantazji. Lubi kolor zielony, a ze zwierząt domowy najbardziej lubi kozła. Odpowiedniki obcojęzyczne; ang. Dennis, fr. Denis, wł. Dionigi, ros. Dionisij.

January, odnoszący się do Janusa, rzymskiego boga wszelkiego początku, boga drzwi i bram, przez jego świątynię na Forum Romanum przechodziło się przed wyruszeniem na wojnę, w czasie pokoju bramy świątyni były zamknięte, na cześć janusa nazwano wzgórze Janiculum oraz pierwszy miesiąc roku Januarius (wcześniej zaczynano rok od marca – Martinus), dlatego January może też oznaczać tego, kto się urodził w styczniu., imię łacińskie.

Walter, niemieckie waltan oznacza rządzić, heri – naród, lud, wojsko, czyli Walter to prowadzący wojsko, imię germańskie.

Cytaty na dziś:

Człowiek – zwierzę, które potrafi cierpieć przez to, czego nie ma. Emil Cioran

Gdy od chorego gospodarczo społeczeństwa wymaga się zdrowego myślenia politycznego – wymaga się zbyt wiele . Tomasz Mann

Nic na świecie nie jest tak sprawiedliwie rozdzielone jak rozum: każdy wierzy, że otrzymał go wystarczającą ilość. Jacques Tati

Lepiej z dobrym zgubić, niż ze złym znaleźć. Przysłowie ludowe.

Liczby: 1 metr to dystans „równy odległości przebytej w próżni przez światło w czasie 1/ 299792458 sekundy”.

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1786 Przywilejem Stanisława Augusta Poniatowskiego lokowano Nowy Tomyśl.

1807 W Poznaniu – Chwaliszewie urodził się Karol Libelt, polski filozof, działacz polityczny. Prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Studiował w Berlinie filologię klasyczną, filozofię i nauki matematyczno-przyrodnicze. Był tam ulubionym uczniem Hegla (zm. 1875).

1874 W Mieszkowie koło Jarocina urodził się Stanisław Taczak, naczelny dowódca powstania wielkopolskiego. W dniu 27 grudnia 1918, w związku z wybuchem powstania wielkopolskiego przybył do Poznania, gdzie spotkał się z Wojciechem Korfantym, który po przedstawieniu sytuacji zaproponował mu w imieniu Komisariatu NRL, stanowisko tymczasowego naczelnego dowódcy powstania, z jednoczesną promocją na stopień majora. Pośrednikiem tego spotkania był ks. Teodor Taczak – brat Stanisława. Mjr Stanisław Taczak stanął na czele powstania, a jego największym zadaniem było zintegrowanie żywiołowo powstających oddziałów w jedną armię. Stworzył Sztab Generalny Armii Wielkopolskiej, oraz sformował dziewięć wielkopolskich Okręgów Wojskowych. W dniu 16 stycznia 1919 roku, z przyczyn personalnych (zbyt niski stopień) i politycznych (dopuszczał do organizacji rad żołnierskich), przekazał dowództwo gen. Józefowi Dowborowi-Muśnickiemu samemu obejmując stanowisko drugiego kwatermistrza Okręgu Generalnego, a następnie zastępcy szefa sztabu.

1886 Urodził się w Warszawie Jan Rutkowski, historyk, profesor Uniwersytetu Poznańskiego. Specjalizował się w dziejach gospodarczych Polski XVI-XIX wieku. Był wieloletnim profesorem Uniwersytetu Poznańskiego, kierownikiem katedry historii gospodarczej tej uczelni. W 1924 został członkiem korespondentem, a w 1932 członkiem czynnym PAU; należał także m.in. do Towarzystwa Naukowego Warszawskiego i Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Przed wybuchem II wojny światowej zainicjował wydawanie Roczników Dziejów Społecznych i Gospodarczych, wznowione po 1945 i kontynuowane po jego śmierci. Mieszkał przy ul. Kossaka.

1890 Urodził się Leon Komorski – działacz ruchu oporu. Założyciel i komendant pierwszej w Poznaniu konspiracyjnej organizacji wojskowej pod nazwą Polskie Wojsko Ochotnicze.

1919 Odbyło się inauguracyjne posiedzenie pierwszej po rozbiorach polskiej Rady Miasta Poznania.

1960 W Wałczu urodził się Stanisław Tamm, polski urzędnik samorządowy i państwowy. Były wojewoda koniński i wielkopolski, sekretarz Miasta Poznania od 2010 r.

1962 W Poznaniu rozpoczęto budowę pomnika Braterstwa Broni i Przyjaźni Polsko – Radzieckiej. Początek „czynów społecznych” na Cytadeli.

1972 W Nowym Sączu urodził się Piotr Świerczewski, piłkarz, reprezentant Polski. Grał m.in. w Lechu Poznań (2003-04, 2005-06).

Zdarzyło się 8 kwietnia

217 W Lugdunum (dzisiejszy Lyon) zamordowano cesarza Karakallę. Karakalla nadał prawa obywatelstwa rzymskiego wszystkim wolnym mieszkańcom Cesarstwa i nakazał budowę w Rzymie łaźni, nazwanych później jego imieniem.

1525 Na mocy Traktatu Krakowskiego między Polską a Zakonem, państwo krzyżackie stało się państwem świeckim w zależności lennej od Polski. 2 dni później miał miejsce Hołd Pruski.

1783 Caryca Rosji Katarzyna II zaanektowała Krym.

1820 Na greckiej wyspie Melos odnaleziono posąg Wenus z Milo.

1838 Zaczęło funkcjonować pierwsze transatlantyckie parowe połączenie pasażerskie. Podróż na trasie Nowy Jork-Bristol trwała 15 dni.

1862 John Lynde opatentował pierwsze w Stanach Zjednoczonych opakowanie aerozolowe.

1875 Urodził się Albert I, król Belgów od 1909 r. W 1914 r. po ataku niemieckim na Belgię stanął na cele armii. Zdobył wówczas przydomek „króla-żołnierza”. Po wojnie utworzył specjalny fundusz finansujący odbudowę kraju ze zniszczeń wojennych, Zginął tragicznie podczas wspinaczki górskiej 17.II.1934.

1879 Po raz pierwszy sprzedano mleko w szklanej butelce.

1892 Urodziła się Mary Pickford, amerykańska aktorka filmowa kanadyjskiego pochodzenia. Wielka gwiazda ekranu w epoce kina niemego. Była obiektem pierwszego w Hollywood zbliżenia kamery (close-up). Miało to miejsce w filmie “Friends” z 1912 r. Jej życzeniem było, aby po śmierci zniszczyć wszystkie filmy, w których zagrała. Było to możliwe, ponieważ miała prawa autorskie do większości z nich. Na szczęście nie znalazł się nikt, kto byłby skłonny wykonać ostatnią wolę Mary. (zm. 1979).

1904 Francja i Wielka Brytania zainaugurowały „Entente Cordiale” serdeczny sojusz.

1932 Max Theiler odkrył szczepionkę przeciw żółtej febrze.

1935 W ZSRR rozszerzono karę śmierci na dzieci od 12 roku życia.

1938 Sejm jednogłośnie przyjął uchwałę o ochronie imienia Józefa Piłsudskiego. Uwłaczanie pamięci zmarłego Marszałka miało być karane więzieniem do pięciu lat.

1940 Polski okręt podwodny „Orzeł” zatopił u wybrzeży Norwegii hitlerowski transportowiec „Rio de Janeiro”. Na pokładzie znajdowały się oddziały desantowe, zatopienie przyczyniło się do ujawnienia rozpoczętej przez hitlerowców inwazji na Norwegię.

1948 Urodziła się Danuta Hübner, polska polityk, komisarz Unii Europejskiej.

1950 W Malborku urodził się Grzegorz Bolesław Lato (Bolek), polski piłkarz – napastnik, prawoskrzydłowy, senator SLD, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

1950 Urodziła się Elżbieta Góralczyk, polska aktorka – Anula z serialu Wojna domowa. (zm. 2008).

http://www.youtube.com/watch?v=ncmnyixIL7Q

1953 Urodził się Waldemar Fydrych, polski happener, lider Pomarańczowej Alternatywy.

W wyborach z 2006 r na Prezydenta miasta Warszawy, jako szef Komitetu Wyborczego Gamonie i Krasnoludki uzyskał 5 wynik (2914 głosów), lepszy od Wierzejskiego z rządzącej LPR.

1963 Urodził się Julian Lennon, syn Johna Lennona, piosenkarz.

http://www.youtube.com/watch?v=XmJ0AkzvdN8

W 1974 roku grał na perkusji w ostatnim utworze albumu “Walls And Bridges”, nagranego przez swojego ojca. W 1984 roku zadebiutował jako solista płytą “Valotte”.

1964 Wystrzelono statek kosmiczny Gemini 1, na jego pokładzie nie znajdował się ani jeden członek załogi, prom sterowany był przez komputery.

1966 XXIII Zjazd Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego wybrał jednomyślnie Leonida Breżniewa na sekretarza generalnego.

1968 Urodził się Janek Benedek, gitarzysta grup Czad Komando Tilt, T. Love, Diabły i Anioły oraz współpracownik Marka Jackowskiego. Jest autorem muzyki do takich przebojów jak “King” i “Warszawa”.

1970 Pierwszy solowy koncert po opuszczeniu The Supremes dała amerykańska wokalistka Diana Ross. Występ odbył się w Framingham, w stanie Massachusetts.

1976 Jerzy Pawłowski, trzykrotny mistrz świata w szabli, został skazany przez sąd wojskowy na 25 lat więzienia za szpiegowanie na rzecz USA.

1990 Premiera serialu “Twin Peaks” w amerykańskiej telewizji ABC.

http://www.youtube.com/watch?v=7oDuGN6K3VQ

1991 W życie weszła umowa o ruchu bezwizowym między Polską a Niemcami, Francją, Włochami i krajami Beneluksu.

1994 Polska złożyła oficjalny wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej.

2000 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów „Maria Maria” – Santana; US Top Album „No Strings Attached” – ‘N SYNC.

http://www.youtube.com/watch?v=izekgzzCi6E

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz