Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 5.II

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

5 LUTEGO Słońce w znaku Wodnika

Burundi – Dzień Jedności

Meksyk – Święto Konstytucji

Rosja carska – Święto Orderu Świętej Anny

San Marino – Dzień Św. Agaty

Tanzania – Dzień Chama Cha Mapinduzi

Urodzeni 5 lutego mają bogate życie wewnętrzne. Są ambitni, chcieli by dokonać wielkich rzeczy. Nie brak im w tym wytrwałości, lecz tytanami są tylko w swojej wyobraźni. Bojaźliwość i melancholia utrudnia im wykorzystanie wszystkich swoich możliwości. Szkoda, bo bystrości umysłu, ani stałości poglądów im nie brak. Ich skrytość ogranicza uzyskanie pomocy od innych, a sami przejawiają zazwyczaj tylko dobre chęci.

5 Lutego Kościół Katolicki wspomina świętą Agatę

Patronką dnia jest św. Agata, dziewica i męczennica. Zamęczona ok. 250 r. na Sycylii, w okresie prześladowań chrześcijan za rządów cesarza Decjusza. Jest patronką pielęgniarek.

Imieniny obchodzą: Agata, Adelajda, Ada, Modest, Izydor, Justynian, Albin, Awit, Awita, Dobiemier, Jan, Przybygniew i Strzeżysława

Agata, imię greckie oznacza osobę dobrze urodzoną. Imię w Polsce używane od XIII wieku w formie Agata, Jagata (stąd Jaga) oraz na kresach wschodnich Agafija, Ohafija. Osoba o tym imieniu jest zwykle uzdolniona artystycznie i obdarzona twórczym umysłem. Ma wspaniałe poczucie humoru, co często ułatwia jej kontakty z innymi. Dba o swój wygląd zewnętrzny, poświęca dużo czasu różnorakim zabiegom pielęgnacyjnym.

Adelajda to istota szlachetna, dostojna, o wysokiej randze, imię pochodzenia niemieckiego. Lubi otaczać się pięknymi przedmiotami, docenia też piękno natury. Bardzo łaknie wiedzy, gromadzi książki naukowe, a zwłaszcza filozoficzne. Nie zmienia poglądów, jest wierna swoim zasadom, ale często przejawia przy tym skłonności do lekkiego mistyfikowania życia.

Imię Izydor pochodzi z języka greckiego, a tłumaczy się je jako dar bogini Izydy. Mężczyzna o tym imieniu jest obdarzony ogromnym temperamentem, silnie zbudowany fizycznie, lubi uprawiać sport. Jeśli natomiast nie ma ochoty na ćwiczenia, wybiera pracę fizyczną lub zostaje… muzykiem. Słowny i punktualny, bywa mało zaradny i często popada w melancholię. Uważany za samotnika, gdyż nie lubi bywać na przyjęciach i składać wizyt.

Modest, oznacza umiarkowany, łagodny, rozważny, skromny, uczciwy, imię łacińskie, pierwotnie był to przydomek

Ada, imię to w języku hebrajskim oznaczające upiększać się, stroić występuje często w Starym Testamencie np. imię Ada nosi jedna z żon Lemecha, matka Jabala, w języku niemieckim to skrót imion Adelajda, Adela, Adelina.

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1832 W Poznaniu urodził się Carl Hartwig, założyciel znanej firmy. przedsiębiorca, obywatel Wielkiego Księstwa Poznańskiego, mieszkaniec Poznania, jeden z najbogatszych XIX-wiecznych przedsiębiorców naszego miasta. Zajmował się różnymi formami biznesu (m.in. handlem opałem, budownictwem, usługami cmentarnymi). Jednak największy sukces przyniosła mu znana do dziś firma spedycyjno-transportowa C. Hartwig założona 1 lipca 1858. Dzięki swojej innowacyjności (np. patentowi na wóz meblowy) oraz rozwojowi firmy, przedsiębiorca uzyskał miano spedytora cesarskiego.

1945 Zdobycie poznańskiego Starego Rynku.

Zdarzyło się 5 lutego

1563 Król Polski, Zygmunt August wyraził zgodę na dziedziczenie lenna pruskiego przez elektorską linię Hohenzolernów, co uniemożliwiło włączenie Prus do Polski po wygaśnięciu „linii książęcej”.

1788 Urodził się Robert Peel, angielski mąż stanu, przywódca konserwatystów. W 1829 roku utworzył pierwszą na Wyspach londyńską policję zawodową. Od tego czasu policjanci angielscy, od zdrobnienia jego imienia, nazywani są “bobbies”.

1825 Pojawił się pierwszy numer czasopisma poświęconego mechanice (American Mechanics Magazine).

1831 Na teren Królestwa Polskiego wkroczyła armia rosyjska pod dowództwem Iwana Dybicza.

1850 D.D. Parmelee opatentował kalkulator: maszynę do dodawania z naciskanymi klawiszami.

1852 W cesarskim Ermitażu w Petersburgu udostępniono publiczności dzieła sztuki.

1878 Urodził się Andre-Gustave Citroen, francuski konstruktor samochodów. Pionier produkcji taśmowej i konstruktor pierwszego w świecie samochodu z napędem na przednią oś. W 1919 r. założył w Paryżu fabrykę samochodów – protoplastę dzisiejszego citroena.

1879 Joseph Swan zademonstrował pierwszą żarówkę z węglowym drucikiem.

1924 Powstała spółka z ograniczoną odpowiedzialnością “Polskie Radio”.

1931 Urodziła się Kalina Jędrusik- Dygat, polska aktorka.

Kalina Jędrusik to polskie wcielenie Marilym Monroe, niezapomniana Lucy Zucker z „Ziemi obiecanej”, żona z „Zazdrości i medycyny” i matrona z serialu „Hotel Polanowie i jego goście”. Była córką przedwojennego senatora, absolwentką krakowskiej PWST, błyskotliwą karierę rozpoczęła w Teatrze Wybrzeże”. Status polskiego symbolu seksu zyskała dzięki lirycznym piosenkom interpretowanym w kabarecie „Starszych Panów”. Na jakiś czas zabroniono jej występów w Telewizji z powodu wieńczącego dekolt krzyżyka.

1947 Bolesław Bierut został wybrany przez nowo powołany Sejm – prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej. Na czele nowego rządu stanął Józef Cyrankiewicz (PPS).

1960 Pierwszy lot polskiego odrzutowego samolotu szkolno-treningowego “Iskra”.

1965 Urodził się Dariusz Kordek, polski aktor (W labiryncie, Sztos, Kroll).

1972 Ukazał się pierwszy solowy singiel Paula Simona “Mother And Child Reunion”.

1983 Perfect – (Objazdowe) Nieme kino – nr 1 w 42. notowaniu Listy Przebojów Programu 3.

1999 Lista Przebojów Programu 3, notowanie 888: 1. Dumka na dwa serca – Edyta Górniak & Mietek Szcześniak, 2. Dziewczyna bez zęba na przedzie – Kult, 3. The Power Of Good-Bye – Madonna.

2005 Zmarła w wieku 84 lat Michalina Wisłocka, seksuolog, autorka Sztuki kochania.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz