Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 7 LUTEGO

Obserwatoriu Astronomiczne  Foto: poznan.wikia.com

Słońce w znaku Wodnika

Święto narodowe Grenady, rocznica proklamowania niepodległości
Dzień Bezpiecznego Internetu

KALENDARIUM POZNANIA 2Urodzeni 7 lutego to życiowe omnibusy, ich wiedza jest wszechstronna, jednak nie ukierunkowana w żadnej dziedzinie. Są doskonałymi obserwatorami rzeczywistości. To urodzeni esteci, mają też duże poczucie humoru. W osiąganiu zamierzeń bardzo im przeszkadza niezdecydowanie, wskutek tego niejednokrotnie zaprzepaszczają wiele istotnych okazji. Ich natura jest wrażliwa, jednak wiele osób potrafią do siebie zrazić ironią i szyderstwem, do czego mają silne skłonności.

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1865 Urodził się Aleksander Augustynowicz, malarz.
Studiował w  Monachium odbył również podróże artystyczne do Włoch i na Węgry. Zamieszkał w 1890 we Lwowie i rozpoczął działalność artystyczną. Przebywał w Zakopanem w latach 1914–1921, a w 1921 osiadł na stałe w Poznaniu, z którym jego kontakty były już wcześniejsze i, gdzie w okresie I wojny światowej wystawiał swe prace w Stowarzyszeniu Artystów. Od 1925 członek Komitetu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Obchodził w 1936 w Poznaniu jubileusz 50-lecia twórczości, który połączony był z wielką retrospektywną wystawą dzieł.
Malował kompozycje figuralne, a przede wszystkim portrety oraz brał udział w licznych wystawach krajowych i zagranicznych. Namalował w Poznaniu wiele portretów (m.in. Wojciecha Trąmpczyńskiego, Ignacego Mościckiego, Witolda Celichowskiego) i, gdzie powstała większość jego akwarel. W jego późniejszym okresie działalności dominuje malarstwo akwarelowe o tematyce związanej z krajobrazem i folklorem polskim, które cieszyło się dużą popularnością i powodzeniem, a prace Augustynowicza znajdują się w licznych muzeach polskich i zbiorach prywatnych. 14 obrazów olejnych i akwarel posiada Muzeum Narodowe w Poznaniu, a w tym portret własny w stroju mandaryna (1911), portret Wojciecha Trąmpczyńskiego, portret córki (1926).
11 listopada 1937 „za zasługi na polu sztuki” został odznaczony przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Po wybuchu wojny przeniósł się do Warszawy, zginął tam podczas powstania 23 sierpnia 1944.

1865 Urodził się Aleksander Augustynowicz, malarz.

Aleksander Augustynowicz, portret ojca artysty 1937 Foto: rempex.com.plStudiował w  Monachium odbył również podróże artystyczne do Włoch i na Węgry. Zamieszkał w 1890 we Lwowie i rozpoczął działalność artystyczną. Przebywał w Zakopanem w latach 1914–1921, a w 1921 osiadł na stałe w Poznaniu, z którym jego kontakty były już wcześniejsze i, gdzie w okresie I wojny światowej wystawiał swe prace w Stowarzyszeniu Artystów. Od 1925 członek Komitetu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie.

Obchodził w 1936 w Poznaniu jubileusz 50-lecia twórczości, który połączony był z wielką retrospektywną wystawą dzieł.

Malował kompozycje figuralne, a przede wszystkim portrety oraz brał udział w licznych wystawach krajowych i zagranicznych. Namalował w Poznaniu wiele portretów (m.in. Wojciecha Trąmpczyńskiego, Ignacego Mościckiego, Witolda Celichowskiego) i, gdzie powstała większość jego akwarel.

W jego późniejszym okresie działalności dominuje malarstwo akwarelowe o tematyce związanej z krajobrazem i folklorem polskim, które cieszyło się dużą popularnością i powodzeniem, a prace Augustynowicza znajdują się w licznych muzeach polskich i zbiorach prywatnych.

14 obrazów olejnych i akwarel posiada Muzeum Narodowe w Poznaniu, a w tym portret własny w stroju mandaryna (1911), portret Wojciecha Trąmpczyńskiego, portret córki (1926).

11 listopada 1937 „za zasługi na polu sztuki” został odznaczony przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Po wybuchu wojny przeniósł się do Warszawy, zginął tam podczas powstania 23 sierpnia 1944. [fot: Aleksander Augustynowicz, portret ojca artysty, rempex.com.pl]

Feliks Nowowiejski Foto: http://www.encyklopedia.puszcza-bialowieska.eu1877 Urodził się Feliks Nowowiejski, kompozytor, dyrygent, organista-wirtuoz. Twórca między innymi opery “Legenda Bałtyku” i pieśni “Rota”. Zmarł 18 stycznia 1946 roku w Poznaniu.

Lata poznańskie należały do najbardziej twórczych w życiu kompozytora.

Z wybuchem II wojny światowej – napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę w wyniku swojej patriotycznej twórczości i udział w pracach plebiscytu Nowowiejski był zagrożony.  Schronił się w szpitalu Elżbietanek. Rękopisy ukrył w Bibliotece Raczyńskich. Potem wyjechał z rodziną do Krakowa, gdzie żył w bardzo ciężkich warunkach. Kompozytor doczekał zakończenia wojny i powrotu do ukochanego Poznania. Nie było mu jednak dane dożyć prawykonania któregokolwiek z dzieł powstałych w latach wojny.

1878 Urodził się  Kazimierz Graff, astronom, organizator i dyrektor Obserwatorium Astronomicznego w Poznaniu.

Budynek Obserwatorium Astronomicznego w 1923 rokuW 1906 roku rektor pruskiej Akademii Królewskiej w Poznaniu (Königliche Akademie zu Posen) zaproponował zorganizowanie w Poznaniu obserwatorium astronomicznego i zwrócił się z prośbą o wykonanie tego zadania do Kazimierza Graffa, znanego polskiego astronoma pracującego w obserwatorium Hamburg-Bergedorf. Graff odmówił wówczas wykonania zadania, jednak przez pewien czas współpracował z rektorem Akademii, m.in. pomagając w zakupach sprzętu (refraktora 9,5 cm, chronometru i chronografu).

W 1919 roku, po formalnym powstaniu polskiego Uniwersytetu w Poznaniu, rektor Heliodor Święcicki ponownie zaproponował Kazimierzowi Graffowi zorganizowanie uczelnianego obserwatorium astronomicznego i objęcie jego kierownictwa. Graff przyjął propozycję i rozpoczął intensywne prace organizacyjne.

Na główną siedzibę placówki wybrał (znajdującą się wówczas w odległości 2 km od granic miasta) „Willę Górczyn” przy ul. Palacza 63, zaproponował też zlokalizowanie instrumentów obserwacyjnych 30 km za miastem, na morenowych wzgórzach Mosiny (do czego nigdy nie doszło z przyczyn finansowych). Dokonywał zakupów rozmaitych przyrządów astronomicznych i książek, przekazał też Uniwersytetowi znaczną część własnych zbiorów bibliotecznych.

W 1920 roku, po wybuchu wojny polsko-sowieckiej, sytuacja finansowa Uniwersytetu znacznie się pogorszyła, co bardzo utrudniło prace organizacyjne przy nowo powstającym obserwatorium. Piętrzące się problemy, a także ulgi proponowane Graffowi przez Uniwersytet Hamburski (m.in. w postaci zwolnienia z zajęć dydaktycznych) spowodowały, że w 1921 roku ostatecznie odmówił on przyjęcia funkcji kierownika obserwatorium poznańskiego (jednak mimo to aktywnie pomagał później w organizacji obserwatorium swojemu następcy).

Obserwatorium Astronomiczne UAM na Górczynie Foto: Bori64/wikipedia

Obserwatorium Astronomiczne UAM na Górczynie, foto: Bori64/wikipedia

1878 Powstała w Poznaniu socjalistyczna organizacja pod nazwą Concordia (Concordia bóstwo rzymskie, uosobienie pojęcia Zgody, opiekujące się stosunkami wewnętrznymi w państwie).

Na jej czele stanął Neubauer. Celem tego stowarzyszenia było podnoszenie poziomu intelektualnego członków przez odbywanie cotygodniowych pogadanek na aktualne tematy gospodarcze, społeczne i polityczne, propagowanie czytelnictwa książek i prasy socjalistycznej. Organizacja po kilku miesiącach działania liczyła około 140 członków. Wprowadzenie ustaw wyjątkowych przeciwko socjalistom w 1878 roku spowodowało upadek Concordii.

1896 W 1896 roku kilka dni po pierwszych polskich doświadczeniach krakowskich naukowców prof. Karol Olszewskiego i dr T. Estreichera zdjęcie rentgenowskiego ze wskazań klinicznych wykonał poznański lekarz dr Tomasz Drobnik.

Miało to miejsce w  pracowni Gimnazjum Realnego im Bergera w Poznaniu, przy pomocy profesora fizyki dr Kargera. Drobnik przedstawił swe doświadczenia na zebraniu Towarzystwa Przyjaciół Nauk w dniu 7 lutego 1896. Niestety zdjęcia te nie zachowały się. Na podstawie: Drobnik T.: O zastosowaniu X-promieni Röntgena w chirurgii. Nowiny Lekarskie 1896; VIII: 135

Dawna Szkoła Realna Bergera - obecnie Wydział Informatyki i Zarządzania Politechniki Poznańskiej. Foto: fotopolska.eu

1911 W Lubiniu koło Kościana urodził się Adam Knioła piłkarz, występujący na pozycji napastnika.

Był ligowym piłkarzem Warty Poznań i Warszawianki. W barwach pierwszego zespołu w 1929 został mistrzem Polski.

W reprezentacji Polski debiutował w rozegranym 25 października 1931 spotkaniu z Jugosławią, w którym strzelił dwie bramki. Do dzisiaj to wynik, którego wielu debiutantów w polskich barwach może mu pozazdrościć. Polacy pokonali Jugosławię 6:3 w obecności 15 tysięcy kibiców. Drugi i ostatni raz zagrał w 1935 roku przeciwko Łotwie, w Łodzi.

Zamordowany został 26 grudnia 1942 w Oświęcimiu (KL Auschwitz-Birkenau))

1919 Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał dekret w którym oficjalnie dopuszcza 16 przedstawicieli Zaboru Pruskiego do obrad w Sejmie Ustawodawczym.

Józef Dowbor Muśnicki i Józef Piłsudski w Poznaniu Foto: Ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu.

1945 Wojenny Poznań. W nocy 7 lutego Fort Tietzen został zaatakowany od południa. W ciągu tego dnia oddziałom rosyjskiej 39. Dywizji Piechoty udaje się zająć Łąkę Zeppelinów i przedostać aż do niemieckich pozycji obronnych na północ od cmentarza na Szelągu.

Dziennik Bojowy Odcinka „Warta” tak relacjonuje te wydarzenia: “Sprzyjająca gęsta mgła i nieuwaga naszych wartowników spowodowały, że o 4.30 nasza pozycja obronna utworzona na cmentarzu została przełamana przez sowiecką piechotę w sile 100 ludzi. Bolszewicy mogli zająć cmentarz jak również niektóre kwartały domów. Dwa kontrataki prowadzone przez Oberleutnanta Engelkena doprowadziły tylko do częściowych sukcesów.

O 13.30 przy wsparciu moździerzy włamanie zostało zaryglowane. Podczas tej akcji ranny został Hauptmann Horster i Oberleutnant Engelken, a pojmanych wcześniej 22 żołnierzy (z Organizacji Todta i urzędników policji) zostało odbitych”. (M. Karalus. “Grupa Bojowa “Warta”)

7 lutego jeszcze bardziej wzmogły się walki o Osiedle Warszawskie i rejon Fortu III Kirchbach

 “W kolejnych dniach Iwan nasilił ataki na Osiedle Warszawskie. Przy wsparciu dział przeciwpancernych udało mu się zdobywać powoli dom po domu, ulica po ulicy. Często znajdowaliśmy się na pierwszym piętrze domu, a Iwan był w tym samym czasie na dole – lub odwrotnie. Obie strony miały duże straty. Nie mieliśmy już żadnego kontaktu z naszym prawym skrzydłem ( na południu, pozostałą częścią batalionu Hauptmanna Kocha), każdy walczył osamotniony”. (G. Baumann “Poznań’45…”)

[Na podstawie: notki https://www.facebook.com/FestungPosen1945/ Informacje i cytaty pochodzą z publikacji Wydawnictwa Pomost, serii dotyczącej walk o Poznań w 1945 roku – za zgodą Wydawnictwa]


1952 W Pszczynie urodził się Aleksander Machalica,
aktor związany z Teatrem Nowym w Poznaniu. Pochodzi z aktorskiej rodziny: syn aktora Henryka Machalicy (zm. 2003), brat Piotra Machalicy, również aktora, bliźniaczy brat Krzysztofa.

Ludwik Bociański Foto: wikipedia1970 W Londynie zmarł płk Ludwik Bociański, ostatni przedwojenny wojewoda poznański, powstaniec wielkopolski.

Od końca 1935 był wojewodą wileńskim. Dał się wówczas poznać jako szczególnie gorliwie wykonujący odgórną politykę polonizacji; krytykowany za to przez mniejszości narodowe i opozycję. Ingerował w stosunki wyznaniowe, próbował wyrugować białoruskich oo. marianów z Drui poprzez zainicjowanie erygowania nowej parafii rzymskokatolickiej; w końcu wysiedlił ich nie czekając na decyzję hierarchii duchownej.

Z powodu jego interwencji, za emisję audycji z piosenkami białoruskimi zwolniono z pracy Czesława Miłosza. Z tego też powodu Bociański został przez poetę wspomniany (w negatywnym świetle) w utworze “Toast”. Od maja 1939 był wojewodą poznańskim.

Podczas kampanii wrześniowej opuścił Poznań. 6 września 1939 został powołany na stanowisko naczelnego kwatermistrza rządu. 17 września 1939 na moście granicznym na Czeremoszu w Kutach zastąpił drogę Naczelnemu Wodzowi Edwardowi Śmigłemu-Rydzowi, zamierzającemu opuścić kraj. Wobec fiaska wyperswadowania mu tego pomysłu, w proteście targnął się na swoje życie. Próba okazała się nieudana, ciężko ranny Bociański został przewieziony do Rumunii, gdzie został internowany. Po okresie internowania, przedostał się do zachodniej Europy. Pomimo prób, nie uzyskał przydziału do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Przez Leona Chajna wymieniany pośród masonerii

1972 August McIntosh, profesor językoznawstwa ogólnego i angielskiego został doktorem honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

ZDARZYŁO SIĘ 7 LUTEGO

1422 Odbył się ślub Władysława II Jagiełły z Zofią Holszańską.

1497 W ostatnim dniu karnawału, na placu Signorii we Florencji, odbyły się zorganizowane przez Girolamo Savonarolę tzw. fajerwerki próżności, podczas których spalono na stosie tysiące akcesoriów karnawałowych, kosmetyków, zwierciadeł, instrumentów muzycznych, kart, szachów, kości do gry, nieskromnych obrazów i książek.

1804 Urodził się John Deere, pionier produkcji maszyn rolniczych.

1812 Urodził się Karol Dickens, angielski powieściopisarz. Autor między innymi “Klubu Pickwicka”, “Małej Dorrit” i “Davida Copperfielda”.

1831 Powstańczy Sejm Królestwa Polskiego przyjął uchwałę o kokardzie narodowej. Była ona biało-czerwona, odpowiadająca barwom polskiego herbu. Zakazano jednocześnie używania kokard z czasów powstania kościuszkowskiego i Księstwa Warszawskiego. Uchwała sejmowa o biało-czerwonej kokardzie narodowej była faktycznie uchwałą o polskich barwach narodowych.

1839 Urodził się John Davidson Rockefeler, amerykański przemysłowiec i finansista. Był założycielem Standard Oil Company. Zmarł 23 maja 1937 roku.

1870 Urodził się Alfred Adler, austriacki lekarz psychiatra. Autor terminu i terapii kompleksu niższości.

1885 Urodził się Sinclair Lewis, amerykański pisarz. Autor powieści ukazujących satyryczny obraz stosunków społeczno-obyczajowych w Stanach Zjednoczonych. Do najbardziej znanych należy “Ulica główna” i “Babbit”. W 1930 roku otrzymał literacką nagrodę Nobla. Zmarł 10 stycznia 1951 roku.

1900 W Anglii powstała Partia Pracy (Labour Party).

1906 Urodził się Oleg Antonow, rosyjski konstruktor lotniczy (zm. 1984).

1906 Urodził się Aisin Gioro Pu, ostatni cesarz Chin z dynastii mandżurskiej. Wstąpił na tron Państwa Środka w wieku 2 lat jednak rewolucja Sun Jat – sena zmusiła go do abdykacji. Gdy Japończycy oderwali 1931 roku północno – wschodnie prowincje Chin Pu został marionetkowym cesarzem nowoutworzonego państwa Mandżukuo. W Chińskiej Republice Ludowej pracował jako ogrodnik a potem archiwista.

1919 Dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego ustalono powszechny obowiązek służby wojskowej i obowiązek szkolny, powołano także Najwyższą Izbę Kontroli, i Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej.

1921 Urodził się Stanisław Lenartowicz, reżyser.

Jego najpopularniejszym filmem jest „Giuseppe w Warszawie” z 1963 roku z komediową rolą Zbigniewa Cybulskiego. Jego głównym dziełem pozostaje debiutancki „Zimowy zmierzch” z 1956 roku, w którym opisał prowincję podobną do swoich rodzinnych stron. Scenarzystą tego niezwykłego filmu był Tadeusz Konwicki z którym łączy Lenartowicza wieloletnia przyjaźń i wileńskie pochodzenie. Za udział w partyzantce AK Lenartowicz musiał po wojnie „spędzić rok na kontemplowaniu urody rosyjskich lasów”. Po tym wszystkim „pozostał mu jednak nienaruszony sentyment do języka rosyjskiego, do rosyjskiej muzyki”. Po wojnie osiadł we Wrocławiu. Tam powstały wszystkie jego filmy. Szedł pod prąd panujących mód estetycznych.

1920 Na pierwszym parowcu zbudowanym dla Polski w Danii – s/s “Kraków” – podniesiono polską banderę.

1922 W 7 głosowaniu konklawe arcybiskup Lewantu Achilles Ratti został wybrany papieżem. Przybrał imię Piusa XI. W latach 1918-1921 był nuncjuszem Stolicy Apostolskiej w Polsce.

1922 Maria Curie-Skłodowska została członkiem francuskiej Akademii Medycyny.

1925 W ZSRR założono Związek Wojujących Bezbożników.

1927 W Montpellier urodziła się Juliet Greco, jedna z najpopularniejszych piosenkarek francuskich.

1939 Gdynia: przypłynął do kraju zbudowany w holenderskiej stoczni okręt podwodny ORP Orzeł.

1942 Zmarł Walter Davidson, amerykański przedsiębiorca, jeden z twórców Harley-Davidson, pierwszy prezes spółki (ur. 1877).

1964 O godzinie 1:35 po południu na lotnisku Kennedy’ego w Nowym Jorku wylądowała po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych grupa The Beatles. Witało ich około 10 tysięcy fanów, policja była bezradna i lotnisko zostało unieruchomione na kilka godzin. W tym samym czasie, kiedy wielka czwórka lądowała w Nowym Jorku w Londynie ukazała się ich nowa mała płyta, na którą trafiły utwory: “All My Loving”, “Ask Me Why”, “Money” i “P.S. I Love You”.

1965 Wojska amerykańskie zbombardowały po raz pierwszy terytorium Północnego Wietnamu.

1968 Urodził się Michael Stich, niemiecki tenisista.

1969 Urodziła się Renata Dancewicz, polska aktorka.

1970 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Venus” – Shocking Blues. Grupa była pierwszym holenderskim zespołem, który dotarł na top za Atlantykiem.

1971 Szwajcarzy w powszechnym referendum opowiedzieli się za przyznaniem kobietom prawa wyborczego.

1979 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Do Ya Think I’m Sexy?” – Rod Stewart. Był to międzynarodowy hit, który dotarł na szczyt list przebojów w 11 krajach.

1980 Urodziła się Magdalena Schejbal, polska aktorka.

1984 W Sarajewie otwarto Zimowe Igrzyska Olimpijskie.

1984 Amerykańscy astronauci McCanells i Steward opuścili wahadłowiec „Chalanger”, jako pierwsi ludzie poruszali się w przestrzeni kosmicznej bez liny łączącej ich ze statkiem.

1985 Zakończył się proces zabójców ks. Jerzego Popiełuszki. Były kapitan SB Grzegorz Piotrowski i podpułkownik Adam Pietruszka zostali skazani na 25 lat więzienia.
http://www.youtube.com/watch?v=EAF42NwKHyA&feature=related

1987 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “I Knew You Were Waiting For Me” – George Michael & Aretha Franklin.

1987 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Open Your hart” – Madonna.

1992 Ministrowie spraw zagranicznych i finansów państw Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej podpisali w Maastricht w Holandii traktat o Unii Europejskiej. Uzgodniony został podczas szczytu EWG 10 grudnia 1991 roku.

1995 Parlament irlandzki uchylił ustawy o stanie wyjątkowym. Obowiązywał w republice od 56 lat.

1997 Nr 1 europejskiej listy przebojów: “Don’t Cry For Me Argentyna” – Madonna. Soundtrack do obrazu “Evita” również był na pierwszym miejscu wśród najczęściej kupowanych płyt w Europie.
http://www.youtube.com/watch?v=4Spy3Nd2D6w

1999 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Maria” – Blondie; UK Top Album: “You’ve Come A Long Way, Baby” – Fatboy Slim.

1992 Na zawodowym ringu zadebiutował Andrzej Gołota, polski bokser wagi ciężkiej.

1993 Zmarł Radek Pilarz, czeski plastyk, twórca rysunkowej postaci Rumcajsa.
http://www.youtube.com/watch?v=ttPhzupcZ_E&feature=related

Imieniny obchodzą: Ryszard, Teodor, Romuald, Sulisław, Roman, Romuald, Alfons, Antoni, Egidia, Egidiusz, Eugenia, Idzi, Jakub, Jan, Karina, Mojżesz, i Wilhelm

Imię Ryszard wywodzi się z języka germańskiego a znaczy “potężny, bogaty, trwały”. Mężczyzna tak nazwany jest uparty, trwały w swych przekonaniach. Ceni wolność słowa i swobodę działania. W życiu często kieruje się intuicją, lubi pomagać innym, choć nie zawsze robi to bezinteresownie.

Imię Teodor można tłumaczyć jako “dar Boga”. Mężczyzna o tym imieniu jest dobrym organizatorem. Potrafi prawidłowo, logicznie analizować zjawiska. Często bywa wspaniałomyślny. Może mieć sukcesy na polu kulturalnym lub społecznym.

Cytaty na dziś:

• W swej głupocie [ludzie] doszli do przekonania, że w muzyce nie istnieje dobro ani zło, a jedynym kryterium jej oceny jest przyjemność, jaką może dawać. Muzyka sama w sobie nie stanowi wartości, ale związana z nią niemoralność i duch bezprawia. Platon
• Nie odmawiaj podania ręki temu, kto jej potrzebuje aby się podnieść. Oskar Maria Graf
• Mądrość planów polega na przewidzeniu trudności wykonawczych. Sentencja francuska.

Użyte w artykule zdjęcia: wikipedia, http://www.encyklopedia.puszcza-bialowieska.eu, rempex.com.pl, Archiwum Nowowiejskich / Cyryl , poznan.wikia.com

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz