Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 19.II

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

19 LUTEGO Słońce w znaku Ryb

Urodzeni 19 lutego są wartościowi i samotni. Posiadają duże zdolności, często osiągają sukcesy naukowe. To osoby wyjątkowo ambitne; lubią i umieją sprawować władzę, jednak jej nie nadużywają. W swoich poglądach, uczuciach i sympatiach cechuje ich stałość. Starają się kierować prawdziwością i uczuciowością. Pomimo tych niewątpliwych zalet pełni szczęścia nie zaznają. Są zbyt zamknięci w sobie. Nie potrafią uzewnętrzniać swoich uczuć i myśli. Często wybierają samotność i żyją dla innych.

19 Lutego Kościół Katolicki wspomina świętego Mesropa

Patronem dnia jest św. Konrad z Piacenzy, pustelnik. Pochodził z zamożnej rodziny. W czasie polowania spowodował pożar, za co skazano na śmierć innego, niewinnego człowieka. Dowiedziawszy się o tym Konrad przyznał się do winy, sprzedał swój majątek i wynagrodził szkody. Zrezygnował z życia rodzinnego (żona wstąpiła do zakonu klarysek) i rozpoczął życie pustelnicze koło Syrakuz na Sycylii. Posiadał dar prorokowania. Zmarł w 1351 r. w opinii świętości. z

Imieniny obchodzą Arnold, Konrad, Marceli, Piotr

Arnold, imię starogermańskie oznacza orła panującego, rządzącego światem, w Polsce występuje od XIII wieku w formach Arnold, Arnolf, Arnołt, Jarnołt.

Konrad, imię niemiecki oznacza – odważny, śmiały

Przysłowie: „Lepsza na Konrada głodnych wilków gromada niźli chłop w koszuli”.

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1557 Rada Miejska Poznania ustaliła jak powinien wyglądać ubiór dziewcząt służebnych.

1861 W Poznaniu utworzono tajne Towarzystwo Narodowe.

1871 Urodził się Bolesław Winiewicz, poznański drukarz, księgarz i wydawca.

1945 W poznańskim Urzędzie Stanu Cywilnego zawarto pierwsze po wyzwoleniu związki małżeńskie.

1966 W Poznaniu urodził się Maciej Srebro, polski polityk, menedżer. Poseł na Sejm I kadencji. Od 1999 do 2000 był ministrem łączności w rządzie Jerzego Buzka.

Zdarzyło się 19 lutego

1473 Urodził się Mikołaj Kopernik, astronom, matematyk i lekarz. W 1510 roku osiadł we Fromborku, gdzie prowadził badania astrologiczne i pracował nad dziełem “O obrotach sfer niebieskich”. W pracy tej udowodnił prawdziwość heliocentrycznego modelu świata. Sformułował też prawo ekonomiczne o wypieraniu lepszego pieniądza przez gorszy.

1473 Ukazał się pierwszy druk polski “Kalendarz ścienny na rok 1474”.

1674 Podpisano Pokój Westminsterski, kończący wojnę angielsko – holenderską. Na jego mocy holenderska kolonia Nowa Holandia, czyli dzisiejszych stanów Nowy Jork i New Jersey, przeszła w ręce Brytyjczyków.

1807 Aaron Burr został pierwszym wiceprezydentem USA, który trafił do aresztu. Oskarżono go o plany ataku na Meksyk.

1812 Urodził się Zygmunt Krasiński, polski poeta narodowy, trzeci – obok Mickiewicza i Słowackiego – polski wieszcz narodowy. Autor m. in. Nie-Boskiej komedii i Irydiona.

1856 Hamilton Smith wynalazł tzw. fotografię na poczekaniu (ferrotypię).

1878 Thomas Alva Edison opatentował fonograf.

1918 W Rosji wszedł w życie przepis znoszący wszelką prywatną własność ziemi, wody i bogactw naturalnych – wszystko przeszło w ręce państwa.

1922 Urodził się Władysław Bartoszewski – pisarz, polityk, były minister spraw zagranicznych.

1924 Urodził się Lee Marvin, amerykański aktor (Parszywa dwunastka).

1927 Polska podpisała układ z Brazylią dotyczący emigracji do Ameryki Południowej.

1928 Odbyły się pierwsze w Anglii zawody motocyklowe zwane po amerykańsku “dirt-track” (pierwowzór speedway’a). Odbyły się na torze Kings Oak w High Beech, niedaleko Epping.

1929 W Polsce panowała szczególnie mroźna zima. W Rabce odnotowano najniższą w okresie międzywojennym temperaturę: – 45°C.

1949 Na ekrany kin weszła pierwsza polska powojenna komedia „Skarb” w reżyserii Leonarda Buczkowskiego.

1957 „Tropicana” – pierwszy na świecie statek do transportu świeżego soku pomarańczowego w zbiornikach ze stali nierdzewnej zakończył dziewiczy rejs.

1957 Urodził się Falco (wł. Johann Holzel), austriacki piosenkarz dyskotekowy, kompozytor. Największą popularność przyniósł mu single „Rock Me Amadeus” z 1983 roku. “Vienna Calling” (1986) i “Jeanny” Zginął w wypadku samochodowym 7 lutego 1998 na Dominikanie.

1963 Urodził się Seal (wł. Sealhenry Samuel), piosenkarz brytyjski. Rozpoczynał jako wokalista w przeboju Adamskiego „Killer”. Na koncie przeboje „Crazy”, „Prayer For The Dying”, „Kiss From A Rose”.

1969 Pierwszy lot jumbo jeta Boeinga 747.

1972 Ukazał się singiel Paula McCartneya „Give Ireland Back To The Irish”, który otrzymał zakaz emisji w Radiu BBC ze względu na treści polityczne.

http://www.youtube.com/watch?v=kaO4XeHhwo8

1976 Islandia zerwała stosunki dyplomatyczne z Wielką Brytanią po jak kraje nie doszły do porozumienia w sprawie limitu połowów dorszy. Prasa natychmiast ochrzciła konflikt mianem “dorszowej wojny” (w oryginale “cod war”, co jest dosyć podobne w wymowie do “cold war” – “zimna wojna”).

1980 W wieku 35 lat zmarł Bon Scott, wokalista australijskiej grupy AC/DC. Powodem śmierci była wyczerpująca libacja alkoholowa i zatrucie alkoholowe – Bon udusił się własnymi wymiocinami. Lekarz w akcie zgonu stwierdził: “Zapił się na śmierć”.

http://www.youtube.com/watch?v=lpxhqjza7EQ

1983 Perfect – (Objazdowe) Nieme kino – numerem 1 w 44 notowaniu Listy Przebojów Programu 3 Polskiego Radia.

1985 Ukazał się pierwszy album solowy Micka Jaggera „She’s The Boss”.

1987 Prezydent USA Ronald Reagan zniósł ostatecznie sankcje gospodarcze wobec Polski.

1999 Lista Przebojów Programu 3, notowanie 890: 1. Dumka na dwa serca – Edyta Górniak & Mietek Szcześniak, 2. Whiskey In The Jar – Metallica, 3.. Dziewczyna bez zęba na przedzie – Kult.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz