Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 6.II

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

6 LUTEGO Słońce w znaku Wodnika

Święto narodowe Jamajki, rocznica urodzin Boba Marleya.

Laponia – święto narodowe

Nowa Zelandia – Święto narodowe, Niue, Tokelau – Rocznica Traktatu z Waitangi

Urodzeni 6 lutego, to osoby niezwykle wyrozumiałe i tolerancyjne, głównie zaś dla własnych słabostek. Są ciekawi świata i mają szerokie zainteresowania. Ich artystyczna dusza i zamiłowania zawodowe ułatwiają im kontakty towarzyskie. Na temat swoich pasji i sztuki mają zawsze wiele do powiedzenia. Brak im twardości i pewności siebie. Łatwo można im coś zasugerować. Na drodze do sukcesu staje im wrodzone lenistwo.

Patronką dnia jest św. Dorota, męczennica za wiarę w okresie prześladowań chrześcijan za czasów cesarza Dioklecjana ok. 305 r. Jej atrybutem jest kosz ze świeżymi kwiatami.

Patronami tego dnia są również Paweł Mika, Japończyk i jego 26 towarzyszy, ukrzyżowani w 1597 r. w czasie prześladowań chrześcijan w Japonii.

Imieniny obchodzą: Paweł, Dorota, Tytus, Bohdan, Lucjusz, Amand, Amanda, Anioł, Antoni, Bogdan, Gaston, Joachim, Ksenia, Plamena, Szymon, Tytus, Wedast i Werner

Paweł, imię męskie pochodzenia łacińskiego, oznacza mały, drobny, imię w Polsce używane od XIII wieku. Paweł to mężczyzna niespokojny i zmienny o umyśle badawczym. Lubi dalekie podróże i wygody osobiste. Szczęśliwym kolorem Pawła jest czerwień a zwierzęciem łabędź.

Dorota w języku greckim oznacza „dar boży”. Kobiety o imieniu Dorota są zmienne i wybuchowe. Bardzo lubią przeżywać różnego rodzaju wstrząsy psychiczne. Mają wszechstronny umysł, są zdolne i inteligentne. Lubią zmiany w życiu, kochają przyjaciół, wiele podróżują i łatwo przystosowują się do nowych warunków. Bywają dość nietypowymi matkami.

Bohdan jest subtelny i dobry. Bywa zasadniczy, twardo broni szlachetnych idei. Nie daje się zastraszyć przeciwnikom. Ma artystyczne uzdolnienia, poszukuje prawdy i wartości ponadczasowych.

Imię Tytus pochodzi od łacińskiego słowa “titus” oznaczającego dzikiego gołębia. Mężczyzna o tym imieniu jest niewyczerpanym źródłem pomysłów, których realizacja zaprząta go niemal bez reszty. Tytus jest wielkim miłośnikiem natury, pożeraczem książek. Umie łączyć fakty i je uogólniać. Nie spieszy się do zakładania rodziny, ale jeśli już to zrobi, jest dobrym ojcem i mężem.

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1793 Początek obrony Gniezna przed wkraczającymi oddziałami pruskimi kierowanej przez brygadiera Jana Henryka Dąbrowskiego.

1878 Urodził się ksiądz Wacław Gieburowski, muzykolog, dyrektor i dyrygent Poznańskiego Chóru Katedralnego.

1934 Odkrycie prehistorycznego grobowca w pobliżu Fortu Reformatorów na Śródce.

1982 Wznowienie po przerwie związanej z ogłoszeniem stanu wojennego zajęć na UAM.

Zdarzyło się 6 lutego

1793 Zmarł Carlo Goldoni, włoski komediopisarz. Autor ponad 200 sztuk, m.in. “Sługi dwóch panów” i “Sprytnej wdówki”. Negując improwizację aktorów commedia dell’arte, Goldoni wprowadził do swoich sztuk wyraziste charaktery w miejsce umownych typów.

1820 Pierwsza zorganizowana emigracja Czarnych mieszkańców USA do Afryki; z Nowego Jorku do Sierra Leone.

1840 Święto narodowe Nowej Zelandii, Dzień Waitangi. Obchodzony w rocznicę podpisania porozumienia między Maorysami i Wielką Brytanią o ustanowieniu zwierzchnictwa brytyjskiego na wyspie.

1899 Ratyfikowano traktat na mocy którego Hiszpania zrzekła się na rzecz USA, za 20 milionów dolarów Kuby, Puerto Rico, Filipin i wysp Guam.

1901 Francuska poczta założyła pierwsze telefony publiczne na paryskich dworcach.

1911 Urodził się Ronald Reagan, amerykański aktor i prezydent.

1911 Ustawodawca we Francji zadbał o ochronę nazwy szampan. Pod tą nazwą mogą być sprzedawane wina musujące wytworzone wyłącznie z gron pochodzących z Szampanii.

1915 Urodził się Danuta Szaflarska, polska aktorka. Wystąpiła w pierwszym powojennym filmie polskim Zakazane piosenki L. Buczkowskiego (1947), następnie zagrała w komedii tegoż reżysera Skarb (1949), a także m.in. w filmach: Warszawska premiera (1951), Ludzie z pociągu (1961), Pożegnanie z Marią (1993).

http://www.youtube.com/watch?v=XEjBy7zcGeU

1929 W Szopienicach urodził się Kazimierz Kutz, reżyser filmów fabularnych.

1933 Ratyfikowano dwudziestą poprawkę do konstytucji USA. Uznano, że kadencja prezydenta kończy się nie w południe 3 marca jak to było dotychczas, a w południe 20 stycznia.

1935 W Turcji po raz pierwszy w wyborach udział wzięły kobiety.

1943 W radio zadebiutował Frank Sinatra piosenką “Your Hit Parade”.

1945 Na Jamajce urodził się Bob Marley, czyli Robert Nesta Marley. Pierwszych nagrań dokonał w roku 1961. Jest najbardziej kultową postacią muzyki reagge. Najbardziej znane utwory to: “No Woman No Cry” (1975), “Is This Love” (1978), “Could You Be Loved” (1980), “Buffalo Soldier” (1983), “One Love/People Get Ready” (1984). Zmarł 11 maja 1981 na raka płuc. Dzień jego urodzin jest na Jamajce świętem narodowym.

1949 Urodzili się Kazimierz i Józef Lipieniowie wybitni polscy zapaśnicy.

1950 Urodziła się Natalie Cole, druga z pięciorga dzieci słynnego Nat “King” Cole’a W 1991 roku dokonała nagrania /cyfrowy mix/ z własnym, nieżyjącym ojcem w “Unforgettable”. Piosenka otrzymała nagrodę Grammy. Pierwszą płytę nagrała w 1975 r, a już w 1978 została wybrana najlepszą wokalistką amerykańską.

1964 Wielka Brytania i Francja podpisały porozumienie o budowie tunelu kolejowego pod kanałem la Manche.

1966 Urodził się Rick Astley, brytyjski wokalista i kompozytor. Zaczynał w roku 1983 jako perkusista w grupie Give Way. Od 1984 był już wokalistą – w grupie FBI. Od 1987 nagrywa albumy solowe. Największe przeboje: “Never Gonna Give You Up” (1987), “Whenever You Need Somebody” (1987), “Take Me To Your Heart” (1988), “She Wants To Dance With Me” (1988).

1971 Rozpoczęły się plenarne obrady KC PZPR, podczas których Władysława Gomułkę, Zenona Kliszkę, Bolesława Jaszczuka, Stanisława Kociołka i Ignacego Logę-Sowińskiego uznano winnymi wydarzeń grudniowych i usunięto z zajmowanych stanowisk partyjnych.

1982 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów “The Model/Computer Love” – Kraftwerk. Był to pierwszy artysta z Niemiec, który dotarł na top zestawienia bestsellerów na Wyspach Brytyjskich.

1987 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów “Open Your Hart” – Madonna.

1989 (poniedziałek) O 14:23 w Warszawie rozpoczęły się obrady “okrągłego stołu” z udziałem przedstawicieli rządu oraz opozycji, które trwały do 5 kwietnia. Uzgodniono między innymi wprowadzenie pluralizmu politycznego, legalizację NSZZ “Solidarność”, wolność słowa, niezawisłość sądów, termin częściowo wolnych wyborów do Sejmu, w których opozycji zagwarantowano 35 procent mandatów oraz wolnych wyborów do Senatu.

1994 W wieku 76 lat zmarł Jack Kirby, rysownik komiksów (X-Men, Spiderman, Hulk).

1994 Nirvana rozpoczęła ostatnią europejską trasę koncertową.

1998 Wypadkowi samochodowemu uległ na Dominikanie Falco, (właśc. Johann Hoelzel), austriacki piosenkarz pop, gwiazda lat 80. W wyniku obrażeń zmarł następnego dnia.

http://www.youtube.com/watch?v=vFTxqMg-OKQ

2000 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów “Rise” – Gabrielle; UK Top Album „The Man Who” Travis.

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz


  • teraz patrząc na taką kronikę zaczynam doceniać to co mamy i przestaję narzekać 😉