Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 2.I

KALENDARIUM POZNANIA 2  Foto:

2 STYCZNIA Słońce w znaku Koziorożca

Urodzeni 2 stycznia to ludzie inteligentni, ufnie nastawieni do życia, przepełnieni wzniosłymi ideałami. Cechuje ich duża ostrożność i przebiegłość życiowa. Potrafią przeanalizować swoje błędy i wyciągnąć z nich wnioski na przyszłość. Powinni ograniczyć dystans do przyjaciół i znajomych, gdyż łatwiej im będzie wówczas zwalczać wrodzoną skłonność do depresji psychicznej i popadania w apatię.

Kościół Katolicki wspomina dziś świętych: Bazylego Wielkiego, Grzegorza z Nazjanzu, Kaspra del Bufalo, Makarego Młodszego i Serafina z Sarowa.

Bazyli Wielki, to biskup i doktor Kościoła żyjący w IV wieku. W poczet świętych zaliczono także jego babkę, ojca, matkę i starszą siostrę. Jako biskup Cezarei wykazywał zainteresowanie losem biednych, z wielką surowością oceniał postępki bogatych.

Grzegorz z Nazjanzu, to jeden z czterech wielkich greckich Ojców Kościoła. Jego ojciec, także Grzegorz biskup także Nazjanzu wyświęcił go na kapłana w 362 roku.

Kasper del Bufalo, był początkowo kucharzem, po wyświęceniu go został skazany na banicję wraz z innymi duchownymi, którzy odmówili złożenia przysięgi lojalności Napoleonowi Bonapartemu. Założył towarzystwo księży Najdroższej Krwi Pana Jezusa. Zmarł w 1836 roku

Makary Młodszy to mnich pustelnik żyjący w IV wieku w Egipcie.

Serafin z Sarowa, to rosyjski syn cieśli, mistyk, urodzony w 1759 roku. Mieszkał w samotni spędzając większą część swojego życia na modlitwie. Przypisuje mu się liczne uzdrowienia.

Imieniny obchodzą: Abel, Bazyli, Bazyla, Bazyliusz, Makary, Grzegorz, Izydor, Achacjusz, Achacy, Adelard, Argea, Argeus, Aspazja, Aspazjusz, Aspazy, Dobiemir, Marcelin, Martynian, Narcyz, Stefania, Strzeżysław i Teodor.

Bazyli, basileus w języku greckim oznacza – król, imię to dotarło do Polski w łacińskiej formie Basilius, a wcześniej w przyjętych z Bizancjum formach: Wasilios, Wasyli, Wasyl.

Makary – w języku greckim Makarios – imię oznacza „szczęśliwy”, „błogosławiony”.

Grzegorz: imię to wywodzi się od greckiego słowa gregorios „gorliwy, czuwający”. W Polsce pojawiło się w średniowieczu. Samych kanonizowanych i beatyfikowanych papieży noszących to imię było pięciu, było również siedmiu innych świętych tego imienia.

Uważajcie na szefa Grzegorza! Astrolog twierdzi, że Grześ lubi komenderować innymi, jest oschły, a jego lodowaty potrafi zbić z tropu najbardziej pewnych siebie. Despota bez woli dyplomacji, często sam ściąga na siebie kłopoty. Ale trzeba przyznać, że jest skuteczny, gdy pracuje w zespole – pod warunkiem, że to on tym zespołem kieruje. Miewa chwile błyskawicznych i błyskotliwych działań.

Odpowiedniki obcojęzyczne: łac. Gregorius, ang. Gregory, fr. Grégoire, niem. Gregor, wł. Gregorio, ros. Grigorij.

Przysłowia: Wiedział Grześ, a od Grzesia cała wieś. / Gdy Makary pogodny cały styczeń chłodny.

KALENDARIUM POZNANIA 2Kalendarium poznańskie

1861 W wieku 65 lat zmarł Fryderyk Wilhelm IV, król Prus (1840-61) i Niemiec (1849-61). Jego poddanymi byli też mieszkańcy naszego miasta. Fryderyk Wilhelm zaczął zdradzać objawy choroby psychicznej. W 1857 roku zachowanie króla stało się tak ekscentryczne, że jego młodszy brat zaczął zastępować króla w sprawowaniu władzy.

1919 Stanisław Taczak mianowany głównodowodzącym sił zbrojnych w byłym zaborze pruskim.

1922 Adolf Bniński został wojewodą poznańskim.

1929 Polskie Linie Lotnicze „Lot” rozpoczęły działalność przewozową na linii Warszawa – Poznań. Ponadto samoloty zaczęły latać także z Warszawy do Katowic i Wiednia.

Zdarzyło się 2 stycznia

1635 Kardynał Richelieu założył Akademię Francuską.

1839 Francuski pionier fotografii – Louis Daguerre wykonał pierwsze zdjęcie Księżyca.

1918 Urodził się Adam Bahdaj, pisarz. Autor filmowych powieści: “Wakacje z duchami”, “Do przerwy 0:1”, W czasie drugiej wojny światowej był kurierem tatrzańskim.

1922 Urodził się Konstanty Jeleński, jeden z najwybitniejszych polskich humanistów XX wieku, eseista, krytyk, tłumacz. Od 1939 roku przebywał na Zachodzie. Pisał m.nin dla paryskiej Kultury, do Zeszytów Literackich. Laureat nagrody im. Jurzykowskiego. Zmarł w Paryżu, 4 maja 1987 roku.

1925 Ukazało się pierwsze wydanie “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

1946 Belgijskie towarzystwo lotnicze „Sabena” zatrudniło pierwszą stewardesę.

1958 Telewizja wprowadza codzienne nadawanie Dziennika Telewizyjnego.

1959 Wystrzelenie przez ZSRR Łuny 1 – pierwszej sondy kosmicznej, która osiągnęła II prędkość kosmiczną i pokonała przyciąganie Ziemi.

1978 Polskie Radio rozpoczęło nadawanie audycji “Cztery Pory Roku”.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz