Aglomeracja

Kalendarium Poznańskie – 25 marca

KALENDARIUM POZNANIA 2  Foto:

25 MARCA Słońce w znaku Barana

Dzień Komunistycznego Terroru obchodzony na Łotwie w rocznice masowych deportacji mieszkańców republiki w 1940 roku
Święto narodowe Grecji. Rocznica proklamowania niepodległości.
Kościół katolicki – Dzień Świętości Życia
Cypr – Dzień Greckiej Niepodległości
Słowenia – Dzień Matki

KALENDARIUM POZNANIA 2Dzisiaj Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to święto, w którym oddaje się cześć Maryi, Matce Boga oraz rozważa się tajemnicę Wcielenia Syna Bożego. Uroczystość była już obchodzona przez Kościół w VI w. Z okazji tego święta członkowie i sympatycy Ruchu Obrońców Życia gromadzą się na Jasnej Górze, aby się modlić w intencji poczętych dzieci.

Urodzeni 25 marca są dumni i pracowici, mają duże zdolności artystyczne, które często właściwie rozwijają. Potrafią wiele spraw przewidzieć i zająć właściwe stanowisko. Stawiają duże wymagania sobie i innym, dlatego są tak mało tolerancyjni i wyrozumiali dla cudzych słabości. Będąc przekonani o swojej wartości bywają uparci co do słuszności własnej sprawy i trudno ich przekonać, że może być inaczej.

Cytaty na dziś:

– Tak długo przebaczamy, jak długo kochamy. François de la Rochefoucald (1613 – 1680)
– Dobre życie przypada tym, którzy się o nie nie starają. Lew Tołstoj
Liczby: 0,44 km2 powierzchni zajmuje najmniejsze państwo świata – Watykan.
Nieprawda, że prawda… Dante nie napisał “Boskiej komedii”, lecz po prostu “Komedię”. Przymiotnik “boska” dodano 200 lat po śmierci poety.

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1667 Urodził się Krzysztof Antoni Szembek, polski duchowny katolicki, arcybiskup poznański i gnieźnieński, prymas Polski, (zm. 1748).

Odbył z ramienia króla Augusta II szereg misji dyplomatycznych i był jednym z najgorliwszych popleczników katolicyzmu w walce z różnowierstwem. W 1733 roku podpisał elekcję Stanisława Leszczyńskiego. W 1736 odznaczony Orderem Orła Białego.

1935 Urodziła się Izabella Cywińska, polska reżyserka teatralna i filmowa, krytyk teatralny, minister kultury i sztuki w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

Izabella_Cywińska Foto: poznan.wikia.comW 1973 roku została dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Nowego w Poznaniu i prowadziła go przez kilkanaście lat, do 1989 roku. Stworzyła jeden z najlepszych teatrów w Polsce, scenę otwartą, gotową do dialogu z publicznością, zaangażowaną społecznie. Znowu udało jej się zatrudnić do współpracy indywidualności. W Teatrze Nowym pracował Janusz Nyczak, Janusz Wiśniewski, Antoni Libera.

“W Poznaniu teatr jej stał się bardziej dojrzały aktorsko, głębszy myślowo, uspokojony plastycznie” – pisała Bożena Frankowska (“Teatr” 10.07.1977).

Pierwszym przedstawieniem, jakie wyreżyserowała w Nowym byli “Giganci z gór” Luigiego Pirandella (1973). Nadal realizowała swoją społeczną pasję i wystawiała literaturę rosyjską, m.in. ponownie “Śmierć Tarełkina” (1973), “Łaźnię” Włodzimierza Majakowskiego (1978), “Rewizora” Mikołaja Gogola (1980). W teatrze uprawiała także polityczną publicystykę, była inscenizatorką “Wiernych blizn” Jerzego Grzymkowskiego (1979), autorką realizacji na podstawie polskiej poezji “Herody polskie” (1980) i rozliczeniowego widowiska “Oskarżony: czerwiec pięćdziesiąt sześć” (1981) na podstawie zeznań świadków poznańskich wydarzeń czerwcowych. (na podstawie: http://www.culture.pl/pl/culture/artykuly/os_cywinska_izabella )

Teatr Nowy w Poznaniu Foto: fotopolska

Teatr Nowy w Poznaniu, fot: fotopolska.eu

1945 „Wiosenny bieg na przełaj”, pierwsza po wojnie impreza lekkoatletyczna w Poznaniu.

2008 Wystartowało nowe radio w Poznaniu. Miejskie Radio MC nadaje na częstotliwości należącej do Radia Merkury (102,7 FM). Program nowej stacji stanowią głównie informacje miejskie oraz muzyka.

MC_RADIO_POZNAN - reklama Foto: wikipedia

2009 Otwarcie galerii handlowej „Malta”. Do godziny 15.00 centrum odwiedziło  kilkanaście tysięcy osób. W programie radiowym porównano ten ”szał” do znanego skeczu kabaretu ”Ani mru mru”. Galeria mieści się w okolicy jeziora Maltańskiego jej powierzchnia to 54 tys. metrów kw., sto siedemdziesiąt sklepów; zatrudnia 1500 osób.

Galeria Malta Foto: FotoPortal miasta Poznania / Maciej Szczepocki

Galeria Malta Foto: FotoPortal miasta Poznania / Maciej Szczepocki

ZDARZYŁO SIĘ 25 MARCA

1300 Prawdopodobnie Dante Alighieri (1265 – 1321), florentyńczyk, zaczął pisać Boską Komedię, jedno z największych dzieł literackich wszech-czasów.

Fresk Domenico di Michelino Dante i trzy królestwa (1465) Foto: wikipedia

Fresk Domenico di Michelino Dante i trzy królestwa (1465), fot: wikipedia

1347 Urodziła się Katarzyna ze Sieny, święta, włoska zakonnica, stygmatyczka. Jest opiekunką Włoch, Sieny, diecezji Allentown (Pensylwania, USA), Rzymu, Europy oraz pielęgniarek, strażników i strażaków. Także cierpiących oraz kobiet, które poroniły.

1584 Sir Walter Raleigh wyruszył po raz pierwszy do Ameryki Północnej. Był angielskim żeglarzem, korsarzem, pisarzem i poetą, faworytem Elżbiety I. W latach 1584-1596 odbył liczne wyprawy do obu Ameryk (założył kolonię Virginia – dziś stan USA o tej samej nazwie). legendarnego Eldorado, Oskarżony o spisek, został uwięziony z rozkazu Jakuba I. W 1616 został wypuszczony z Tower, gdzie był więziony, pod warunkiem dotarcia do złotonośnych rejonów rzeki Orinoko, bez prowokowania Hiszpanów. Mimo tego zaatakował ich; burza zniszczyła mu flotę i po powrocie ponownie został skazany i ścięty. W więzieniu zaczął pisać historię świata (History of the World) doprowadzając ja do roku 130 p.n.e. Zostawił po sobie także liczne pisma polityczne i historyczne. Jego utwory poetyckie zaliczane są do arcydzieł liryki elżbietańskiej. Raleigh przyczynił się także do rozpowszechnienia palenia tytoniu w Anglii.

1821 Grecja proklamowała niepodległość; święto narodowe tego kraju.

1857 Frederick Laggenheim wykonał pierwsze zdjęcie zaćmienia Słońca.

1901 Odbył się pierwszy pokaz dwutaktowego silnika wysokoprężnego Diesla.

1903 W Rosji skasowano „porękę gromadzką” – zasadę zbiorowej odpowiedzialności wsi za każdego jej mieszkańca (dotyczyło to głównie spraw finansowych).

1906 Urodził się Emanuel Schlechter, polski autor tekstów piosenek. Był scenarzystą przedwojennych filmów: Włóczęgi (1939), Ja tu rządzę (1939), Królowa przedmieścia (1938), Szczęśliwa trzynastka (1938), Antek Policmajster (1935). Wybrane Piosenki: Czy tutaj mieszka panna Agnieszka? (muz. Henryk Wars), Odrobinę szczęścia w miłości (muz. Jerzy Petersburski), Umówiłem się z nią na dziewiątą (muz. Henryk Wars) (zm. 1943).

http://www.youtube.com/watch?v=wfsexAWuDmE

1918 Białoruś ogłosiła niepodległość. Powstała Białoruska Republika Ludowa.

1944 Nickolas Alkemade, sierżant RAF, przeżył skok z bombowca Lancaster z wysokości 18,000 stóp, bez spadochronu.

1947 Urodził się Elton John (wł. Reginald Kenneth Dwight), jeden z najpopularniejszych piosenkarzy pop. Koncertował w Polsce w 1984 roku w Poznaniu. Na koncie ma takie przeboje jak „Nikita”, „Don’t Go Breaking My Heart” oraz „I’m Still Standing”. Jest również autorem najlepiej sprzedawanego singla w historii „Candle In The Wind’97” poświęconego zmarłej tragicznie księżnej Dianie.

http://www.youtube.com/watch?v=mTa8U0Wa0q8

1950 Ogłoszono Apel Sztokholmski (I) wystosowany przez prokomunistyczny ruch obrońców pokoju. Było to wezwanie do przeciwstawienia się groźbie nowej wojny. Zebrano ponad 500 milionów podpisów.

1954 Wyprodukowanie pierwszego kolorowego odbiornik TV, miał on 12 cali i kosztował 1000 dolarów [RCA].

1957 W Rzymie podpisano traktaty o utworzeniu Europejskiego Wspólnego Rynku (EWG), Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (ECSC) oraz Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Euratom).

1965 Urodziła się Sarah Jessica Parker, aktorka amerykańska. Znana z filmu Sex w wielkim mieście.

1967 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów „Happy Together” – The Turtles.

1970 Concorde po raz pierwszy przekroczył barierę dźwięku.

1973 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów „Killing Me Softly” – Roberta Flack. To nagranie uzyskało trzy Grammy, dla “Piosenki Roku”, “Nagrania Roku”, oraz za “Najlepsze Kobiece Wykonanie Pop”.

1974 W Giżycku urodziła się Magdalena Stużyńska – Brauer, polska aktorka, Marysia ze Złotopolskich.

1980 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów „Another Brick In The Wall” – Pink Floyd.

1986 Guns’N’Roses podpisali kontrakt z wytwórnią Geffen. Otrzymali wówczas 75 tysięcy dolarów zaliczki – spłacili długi, a resztę przepuścili na kilku imprezach.

1998 Pierwszy obywatel polski wygrał z państwem polskim proces przed Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu.

2000 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów „Say My Name” – Destiny’s Child; US Top Album „Supernatural” – Santana.

2001 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów „Pure & Play” – Hear’say; UK Top Album „Songbird” – Eva Cassidy.

Imieniny obchodzą: Dyzma, Maria, Mariola, Wieńczysław, Ireneusz

Dyzma, z greckiego dyzma oznacza schyłek życia, zachód słońca. Dyzma to mężczyzna targany sprzecznościami. Jest doskonałym organizatorem a jednocześnie potrafi być niezorganizowanym leniem, który nie potrafi oszczędzać. Choć jest mało przedsiębiorczy gustuje w dostatnim i wygodnym życiu. Ulubionym zwierzęciem Dyzmy jest wielbłąd a preferowany kolor to granatowy. Można zdrobniale mówić do niego Dyzio lub Dyź.

Maria, imię występujące w wielu językach, w hebrajskim, aramejskim znaczy umiłowana przez Jahwe, przez Boga, napawająca miłością. Imię znane ze Starego i Nowego Testamentu, otaczane szczególną czcią w chrześcijaństwie, zwłaszcza od czasu, kiedy sobór efeski w 431 roku uroczyście ogłosił, że Maria jest nie tylko matką Chrystusa, lecz też Bogurodzicą, Matką Boską. Od tej pory zaczął się usankcjonowany oficjalnie kult maryjny w chrześcijaństwie, powstawały kościoły ku jej czci, rozwijała się sztuka sakralna. Imienia tego początkowo unikano w Polsce ze względu na kult religijny, potem jedno z najpopularniejszych imion. Inne formy imienia Maria to; Marianna, Marzena, Mariola, Marietta, Maryna.

Panie noszące to imię są bardzo odpowiedzialne, opiekuńcze i wrażliwe. Rzadko wybiegają myślami w przyszłość, są bardzo praktyczne. Zawsze dotrzymują słowa i wypełniają dane obietnice. Dbają o dom i rodzinę. Przejawiają zdolności manualne, lubią ręczne robótki domowe jak haftowanie, szydełkowanie czy robienie na drutach. Mają dobry słuch i zdolności muzyczne. Kochają życie na łonie natury i podróże w towarzystwie bliskich. Lubią polne kwiaty. Kolorem dla Marii jest niebieski, a zwierzęciem – sroka.

Mariola to jedna z form – normandzka – imienia Maria.

Wieńczysław to błędna rekonstrukcja staropolskiego zapisu imienia Venceslaus (czeski Wacław), czyli Więcesław – mający więcej sławy. Wieńczysław jest niezależny i pewny siebie. To mężczyzna powściągliwy w wydawaniu sadów, sprawiedliwy o stałym charakterze. Wierzy w przeznaczenie, interesuje się zjawiskami nadprzyrodzonymi. W zawodzie z reguły nie osiąga zbyt wielkich sukcesów. Rodzinę zakłada wcześnie i ma dużo dzieci.

Ireneusz, którego imię pochodzi z języka greckiego, jest pełen temperamentu, zapobiegliwy i bywa dobrym organizatorem. Jest lojalny wobec władzy i rodziny. Nie lubi krytyki. W postępowaniu stanowczy i chętny do służenia innym.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz