Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 6 LUTEGO

Szpital Przemienienia Pańskiego, lata międzywojenne XX w  Foto: Archiwum Szpitala

Słońce w znaku Wodnika

Święto narodowe Jamajki, rocznica urodzin Boba Marleya.
Laponia – święto narodowe
Nowa Zelandia – Święto narodowe, Niue, Tokelau – Rocznica Traktatu z Waitangi

KALENDARIUM POZNANIA 2Urodzeni 6 lutego, to osoby niezwykle wyrozumiałe i tolerancyjne, głównie zaś dla własnych słabostek. Są ciekawi świata i mają szerokie zainteresowania. Ich artystyczna dusza i zamiłowania zawodowe ułatwiają im kontakty towarzyskie. Na temat swoich pasji i sztuki mają zawsze wiele do powiedzenia. Brak im twardości i pewności siebie. Łatwo można im coś zasugerować. Na drodze do sukcesu staje im wrodzone lenistwo..

Cytaty na dziś:

• Kobieta jest jak twój cień. Podążasz za nią, ona ucieka, uciekasz od niej, idzie za tobą. Nicolas de Chamfort
• Im bliżej natury jesteśmy, tym więcej czujemy w sobie Boga. Johann Wolfgang von Goethe

Baner Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1768 Przed ratuszem miejskim został ścięty Maciej, karczmarz ze wsi Zawady, starostwa Rogozińskiego, który przed kilku tygodniami zamordował w tamtejszym lecie strażnika leśnego, który ten nie pozwolił mu na wyrządzenie szkody w majątku swego pana. Do przygotowania na śmierć owego grzesznika powołano Wielebnych ojców dominikanów, choć dotychczas zawsze uważali za zaszczyt uczestniczyć w podobnym akcie Wielebni ojcowie Towarzystwa Jezusowego.
Na podstawie: Kroniczka rezydencji Karmelitów Trzewiczkowych w Poznaniu przy kościele Najświętszej Krwi Pana Jezusa na ul. Żydowskiej. Opracowane przez Jacka Wiesiołowskiego, Wydawnictwo Miejskie, 2005


1793 Początek obrony Gniezna
przed wkraczającymi oddziałami pruskimi kierowanej przez brygadiera Jana Henryka Dąbrowskiego.

1846 Dnia 6 lutego spisek Mierosławskiego odkryty. Tegoż r. w marcu Trąnipczyński i Paternowski wchodzą do miasta na czele uzbrojonych; pierwszy z nich raniony, a drugi zabity. [Za: Przewodnik po Poznaniu Feliksa Antoniewicza, 1882]

1847 Wielkopolanie zaczęli swoją nowożytną erę znieczulenia zaledwie cztery miesiące po historycznym, pierwszym zastosowaniu eteru dwuetylowego jako środka anestetycznego. Odbyło się ono w Bostonie (USA) w dniu 14 października 1846 r; w Polsce zastosował je w dniu 6 lutego 1847 r. poznaniak (ur. w 1801 r.), kierownik krakowskiej kliniki chirurgicznej profesor Ludwik Bierkowski.

Natomiast zasłużony dla naszej ziemi Karol Marcinkowski biorący udział w 1830 r. w powstaniu listopadowym zastosował chyba po raz pierwszy na ziemiach polskich przetoczenie krwi rannym powstańcom. W tym czasie w Poznaniu w jego miejsce ordynatorem oddziału chirurgicznego i dyrektorem założonego w 1823 r. szpitala Sióstr Miłosierdzia (Szpital Przemienienia Pańskiego) został dr Józef Antoni Jagielski. W 1847 zastosował on do znieczulenia ogólnego po raz pierwszy w Poznaniu chloroform.

Szpital Przemienienia Pańskiego, lata międzywojenne XX w

Szpital Przemienienia Pańskiego, lata międzywojenne XX w.

Ksiądz Wacław Gieburowski i Feliks Nowowiejski1878 W Bydgoszczy urodził się ksiądz Wacław Gieburowski, muzykolog, dyrektor i dyrygent Poznańskiego Chóru Katedralnego.

Po studiach Odtąd zajmował się liturgią i muzyki kościelnej w Ratyzbonie rozpoczął działalność w Katedrze Poznańskiej. W 1910 r. podjął obowiązki wykładowcy w Seminarium Duchownym w Poznaniu. Jednocześnie włączył się do życia muzycznego naszego miasta. Obejmuje dyrekcję Poznańskiego Chóru Katedralnego i profesurę muzyki w Arcybiskupim Seminarium Duchownym. Wkrótce zostaje profesorem Państwowego Konserwatorium Muzycznego w Poznaniu (w latach 1920-39).

Od pierwszych dni istnienia związał się z Uniwersytetem Poznańskim, gdzie wykładał teorię i historię muzyki.

W 1914 roku objął prowadzenie Poznańskiego Chóru Katedralnego. Zespół znany był w Europie, do czego przyczyniły się liczne koncerty w Pradze, Wiedniu, Budapeszcie i Frankfurcie.

Największy sukces zespół odniósł podczas Wystawy Wszechświatowej w Paryżu w roku 1937. Swoją popularność w całym kraju chór zawdzięczał też Polskiemu Radiu.

1919 Koniec rozmów w sprawie reprezentacji Zaboru Pruskiego w Sejmie Ustawodawczym. Biorąc pod uwagę, że Wielkopolska, Kujawy oraz Śląsk i Pomorze są nadal formalnie częścią Rzeszy aby uniknąć reperkusji międzynarodowych zrezygnowano z przeprowadzenia planowanych wyborów, które miały wyłonić 126 posłów, dając prawo udziału w obradach 16 polskim reprezentantom z Reichstagu i Landstagu

1934 Odkrycie prehistorycznego grobowca w pobliżu  Fortu Reformatów. Dziś w tym miejscy znajduje się ogród Domu Pomocy Społecznej.

Fort Reformatów - Prittwitza-Gaffrona

1945 Wojenny Poznań. Na Odcinku “Wschód” trwały zacięte walki w rejonie Osiedla Warszawskiego.

“W nocy (05./06.02) zostałem przeniesiony z grupą około 10 ludzi do jakiegoś ogrodu na wschodnich obrzeżach Poznania (=południowa część Osiedla Warszawskiego) z zadaniem wsparcia tam w marszu grupy jakiegoś Leutnanta, składającej się również z 10 osób. Po wschodniej stronie tego ogrodu, na rozpościerającym się terenie znajdowała się cegielnia, w której byli Rosjanie i skąd oczekiwany był atak. Atak ten nastąpił o świcie 6 lutego około godz. 6.00 po obu stronach drogi, która z cegielni prowadziła do naszego ogrodu. Według szacunków przeciwnik nacierał siłami ok. dwóch kompanii, po ulicy pędzono także załadowane działo przeciwpancerne. Atak został odparty, działo zdobyte”. (G. Baumann “Poznań’45…”)

6 lutego trwały zacięte walki w centrum miasta, m.in. o Stary Rynek.

O walkach ulicznych w Poznaniu tak pisał Leutnant Paul Schulz: „(… )stwierdziłem, że specyfika walk ulicznych i brak środków łączności (byliśmy zdani na gońców) utrudniały i opóźniały przepływ meldunków o położeniu, informacji od i dla sąsiadów a także wydawanie rozkazów. Walka w mieście była prowadzona przez większe i mniejsze grupy, co odbierało dowództwu wgląd w sytuację i miało szczególnie negatywny wpływ w nocy. Ponieważ brakowało zgranych jednostek, w których się wzajemnie znano, orientacja w terenie i utrzymanie łączności zależało od szczęścia. Przeżyłem sytuację, kiedy w tym zamieszaniu własny czołg (działo szturmowe?) został zniszczony pancerfaustem przez niemieckiego strzelca. Do takich wyjątkowych sytuacji nie byliśmy szkoleni, także starym żołnierzom frontowym takie warunki były obce. Mówiąc krótko mieliśmy problemy; miałem wrażenie, że Rosjanie radzili sobie o wiele lepiej”. (G. Baumann, “Poznań’45. Bastion nad Wartą”.)

[Na podstawie: notki https://www.facebook.com/FestungPosen1945/ Informacje i cytaty pochodzą z publikacji Wydawnictwa Pomost, serii dotyczącej walk o Poznań w 1945 roku – za zgodą Wydawnictwa, zdjęcia wojennego Poznania, rok 1945, Zbigniew Zielonacki / Cyryl]

1969 Wręczono pierwszy Order Uśmiechu. Kawalerem z legitymacją nr 1 został prof. Wiktor Dega, chirurg ortopeda z Poznania.

Idea Orderu Uśmiechu zrodziła się w 1968 roku w redakcji “Kuriera Polskiego”. Dziennikarzy zainspirował wywiad z Wandą Chotomską, przeprowadzony z okazji 5-lecia dobranocki dla dzieci pt. “Jacek i Agatka”, w którym pisarka wspomniała  o chłopcu ze szpitala, który chciał dorosłym nadać w imieniu dzieci jakieś odznaczenie.

Dziennikarze podchwycili temat i ogłosili ogólnopolski konkurs na projekt odznaczenia. Wygrała go dziewięciolatka z Głuchołaz, Ewa Chrobak. Jej projekt dopracował Szymon Kobyliński. Medal, przedstawiający uśmiechnięte słoneczko, przyznawany jest dwa razy w roku osobom wybranym przez kapitułę spośród kandydatur nadesłanych przez dzieci z całego świata. Kawalerem Orderu Uśmiechu może zostać osoba dorosła, której działalność jest pod wieloma względami wyjątkowa, daje radość czy życie i zdrowie. Ceremoniał przewiduje wypicie kielicha soku z cytryny i pasowanie na kawalera orderu różą oraz złożenie przyrzeczenia o byciu pogodnym i przynoszeniu radości dzieciom. W 1979 roku Order Uśmiechu zyskał rangę międzynarodową.

Kawalerami Orderu Uśmiechu zostali między innymi poznaniacy: Eleni, Lech Konopiński, Małgorzata Musierowicz, Wanda Błeńska, czy Włodzimierz Marciniak, staromiejski radni i społecznik.

1982 Wznowienie po przerwie związanej z ogłoszeniem stanu wojennego zajęć na UAM.

Studenci podczas stanu wojennego Foto: www.13grudnia81.pl

Studenci podczas demonstracji, ok. 1989 r.  fot: www.13grudnia81.pl

1982 Miała miejsce premiera serialu „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”

Serial na podstawie scenariusza powieści Andrzeja Twerdochliba i Stefana Bratkowskiego przedstawia walkę Polaków z germanizacją w Wielkopolsce w latach 1815-1918. Wielu krytyków zaliczyło „Najdłuższą wojnę nowoczesnej Europy” do „najmądrzejszych i najważniejszych polskich seriali”.

1989 Skierowanie tramwajowej linii okólnej “0” przez Górny Taras Rataj: Osiedle Lecha – Jedności Słowiańskiej – Hetmańska – Głogowska – Most Dworcowy – Towarowa – Marchlewskiego – Krzywoustego – rondo Rataje – Zamenhofa – Kórnicka – Osiedle Lecha. [Źródło: MPK Poznań]

Linia tramwajowa nr 0 - AWF Foto: macabre / poznan.wikia.com

1998 Na przystankach tramwajowych zaczęto montaż konstrukcji będących połączeniem kiosku z wiatą. [Kalendarium Kroniki Miasta Poznania, 1998 nr 2, s 375]

Poznań w 1998 r

2021 W wieku 75 lat zmarł Marian Marek Przybylski, były redaktor naczelny Głosu Wielkopolskiego, prezes Oficyny Wydawniczej Wielkopolski, która wydawała Głos Wielkopolski. Był współzałożycielem Instytutu Edukacji Europejskiej, który założył w Poznaniu WSNHiD (obecnie Collegium Da Vinci).

Pod koniec lat 80. w Poznaniu ukazywały się trzy dzienniki: „Gazeta Poznańska” – organ PZPR, „Głos Wielkopolski” oraz popołudniówka „Express Poznański” – oba należące do Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej „Ruch”. Po wyborach w 1989 r. „Głos” przejęli pracujący tam dziennikarze. Założyli spółdzielnię, która zajęła się wydawaniem dziennika. Szybko stał się najpoczytniejszym w Poznaniu i Wielkopolsce. Redaktorem naczelnym i prezesem spółdzielni wydającej gazetę został Marian Marian Przybylski – jeden z ówczesnych dziennikarzy.

W latach 90-tych Głos Wielkopolski był liderem prasowym realizującym różnego rodzaju akcje promocyjne, m.in. Obiady w Głosie ze znanymi politykami i ludźmi kultury i sztuki. Jako pierwszy miał swoją stronę internetową, uruchomił także prasową kawiarnię Cafe Głos przy ul. 27 Grudnia.

Urodził się w 1946 r. w Poznaniu. Studiował technologię rolno-spożywczą na Uniwersytecie Przyrodniczym oraz dziennikarstwo na UAM. Był związany z mediami od czasów studenckich. Był inwestorem w branży medialnej – m.in. przewodniczącym Rady Nadzorczej Telewizji WTK oraz jej udziałowcem.

Bardzo smutna wiadomość dla Poznania! Miałem okazję znać Pana Marka. Na początku, gdy na studiach pracowałem jeszcze w konkurencyjnej wtedy Gazecie Poznańskiej, mogłem obserwować profesjonalizm dziennikarski, rzetelność i kultywowanie wielkopolskiego etosu pracy. Później, już jako samorządowiec i jako kibic Lecha, bezpośrednio rozmawiać o Poznaniu (bardzo interesował się tym co się zmienia, zwłaszcza w obszarze rewitalizacji) i naszym Kolejorzu podczas meczów! – napisał na FB z-ca prezydenta Poznania, Mariusz Wiśniewski.

[fot. mat. Collegium da Vinci]

Historie Warte Poznania

ZDARZYŁO SIĘ 6 LUTEGO

1478 Urodził się Sir Thomas More, Morus (1478-1535), mąż stanu, prawnik i pisarz polityczny (Utopia), Lord Kanclerz Anglii na dworze króla Henryka VIII. Ścięty za odmowę uznania króla za głowę Kościoła w Anglii. W 1935 kanonizowany.

1564 Urodził się Christopher Marlowe, najwybitniejszy przed Szekspirem dramaturg angielski. Twórców tragedii w epoce elżbietańskiej, autor m.in. sztuk: “Tamerlan”, “Edward II”

1577 Henryk z Navarry został przywódcą francuskich hugenotów. W 1588 roku zasiadł na tronie jako Henryk IV. Rok później wydał Edykt Nantejski, zabraniający dyskryminacji religijnej.

1793 Zmarł Carlo Goldoni, włoski komediopisarz. Autor ponad 200 sztuk, m.in. “Sługi dwóch panów” i “Sprytnej wdówki”. Negując improwizację aktorów commedia dell’arte, Goldoni wprowadził do swoich sztuk wyraziste charaktery w miejsce umownych typów.

1820 Pierwsza zorganizowana emigracja Czarnych mieszkańców USA do Afryki; z Nowego Jorku do Sierra Leone.

1840 Święto narodowe Nowej Zelandii, Dzień Waitangi. Obchodzony w rocznicę podpisania porozumienia między Maorysami i Wielką Brytanią o ustanowieniu zwierzchnictwa brytyjskiego na wyspie.

1899 Ratyfikowano traktat na mocy którego Hiszpania zrzekła się na rzecz USA, za 20 milionów dolarów Kuby, Puerto Rico, Filipin i wysp Guam.

1901 Francuska poczta założyła pierwsze telefony publiczne na paryskich dworcach.

1905 Urodził się Władysław Gomułka, działacz partyjny i państwowy. Współtwórca ludowego państwa polskiego, sekretarz generalny KC PPR w latach 1943-48, I sekretarz KC PZPR w latach 1956-70. Zmarł 1 września 1982 roku.

1911 Urodził się Ronald Reagan, amerykański aktor i prezydent.

Wielu historyków uważa, że jego żelazna postawa wobec ZSRR, który ochrzcił słynnym „Imperium zła”, doprowadziła ostatecznie do upadku komunizmu. Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce nałożył sankcje gospodarcze na PRL. Był za to szczególnie niecierpiany przez rządzących w Warszawie generałów.

Reagan urodził się w miasteczku Tampico w stanie Illinois. Lokalną gwiazdą został jako nastolatek, w ciągu dwóch sezonów jako ratownik nad pobliską rzeką uratował ponad 70 tonących.

Potem był prezenterem radiowym w stacji Iowa, jednak popularność zdobył w Hollywood, gdzie zagrał w ponad 50 filmach. Zanim w 1980 roku wygrał wybory z demokratą Jimmim Carterem i został prezydentem (przez dwie kadencje), był jeszcze szefem związku zawodowego aktorów i gubernatorem Kalifornii.

1911 Ustawodawca we Francji zadbał o ochronę nazwy szampan. Pod tą nazwą mogą być sprzedawane wina musujące wytworzone wyłącznie z gron pochodzących z Szampanii.

1915 Urodził się Danuta Szaflarska, polska aktorka.

Wystąpiła w pierwszym powojennym filmie polskim Zakazane piosenki L. Buczkowskiego (1947), następnie zagrała w komedii tegoż reżysera Skarb (1949), a także m.in. w filmach: Warszawska premiera (1951), Ludzie z pociągu (1961), Pożegnanie z Marią (1993).

1935 W Turcji po raz pierwszy w wyborach udział wzięły kobiety.

1937 Urodził się Wiesław Ochman, śpiewak operowy (tenor), solista. Nagrał kilkadziesiąt płyt z ariami operowymi, operetkowymi, oratoriami, pieśniami i kolędami. Występował w kilku telewizyjnych filmach muzycznych, gościnnie występował w mediolańskiej La Scali, w Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz w teatrach operowych Wiednia i Paryża.

1945 Na Jamajce urodził się Bob Marley, czyli Robert Nesta Marley. Pierwszych nagrań dokonał w roku 1961. Jest najbardziej kultową postacią muzyki reagge. Najbardziej znane utwory to: “No Woman No Cry” (1975), “Is This Love” (1978), “Could You Be Loved” (1980), “Buffalo Soldier” (1983), “One Love/People Get Ready” (1984). Zmarł 11 maja 1981 na raka płuc. Dzień jego urodzin jest na Jamajce świętem narodowym.

1947 Administracja polska przejęła port w Szczecinie.

1949 Urodzili się Kazimierz i Józef Lipieniowie wybitni polscy zapaśnicy.

1950 Urodziła się Natalie Cole, druga z pięciorga dzieci słynnego Nat “King” Cole’a W 1991 roku dokonała nagrania /cyfrowy mix/ z własnym, nieżyjącym ojcem w “Unforgetabble”. Piosenka otrzymała nagrodę Grammy. Pierwszą płytę nagrała w 1975 r, a już w 1978 została wybrana najlepszą wokalistką amerykańską.
http://www.youtube.com/watch?v=30PqLGidLeM

1952 Zmarł król Wielkiej Brytanii Jerzy VI. Jego następczynią została obecna królowa Elżbieta II.

1958 Lennon i McCartney poznali Georga Harrisona – kandydata do grupy The Quarry Men.

1962 Urodził się Axl Rose (wł. William Bailey Rose), współzałożyciel i wokalista amerykańskiej grupy Guns ‘N Roses. Grupa debiutowała w 1987 roku krążkiem „Appetite For Destruction”. Najbardziej znane utwory zespołu to m.in. „Sweet Child O’Mine”, „Welcome To The Jungle” i „November Rain”.

1964 Wielka Brytania i Francja podpisały porozumienie o budowie tunelu kolejowego pod kanałem la Manche.

1966 Urodził się Rick Astley, brytyjski wokalista i kompozytor. Zaczynał w roku 1983 jako perkusista w grupie Give Way. Od 1984 był już wokalistą – w grupie FBI. Od 1987 nagrywa albumy solowe. Największe przeboje: “Never Gonna Give You Up” (1987), “Whenever You Need Somebody” (1987), “Take Me To Your Heart” (1988), “She Wants To Dance With Me” (1988).

1971 Rozpoczęły się plenarne obrady KC PZPR, podczas których Władysława Gomułkę, Zenona Kliszkę, Bolesława Jaszczuka, Stanisława Kociołka i Ignacego Logę-Sowińskiego uznano winnymi wydarzeń grudniowych i usunięto z zajmowanych stanowisk partyjnych.

1974 Izba Reprezentantów USA, wobec wyników dochodzenia “Watergate”, upoważniła Komisję Prawną Kongresu do wszczęcia procedury impeachmentu w stosunku do prezydenta Richarda Nixona.

1989 (poniedziałek) O 14:23 w Warszawie rozpoczęły się obrady “okrągłego stołu” z udziałem przedstawicieli rządu oraz opozycji, które trwały do 5 kwietnia. Uzgodniono między innymi wprowadzenie pluralizmu politycznego, legalizację NSZZ “Solidarność”, wolność słowa, niezawisłość sądów, termin częściowo wolnych wyborów do Sejmu, w których opozycji zagwarantowano 35 procent mandatów oraz wolnych wyborów do Senatu.

1994 W wieku 76 lat zmarł Jack Kirby, rysownik komiksów (X-Men, Spiderman, Hulk).

1994 Nirvana rozpoczęła ostatnią europejską trasę koncertową.

1996 Zmarł Antonio Ruiz Soler, sławny tancerz hiszpański, jeden z największych mistrzów flamenco. Urodzony w 1921 roku w Sewilli uczył się flamenco u największych twórców tej sztuki. Zaczął tańczyć w wieku 6 lat w duecie “Chavalillos sevillanos” /Chłopcy z Sewilli/ z wielkim hiszpańskim artystą, Rosario. Stworzył własną grupę taneczną, z którą grał w filmach i podróżował po świecie, prowadząc warsztaty i kursy flamenco.
http://www.youtube.com/watch?v=Nud-cf1qJC0

1998 Wypadkowi samochodowemu uległ na Dominikanie Falco, (właśc. Johann Hoelzel), austriacki piosenkarz pop, gwiazda lat 80. W wyniku obrażeń zmarł następnego dnia

2000 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów “Rise” – Gabrielle; UK Top Album „The Man Who” Travis.

2001 Prom “Gulangyu” jako pierwszy statek od 1949 odbył rejs z Chińskiej Republiki Ludowej na tajwańską wyspę Kinmen. Pasażerami promu byli rodowici mieszkańcy wyspy, którzy w chwili zakończenia wojny domowej na Tajwanie przebywali w ChRL i nie zdązyli wrócić na wyspę.

Imieniny obchodzą: Paweł, Dorota, Tytus, Bohdan, Lucjusz, Amand, Amanda, Anioł, Antoni, Bogdan, Gaston, Joachim, Ksenia, Plamena, Szymon, Tytus, Wedast i Werner

Paweł, imię męskie pochodzenia łacińskiego, oznacza mały, drobny, imię w Polsce używane od XIII wieku. Paweł to mężczyzna niespokojny i zmienny o umyśle badawczym. Lubi dalekie podróże i wygody osobiste. Szczęśliwym kolorem Pawła jest czerwień a zwierzęciem łabędź.

Dorota w języku greckim oznacza „dar boży”
Kobiety o imieniu Dorota są zmienne i wybuchowe. Bardzo lubią przeżywać różnego rodzaju wstrząsy psychiczne. Mają wszechstronny umysł, są zdolne i inteligentne. Lubią zmiany w życiu, kochają przyjaciół, wiele podróżują i łatwo przystosowują się do nowych warunków. Bywają dość nietypowymi matkami.

Bohdan jest subtelny i dobry. Bywa zasadniczy, twardo broni szlachetnych idei. Nie daje się zastraszyć przeciwnikom. Ma artystyczne uzdolnienia, poszukuje prawdy i wartości ponadczasowych.

Imię Tytus pochodzi od łacińskiego słowa “titus” oznaczającego dzikiego gołębia. Mężczyzna o tym imieniu jest niewyczerpanym źródłem pomysłów, których realizacja zaprząta go niemal bez reszty. Tytus jest wielkim miłośnikiem natury, pożeraczem książek. Umie łączyć fakty i je uogólniać. Nie spieszy się do zakładania rodziny, ale jeśli już to zrobi, jest dobrym ojcem i mężem.

Użyte w artykule zdjęcia: TD, Zbigniew Zielonacki / Cyryl, Archiwum Szpitala

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz