Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 1.III

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

1 MARCA Słońce w znaku Ryb

Międzynarodowy Dzień Obrony Cywilnej

Dzień Puszystych – ogłoszony przez pismo “Super Linia” w 1999 roku.

Międzynarodowy Dzień Walki przeciwko Zbrojeniom Atomowym – obchodzony w rocznicę wybuchu amerykańskiej bomby atomowej na atolu Bikini w 1954 roku.

Święto narodowe Bośni i Hercegowiny, Dzień Niepodległości, obchodzony w rocznicę opublikowania wyników referendum (1991), w którym muzułmanie i Chorwaci opowiedzieli się za niepodległością republiki.

Baleary – Święto Balearów

Korea Południowa – Dzień Marszu ku Niepodległości

Wyspy Marshalla – Dzień Ofiar Bomby Atomowej

Urodzeni 1 marca są niezwykle sympatyczni. Mają szerokie zainteresowania oraz różnorodne uzdolnienia artystyczne. Wytrwała praca w konkretnej dziedzinie może doprowadzić do ich znacznych sukcesów. Ponieważ cechuje ich intuicja mogliby odegrać istotną rolę w poszukiwaniach twórczych. Mają wrażliwą naturę. Na co dzień prezentują duże poczucie humoru. Mimo to często ogarnia ich niepokój wewnętrzny. Mimo intuicji potrafią wpędzić się w problemy i kłopoty. Opanowanie też nie jest ich specjalnością, za to w uczuciach pozostają wierni.

1 Marca Kościół Katolicki wspomina św. Dawida

Patronem dnia jest św. Feliks III, papież, wybrany jako następca św. Piotra w 483 r. Za jego rządów w Kościele, chrześcijańska Afryka północna została podbita przez Wandalów, wyznawców arianizmu.

Imieniny obchodzą: Albin, Antoni, Antonina, Feliks, Roger, Dawid, Radosław

Albin (łac. Albinus – sztukator, tynkarz a nie zdrobnienie od albus – biały) – imię męskie pochodzenia łacińskiego. Imię odnosić się może do osoby o jasnych włosach, oczach lub rzucającej się w oczy jasnej cerze. Albin jest mężczyzną o bardzo bystrym umyśle; charakter ma zmienny – nie znosi monotonii i rutyny; z łatwością przystosowuje się do zmieniających się warunków; jest doskonałym materiałem na pisarza, artystę lub aktora. Odpowiedniki obcojęzyczne: łac. Albinus, ang. Alban, fr., niem. Albin, hiszp., wł. Albino.

Na świętego Albina rzadka u ludzi mina, bo post się zaczyna.

Antoni (łac. Antonii – Antoniusze, ród rzymskich plebejuszy, imię męskie, w Polsce używane od XV wieku. Znani imiennicy: Marek Antoniusz, cesarz rzymski, uległ czarowi Kleopatry, pokonany pod Akcjum; Antoni Padewski z XIII wieku, święty wzywany na pomoc w odnalezieniu rzeczy zgubionych, Antoni Bolesław Dobrowolski ( XIX / XX w.), geofizyk, uczestnik wypraw polarnych, Anton Bruckner (XIX w.), kompozytor austriacki, Antoni Czechow (XIX / XX w.), pisarz rosyjski, Antoni Dworzak (XIX / XX w.), kompozytor czeski. Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Anthony, fr. Antoine, ros. Antonij, wł. Antonio. Antoni jest znawcą ludzkiej duszy i charakterów. Zdolny jest odegrać znaczną rolę w rozwoju nauk ścisłych oraz ich popularyzacji. Jest zbyt uparty i bezkompromisowy by pełnić funkcje kierownicze. Nie lubi rozgłosu.

Feliks, imię łacińskie oznaczające człowieka szczęśliwego, życzliwego.

Mężczyzna noszący słowiańskie imię Radosław ma pogodne usposobienie. Ma też wrażliwą naturę, lecz brak mu wytrwałości i przebojowości. Nadmiernie ulega wpływom innych osób. Obdarzony artystyczną naturą poszukuje szczęścia i sensu życia w sztukach, marząc o założeniu

Złote Myśli na dziś:

– Żyjemy w czasach spiesznego próżniactwa. Wielu ludzi nie robi nic, ale robi to w pośpiechu. Curtis Baker

– Dobrze, że fortuna jest ślepa, bo ileż razy by musiała ze wstydu się rumienić, widząc swoich ulubieńców. Alojzy Żółkowski

Prawo Murphego: Nie ma rzeczy niemożliwych dla kogoś, kto nie musi ich zrobić sam.

Ciekawostka: 0,5 milisekundy potrzebuje meduza na reakcje w chwili zagrożenia; człowiek 0,3 sekundy.

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1547 Na poznańskim Chwaliszewie urodził się Tomasz Treter, jezuita, poeta, filolog, tłumacz w służbie Stefana Batorego i Anny Jagiellonki. Pochodził z rodziny mieszczańskiej. Był synem poznańskiego introligatora Jakuba i Agnieszki z Różanowskich. W Rzymie przebywał 22 lata. Był sekretarzem biskupów warmińskich: Stanisława Hozjusza i Andrzeja Batorego. Był kanonikiem przy Lateranie oraz pierwszym przełożonym Hospicjum Polskiego w Rzymie założonym przez Stanisława Hozjusz. W latach 1579-1593 – był kanonikiem przy bazylice Santa Maria in Trastevere w Rzymie.

1768 Zmarł Teodor Kazimierz Czartoryski, polski duchowny katolicki, biskup poznański. W diecezji poznańskiej Czartoryski zajął się pracą duszpasterską i gospodarczą. W 1744 r. odnaleziono, jak przypuszczano, w katedrze poznańskiej grób Bolesława Chrobrego. Z tej okazji biskup zorganizował uroczystości żałobne. Po objęciu biskupstwa podjął działania gospodarcze rozpoczął od udziału w komisji dobrego porządku, która starała się poprawić stan warszawskich ulic. Dbał również o swoją główną stolicę. Czynił starania o oddłużenie Poznania i to poniekąd swoim kosztem, gdyż przeprowadził akcję weryfikacji zapisów na rzecz kościoła ciążących na nieruchomościach miasta i mieszczan. Jego staranie docenili Wielkopolanie a kasztelan, później wojewoda poznański Stefan Garczyński, wygłosił na sejmie w 1748 r. mowę pochwalną na jego rzecz, dziękując biskupowi, “że na wyższe nie pomyka się krzesła ani o tem nie myśli”, lecz dba o dobro diecezji. Reprezentacyjną rezydencją biskupów poznańskich był pałac w Ciążeniu koło Słupcy. Czartoryski utrzymywał tam dwór. Wolał jednak bardziej kameralny pałac w Dolsku. Nie miał też, powszechnego wówczas wśród magnatów, zwyczaju podróżowania z wielką świtą. Częste z konieczności wyprawy między dwoma głównymi miastami diecezji, Poznaniem i Warszawą, odbywał pojedynczą karetą, a nieraz nawet królewską pocztą. Miał zamiłowania muzyczne. Lubił grać na klawesynie i altówce. Rok 1756 biskup przeznaczył na wizytację swojej rozległej diecezji. Dopomógł wówczas w odbudowie spalonego miasteczka Krobia. W latach pięćdziesiątych dokonał również poważnego remontu katedry poznańskiej, zlecając wymienienie znacznych partii murów, sklepień oraz dachów. Przeprowadził też gruntowny remont pałacu biskupiego na Ostrowiu Tumskim.

1801 Urodził się Franciszek Bażyński, ksiądz, działacz społeczny i oświatowy. Założyciel w 1863 roku Wydawnictwa Tanich a Dobrych Książek w Poznaniu, organizator wielu bibliotek ludowych w Wielkopolsce. Był m.in. proboszczem parafii Św. Wojciecha w Poznaniu, Zmarł w 1876 roku, a trumna z jego prochami spoczęła w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha.

1877 W Poznaniu ukazał się pierwszy numer dziennika „Goniec Wielkopolski” redagowanego przez Ludwika Rzepeckiego.

1900 Otwarcie rzeźni miejskiej w Poznaniu. Do końca XIX wieku nie było w Poznaniu miejsca, gdzie w higienicznych warunkach dokonywano uboju zwierząt. W połowie lat 90-tych tamtego stulecia zdecydowano o budowie miejskiej rzeźni. Powstała ona, wraz z przylegającym do niej targowiskiem, w latach 1897-1900, według planów radcy budowlanego magistratu (niejakiego Fritza Moritza), i zajmowała powierzchnię 52 tysięcy m2. Ten niemalże pałacowy zespół budynków przy ul. Garbary stanowi doskonały przykład budownictwa przemysłowego tamtego okresu, w którym twórcy nigdy nie ograniczali się do surowej funkcjonalności, pamiętając zawsze o artystycznych akcentach. Eklektyczna budowla, z przewagą elementów neogotyckich, powstała za zawrotną sumę 2,87 milionów marek i została uroczyście otwarta 1 marca 1900 r. To otwarcie poprzedziło zarządzenie władz miasta o przymusowym uboju w nowo powstałej rzeźni, wszystkich zwierząt przewidzianych do spożycia. Przed budową rzeźnickiego zakładu zniwelowano podmokłe tereny zwane “dominikańskimi łąkami”, nawieziono tony ziemi (podnosząc teren od 3 do 8 metrów). W nowoczesnym naówczas zakładzie, obok pomieszczeń do uboju zwierząt, wybudowano własną elektrownię, spalarnię śmieci, a nawet wytwórnię lodu. Od samego początku poznańska rzeźnia była przewidziana tylko do uboju, stąd półtusze zwierząt odbierali prywatni przetwórcy do dalszego przerobu. Jak wynika z zachowanych danych statystycznych, każdego roku ubojnia poznańska była miejscem ostatnich dni dla stu tysięcy sztuk bydła i trzody chlewnej, co stawiało poznański zakład w gronie największych rzeźni w całej Europie Środkowej. Z czasem postanowiono zakład rozbudować, wszak budowano go dla potrzeb 120-tysięcznego miasta, a Poznań wciąż się rozrastał. Z planów niewiele wyszło i to z różnych powodów. Po wojennej zawierusze, w 1945 r. rzeźnia na Garbarach została zmodernizowana i do końca lat osiemdziesiątych stanowiła jeden z zakładów Okręgowego Przedsiębiorstwa Przemysłu Mięsnego w Poznaniu. Później, po połączeniu się z zakładem w Środzie Wlkp i ubojnią przy ul. Wilkońskich, powstała spółka akcyjna “Pozmeat”. W połowie 1998 r. rozpoczęto budowę nowoczesnego zakładu mięsnego w Robakowie pod Kórnikiem, a po jego uruchomieniu obiekt na Garbarach został zamknięty. Początkowo planowano tu otworzyć centrum handlowe, kolejne ” chciałoby się rzec. Na szczęście, od października 2002 r. w starej rzeźni królują kolekcjonerzy oraz miłośnicy staroci i rzeczy na pozór nikomu niepotrzebnych. W każdą bowiem sobotę i niedzielę odbywają się tu giełdy staroci i tzw. pchli targ. Zainteresowanych nie brakuje. Po zamknięciu rzeźni odetchnęli mieszkańcy okolicznych domów. Nie muszą już żyć przy zamkniętych oknach, a wielkomiejskie powietrze ” po latach ” stało się dla nich wręcz wspaniałością.

Na podstawie: http://www.dobrypasterz.pl/archiwumwyd.php?w=27&d=art&art=190

1916 Urodziła się Krystyna Feldman, aktorka Teatru Nowego w Poznaniu, mistrzyni drugiego plany grająca postacie charakterystyczne. Masową popularność zyskała w wieku 83 lat, kiedy zagrała babcię Rozalię w popularnym serialu Świat według Kiepskich. W 2004 roku, w wieku osiemdziesięciu ośmiu lat, wystąpiła po raz pierwszy w roli pierwszoplanowej. W Moim Nikiforze Krzysztofa Krauze wcieliła się w postać malarza Nikifora Krynickiego. Jej kreacja spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności, krytyków oraz jurorów polskich i zagranicznych festiwali filmowych.

1919 Do Poznania przybyła misja koalicyjna, zajmująca się wprowadzeniem w życie postanowień rozejmu w Trewirze, kończącego Powstanie Wielkopolskie. Zobowiązano Niemców do zaprzestania kroków zaczepnych przeciw Polakom; wytyczono także linię demarkacyjną. W ten sposób rozejm zakończył powstanie wielkopolskie. W związku z uchybieniami formalnymi w tekście traktatu (brakiem precyzyjnego określenia momentu wejścia w życie), wkrótce po jego podpisaniu Niemcy dokonali licznych prowokacji, próbując przesuwać front w korzystny dla siebie sposób. Incydenty zbrojne powtarzały się również później, a przez kilka miesięcy do momentu podpisania właściwego traktatu pokojowego bilans ofiar śmiertelnych tych prowokacji po stronie polskiej urósł do liczby 121 poległych.

1946 Uruchomienie pierwszej linii trolejbusowej po wojnie w Poznaniu na trasie Ogród Botaniczny – Wola.

1952 Otwarto Wyższą Szkołę Rolniczą w Poznaniu.

1993 Uruchomienie nowego studia telewizji poznańskiej przy al. Niepodległości.

Zdarzyło się 1 marca

1456 Urodził się Władysław II Jagiellończyk, król Czech i Węgier (zm. 1516).

1565 Portugalski kolonizator Estacio de Sa u podnóża szczytu zwanego Głową Cukru założył nowe miasto – Rio de Janeiro.

1594 Zygmunt III Waza został koronowany w Uppsali na króla Szwecji po śmierci swego ojca Jana III Wazy.

1692 Rozpoczął się proces o czary w Salem koło Bostonu. Miejscowy pastor doszukał się działania mocy nieczystych w epidemii nieznanej choroby w wyniku oskarżenia popartego przez grupę rozhisteryzowanych dziewcząt. 19 Osób stracono, a 55 poddano torturom, wkrótce histeria doprowadziła do eskalacji całej sprawy i uwięzienia kolejnych 150 osób.

1794 W Warszawie wystawiono premierę opery “Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale”. Libretto napisał Wojciech Bogusławski, autorem muzyki jest Jan Stefani. Teksty przyśpiewek były aluzją do sytuacji Polski po II rozbiorze. Z uwagi na antyrosyjskie nastawienie, po trzech przedstawieniach zakazano wystawiania opery.

1815 Po ucieczce z Elby Napoleon Bonaparte wylądował we Francji, zmuszając do ucieczki króla Ludwika XVIII. “100 dni” Napoleona zakończyło się klęską pod Waterloo i dożywotnim zesłaniem na wyspę świętej Heleny.

1872 W USA otwarto Yellowstone, pierwszy w świecie park narodowy. Obecnie ma powierzchnię 899 tys. ha i obejmuje pasma górskie, rzekę Yellowstone i jej kanion.

1896 W bitwie pod Adową. Armia etopiska dowodzona przez cesarza Menelika pokonała włoski korpus ekspedycyjny. Po porażce Rzym poprosił o pokój. Była to jedna z największych w XIX wieku klęsk poniesionych w Afryce przez wojska kolonialne.

1901 W Elberfeld (obecnie dzielnica Wuppertalu) w Niemczech została oddana do użytku miejska kolej linowa, pierwsza tego typu na świecie.

1904 Urodził się Glenn Miller, amerykański puzonista, kompozytor i bandleader. Jego orkiestra miała 23 hity “numer jeden”, w tym słynne ‘In The Mood’. We wrześniu 1942 Miller roku wstąpił do lotnictwa amerykańskiego, gdzie założył najbardziej znaną orkiestrę wojskową okresu II wojny światowej. 15 grudnia 1944 roku samolot, którym leciał z Londynu do Paryża, zaginął w tajemniczych okolicznościach.

1912 Z samolotu lecącego nad w Jefferson Barracks w USA Amerykanin Albert Berry wykonał pierwszy skok spadochronowy z samolotu.

1927 Urodził się Harry Belafonte, amerykański piosenkarz i aktor, „król calypso”. Jego album „Calypso” okupował szczyt magazynu Billboard przez 31 tygodni.

http://www.youtube.com/watch?v=F3vgaCNY-aI

1936 Według opublikowanych danych w Polsce zarejestrowanych było 538 060 abonentów radiowych. Najwięcej było ich w Warszawie – 77 246. W Krakowie było ich natomiast 10 488.

1945 W rejonie wsi Borujsko ułani I Warszawskiej Samodzielnej Brygady Kawalerii, wraz z innymi oddziałami I Armii WP, stoczyli zwycięską bitwę z hitlerowcami. Była to ostatnia szarża w historii polskiej kawalerii.

1947 Działalność rozpoczął Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

1950 Prezentacja filmu “Koralowy pałac”, pierwszego kolorowego obrazu kręconego podwodą.

1963 Urodził się Thomas Anders (wł. Bernard Waidung-Balling), wokalista Modern Talking. W 1982 roku spotkał Dietera Bohlena z którym zarejestrował kilka singli po niemiecku. W 1984 duet zdecydował się na nagrania po angielsku i nazwę Modern Talking. Tym samym stał się jednym z najpopularniejszych wykonawców muzyki dance w Europie w połowie lat 80-tych. Największe przeboje grupy to „You’re My Heart, You’re My Soul”, „Brother Louie” i wiele innych

1966 Radziecka sonda „Wenus 3” jako pierwszy aparat latający osiągnęła planetę Wenus. Rosyjski statek wylądował „twardo” (rozbił się) na powierzchni planety.

1969 Jim Morrison obnażył się podczas koncertu w Miami, po tym incydencie zespół The Doors miał zakaz występów w wielu miejscach USA.

1971 Urodziła się Dorota Naruszewicz, polska aktorka (Beata Chojnicka w Klanie).

1977 Urodził się Leszek Blanik, polski gimnastyk sportowy, mistrz świata, mistrz olimpijski

1978 W Mieleckiej Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego zakończono montaż pierwszego seryjnego samolotu rolniczego PZL-M-18 “Dromader”.

1980 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów „Atomic” – Blondie.

1986 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów „Kyrie” – Mr. Mister.

1995 Sejm powołał Józefa Oleksego na premiera (zastąpił na tym stanowisku W. Pawlaka)

1995 Bruce Springsteen otrzymał cztery Grammy za „Streets Of Philadelphia”, w tym za piosenkę roku i najlepszą piosenkę rockową.

1999 Rozpoczęły działalność otwarte fundusze emerytalne.

2003 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “All I Have” – Jennifer Lopez feat. LL Cool J; US Top Album: “Get Rich or Die Tryin” – 50 Cent.

2008 Po raz pierwszy w eterze pojawiała się sieć Planeta – 100 proc. Imprezowych Hitów po zmianie nazwy z Radiostacja.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz