Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 18.II

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

18 LUTEGO Słońce w znaku Wodnika

Święto Narodowe Gambii

Urodzeni 18 lutego są ludźmi czynu, mają świadomość swoich celów. Potrafią dokładnie zagłębić każdy problem i wypracować przejrzysty program. W swoich koncepcjach nie są oderwani od życia, lecz tkwią w rzeczywistości obiema nogami. Jeżeli są przekonani o słuszności przedsięwzięć, wówczas towarzyszy im zdecydowanie i nieugiętość. Mimo, że mają poczucie godności to nie obce im jest karierowiczostwo i zarozumiałość.

18 Lutego Kościół Katolicki wspomina św. Flawiana z Konstantynopola i św. Kolmana z Lindisfarne

Patronem dnia jest bł. Jan z Fesulis, zwany Fra Angelico, kapłan i zakonnik dominikański oraz sławny malarz. Zmarł w Rzymie w 1445 r. i został pochowany w kościele Santa Maria sopra Minerva. Papież Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym w 1982 r.

Imieniny obchodzą: Szymon, Konstancja, Wiaczesław, Zuzanna

Szymon, po hebrajsku imię to oznacza „wysłuchał Bóg modlitwy”, może też uchodzić za zgrecyzowaną formę żydowskiego imienia Symeon

Konstancja, to żeńska forma imienia Konstancjusz, constans po łacinie to stały, niezmienny

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1941 Uroczyste otwarcie wyremontowanego hotelu „Ostland” (Rzymskiego) w Poznaniu. Hitlerowcy otwarcie hotelu uświetnili m.in. 1500 butelkami wina, zrabowanymi z bogatych piwnic Hotelu Bazar

1945 Pierwszy szturm Cytadeli poznańskiej.

1965 Ukazał się pierwszy numer poznańskiego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Nurt”. Czasopismo ukazywało się do grudnia 1989 roku. Pismo publikowało reportaże, wywiady, artykuły i eseje poświęcone szeroko rozumianej problematyce społecznej, kulturalnej i naukowej. Specjalizowało się zwłaszcza w literaturze niemieckojęzycznej, skandynawskiej i rosyjskiej. Systematycznie publikowano recenzje filmowe, teatralne, muzyczne i plastyczne. Prezentowano ogólnopolska twórczość poetycka i prozatorską.

Zdarzyło się 18 lutego

1374 Urodziła się Jadwiga Andegaweńska, królowa Polski, najmłodsza córka Ludwika Węgierskiego. Według niektórych źródeł miała poświęcić osobiste szczęście, planowane u boku Wilhelma Habsburga, na rzecz małżeństwa z księciem litewskim Jagiełłą. Była osobą światłą, głęboko religijną, zasłużoną w działalności charytatywnej. Zmarła przedwcześnie w 1399 roku, testamentem zdążyła swe kosztowności przeznaczyć na odnowienie Akademii Krakowskiej. Otoczona czcią i wdzięczną pamięcią, została kanonizowana w 1997 roku.

1478 Zginął utopiony w beczce małmazji Jerzy Clarence Stuart, książę Anglii, brat króla Edwarda IV. Skorzystał w ten sposób z prawa do wyboru rodzaju śmierci.

1546 Zmarł Marcin Luter, niemiecki reformator religijny

1564 Zmarł Michał Anioł (Michalangelo Buonarotti), włoski rzeźbiarz, malarz, architekt i poeta doby Renesansu. Malował freski w Kaplicy Sykstyńskiej w Rzymie, m. in. „Sąd Ostateczny”. Był również twórcą sławnego posągu Davida.

1685 Rene-Robert Cavalier, czyli Sieur de La Salle, założył pierwszą francuską kolonię w Teksasie, w forcie St Louis.

1787 Austriacki cesarz Jozef II zakazał pracy dzieci poniżej 8 uroku życia.

1834 W USA, w Nowym Jorku wydano pierwszą robotniczą gazetę “The Man”.

1846 W Galicji wybuchło powstanie chłopskie „rabacja” pod wodzą Jakuba Szeli.

1885 Opublikowano “Przygody Huckleberry Finna” Marka Twaina.

1900 W Amsterdamie założono klub piłkarski Ajax.

1911 W Indiach Henri Becquet dostarczył pierwszą pocztę lotniczą. Przewiózł 6 tysięcy listów na odległość zaledwie 8 kilometrów.

1915 Odwołano igrzyska olimpijskie, które miały się odbyć w 1916 roku w Berlinie.

1930 Pierwsza latająca krowa, Elm Farm, weszła na pokład samolotu; jej mleko zapakowano w kartony i zrzucono spadochronem nad St. Louis.

1933 W Tokio urodziła się Yoko Ono, awangardowa artystka japońska. Od 1969 roku była żoną Johna Lennona. Uznawana jest za przyczynę rozpadu The Beatles. Nagrywała płyty wspólnie z Johnem, a po jego śmierci solo.

1938 Urodziła się Halina Kunicka, polska piosenkarka.

http://www.youtube.com/watch?v=l7YfN-VgSKE

1953 W kinie Loew’s State Theatre w Nowym Jorku odbyła się światowa premiera pierwszego pełnometrażowego filmu trójwymiarowego “Diabeł Bwana”.

1954 Urodził się John Travolta, aktor amerykański. (Pulp Fiction)

1955 Uchwała Rady Państwa PRL w sprawie zakończenia stanu wojny między PRL a Niemcami.

1979 W Telewizji ABC odbyła się premiera serialu “Korzenie – Następne pokolenia”.

1981 Uniwersytet Oxfordzki ogłosił, że Sue Brown będzie pierwszą kobietą, która wystąpi w roli sternika podczas corocznego wyścigu załóg wioślarskich na Tamizie, w których rywalizują reprezentanci uniwersytetów Oxford i Cambridge.

1984 Lady Pank – Fabryka małp – nr 1 w 96 notowaniu Listy Przebojów Programu 3.

1991 W Teatrze Dramatycznym w Warszawie odbyła się premiera musicalu Janusza Józefowicza – Metro.

http://www.youtube.com/watch?v=hk6FvRbbEl0

1996 Odbyło się referendum uwłaszczeniowe – trzecie referendum w dziejach powojennej Polski. Miało odpowiedzieć na pytanie, czy społeczeństwo chce powszechnego uwłaszczenia. Projekt referendum, wysunięty przez NSZZ “Solidarność”, spotkał się z niechęcią rządu. Mimo iż większość głosujących popierała powszechne uwłaszczenie, frekwencja była zbyt niska (32,4 proc.), by wynik referendum stał się wiążący.

2000 Sąd Najwyższy stanu Alabama orzekł, że kelnerka, która jako napiwek otrzymała los na loterię wart 10 milionów dolarów (kupon okazał się zwycięskim) nie musi dzielić się wygraną z kierownictwem restauracji, ani z innymi kelnerami.

2001 Armenia, najstarszy chrześcijański naród świata, obchodziła 1700-lecie chrztu.

2001 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: „Whole Again” – Atomic Kitten; UK Top Album „No Angel” – DIDO.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz