Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 19 CZERWCA

Dabrowskiego 1900  Foto: internet

Słońce w znaku Bliźniąt

Cytaty na dziś:

• Nie ten najłatwiej zatonie, kto nie umie pływać, ale ten, co źle pływa. Eugeniusz Kołda
• Analiza uryny może wykryć chorobę jednostki, analiza urny – chorobę całego społeczeństwa.
• Romantyzm to bunt kwiatu przeciwko swoim korzeniom. Stanisław Brzozowski
• Sztuka pisania jest sztuką skreślania. Julian Przyboś (1901 – 1970)

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1754 Król August II w drodze na Sejm przyjechał do Poznania.

1841 Na wzór paryskiego Towarzystwa, w którym wcześniej działał doktor Karol Marcinkowski założył w Poznaniu Towarzystwo Naukowej Pomocy dla Młodzieży Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Obok Bazaru było to drugie dzieło życia poznańskiego organicznika.

19 czerwca 1841 roku zebrał w swoim mieszkaniu grono najbliższych współpracowników, z których wyłonił się jedenastoosobowy tymczasowy zarząd z doktorem Marcinem i Karolem Libeltem na czele jako sekretarzem. Towarzystwo działało aż do 1939 roku.

Była to pierwsza na ziemiach polskich instytucja stypendialna organizująca pomoc finansową dla zdolnej, ale ubogiej młodzieży polskiej z terenu zaboru pruskiego. Przyczyniła się znacznie do przetrwania polskości na ziemiach pod pruską okupacją. [Źródło: M. Rezler, J. Bogdanowski, Poznań miasto niepoznane, Wydawnictwo Rebis 2006, s. 98]

Kurier Poznański ze środy 19 czerwca 1889 roku

1889 Kurier Poznański donosił: W ogrodzie zoologicznym oglądać będzie można słynnego po całym świecie człowieka małpę pod nazwą „krao” Podróżnik Farini odkrył go w Siam. Pochodzi od podobno od ludzi dzikich porosłych włosami, którzy zupełnie jak małpy żyją na drzewach w przedwiecznych lasach Laosu.

Nauczyciel tutejszej szkoły IV na Św, Marcinie, dr Skowroński (Niemiec) został aresztowany po południu pod zarzutem przestępstwa przeciwko moralności. Pan ten niedawno sprowadzony został z Prus Wschodnich.

Reyencyja nie zatwierdziła ponownie wyboru pana Bajerlana na jeżyckiego sołtysa. Komisarycznie poruczono zarząd sołectwa sekretarzowi stęszewskiego komisaryatu obwodowego p. Frydrychowiczowi.

Reklamy w Kurierze Poznańskim z 19 czerwca 1889 roku

1927 Cieszyło się serce Ratajskiego, pisał Kurier Poznański  bowiem obiekt ten (dom akademicki przy ulicy Kościuszki, otwarty 15 czerwca) mógł jednocześnie posłużyć jako potencjalny hotel pewukowski. Ale i zbudowanie dwudziestej piątej lokomotywy w Zakładach “H. Cegielski” skłoniło prezydenta do przemyślanej wypowiedzi: “Jest obowiązkiem władz miejskich popierać towarzystwo «Cegielski», bo jego pracownicy wraz z rodzinami stanowią 10 – 15% ludności miasta.

Dom Studencki (DS Hanka) Foto: fotopolska.eu

ZDARZYŁO SIĘ 19 CZERWCA

1431 Przymierze Świdrygiełły z Krzyżakami. Wielki książę litewski dążył do większej niezależności od króla polskiego.

1464 Król Francji Ludwik XI ustanowił służbę pocztową.

1595 Urodził się Władysław IV Waza, król Polski (1632-48).

1623 Urodził się Blaise Pascal, matematyk i fizyk francuski, filozof. Autor Myśli i Prowincjałek, sformułował metodę indukcji matematycznej, był współautorem podstaw rachunku prawdopodobieństwa, zajmował się hydrostatyką, sformułował tzw. prawo Pascala. (zm. 19.08.1662).

1624 W nocy rozpoczęła się bitwa pod Martynowem. To przykład bitwy, w której armii polskiej dowodzonej przez wielkiego wodza, przyszłego pogromcę samego Gustawa Adolfa, ówczesnego hetmana polnego koronnego Stanisława Koniecpolskiego udało się dokonać niełatwej sztuki zmuszenia do walki i pobicia wracającej z łupem armii tatarskiej Kantymira Murzy. Osobnym rozdziałem tych wydarzeń, poprzedzających bitwę, był powszechny opór ludności chłopskiej w całym rejonie działania Ordy, który zmusił Tatarów do znacznie wcześniejszego odwrotu.

1669 Po ustąpieniu Jana II Kazimierza, nowym królem został wybrany Michał Korybut Wiśniowiecki.

1790 We Francji zniesiono dziedziczne tytuły szlacheckie.

1867 Zmarł Maksymilian Ferdynand Józef, arcyksiążę Austrii, cesarz Meksyku. W roku 1864, za namową Napoleona Maksymilian został cesarzem Meksyku. Próbując zaprowadzić spokój w pogrążonym w wojnie domowej kraju, naraził się zarówno konserwatystom jak i republikanom meksykańskim. Równocześnie Stany Zjednoczone, zgodnie z doktryną Monroe (zasada nieingerencji państw europejskich w sprawy kontynentu amerykańskiego) zmusiły wojska francuskie do wycofania się z Meksyku. Pozostawiony sam sobie Maksymilian został pojmany i skazany na śmierć przez rozstrzelanie.

1896 W Baltimore w USA urodziła się Bessie Wallis Warfield. Po rozwodzie z już jako pani Simpson związała się z brytyjskim następcą tronu, późniejszym królem Edwardem VIII, który abdykował żeby móc ją poślubić. Po ślubie nadano jej tytuł Księżnej Windsoru.

Książę Walii i Wallis_Simpson na nartach w 1935. roku Foto: wikipedia

1917 Król Wielkiej Brytanii Jerzy V nakazał członkom rodziny królewskiej rezygnację z posiadanych tytułów niemieckich. Panująca dynastia miała się odtąd nazywać Windsor.

1924 Urodził się Wasil Bykau, pisarz białoruski. Uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy współczesnej literatury białoruskiej. Był kandydatem do literackiej Nagrody Nobla. W latach 1990-1999 sprawował funkcję prezesa białoruskiego PEN Clubu. Przekładał na język białoruski twórczość m.in. Adama Mickiewicza oraz Karola Wojtyły.

1931 Pierwszy raz otworzono drzwi za pomocą fotokomórki. Mechanizm automatycznego otwierania drzwi zastosowano w restauracji Wilcox’s Pier w West Haven, USA.

1932 Na zawodach w Antwerpii słynny polski biegacz Janusz Kusociński pobił rekord świata w biegu na 3000 m wynikiem 8 min 18,8 sekundy.

1933 W Szopienicach urodził się oszczepnik Janusz Sidło, (właściwe imię Reinhold). ps. Łokietek, Gruby.

Najwybitniejszy polski zawodnik w historii tej konkurencji. Rekordzista Europy, świata, olimpijski oraz wielokrotny Polski. Pierwszy europejczyk, który rzucił oszczepem ponad 80 metrów. Przez magazyn Track & Field News w 2009 roku uznany został najlepszym lekkoatletą w historii, gdyż przez 20 kolejnych sezonów należał do dziesiątki najlepszych oszczepników świata.

1935 Urodził się Krzysztof Litwin, Kraków, znany aktor, malarz i kompozytor piosenek. Jeden z pierwszych autorów i aktorów kabaretu “Piwnica pod Baranami”, współpracował też z “Silną Grupą pod Wezwaniem”. Zagrał m.in. w Rękopisie znalezionym w Saragossie, Niewiarygodnych przygodach Marka Piegusa i rolę sierżanta Walczaka w Psie Cywilu.

1940 Oddziały polskie rozpoczęły ewakuację z Francji do Wielkiej Brytanii. Zapadła decyzja o przeniesieniu rządu polskiego do Londynu.

1947 Urodził się Salman Rushdie – angielski pisarz pochodzenia hinduskiego, autor “Szatańskich wersetów”.

1954 Urodziła się Kathleen Turner, amerykańska aktorka. Rola roztargnionej autorki ckliwych romansów w “Miłość, szmaragd i krokodyl” z Michaelem Douglasem i postać morderczyni na usługach mafii u boku Jacka Nicholsona w “Honor Prizzich” przyniosła jej nagrodę Złotego Globu.

1962 Urodziła się Paula Abdul, piosenkarka dyskotekowa i tancerka. Była choreografem, m.in. Michaela Jacksona. Debiutowała w 1988 roku singlem „Straight Up”, który był liderem “Billboardu” przez trzy tygodnie. Wokalistka wylansowała również „Opposites Attract”, „Cold Hearted” i „Rush Rush” z 1991 r.

1963 Rozpoczął się I Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Laureatami zostali Ewa Demarczyk i Bogdan Łazuka.

1963 Walentyna Tierieszkowa, pierwsza kobieta powróciła z lotu w kosmos. Pierwsza kobieta w przestrzeni kosmicznej, powróciła na Ziemię po prawie trzydniowym locie kosmicznym na pokładzie statku Wostok 6. Następną kobietą w kosmosie była Amerykanka – Saly Ride. Lot odbył się 18 czerwca 1983 roku.

Walentina Tierieszkowa - znaczek

1966 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: „Paperback Writer” – The Beatles.

1967 Urodził się Bjørn Dæhlie, norweski narciarz klasyczny. Jest najbardziej utytułowanym biegaczem. Zdobywca 8 złotych medali Igrzysk Olimpijskich. Sześciokrotny zdobywca Pucharu Świata w narciarstwie klasycznym. Zwycięzca rekordowej ilości zwycięstw – 46 w zawodach o Puchar Świata, 5-krotny indywidualny mistrz świata.

1971 Urodziła się Małgorzata Lewińska, polska aktorka (Sąsiedzi).

1975 Pierwsza kobieta – Japonka Yunko Tabai zdobyła Mount Everest.

1978 Ukazał się pierwszy komiks z kotem Garfield’em stworzony przez Jima Davis’a.

1986 Zginął w wypadku motocyklowym Coluche (Michel Coluche, wł. Michel Colucci) francuski aktor, reżyser, scenarzysta. Występował w licznych filmach komediowych, m.in. w Skrzydełko czy nóżka (1976) u boku Louisa de Funèsa. W 1984 roku otrzymał nagrodę Cezara dla najlepszego aktora 30 października 1980 ogłosił chęć startowania w wyborach prezydenckich. Od początku deklarował, że jest to działanie obliczone na skompromitowanie francuskiego establishmentu, a nie poważna propozycja polityczna. Coluche tłumaczył: Zgłosiłem swoją kandydaturę żeby był większy burdel.

1988 Odbyły się wybory do rad narodowych. O 108 tys. mandatów ubiegało się 254 tys. kandydatów.

Prasa pisała: Obywatelski obowiązek powszechnie spełnili żołnierze LWP, którzy masowym uczestnictwem w wyborach manifestowali swoje poparcie i wiarę w lepsza, pomyślniejszą przyszłość kraju. W lokalu obwodowej komisji wyborczej nr 10 w Warszawie głosował I sekretarz KC PZPR W. Jaruzelski z żoną Barbarą.

1990 Przedstawiciele Belgii, Francji, Holandii, Luksemburga i RFN podpisali w Schengen układ o zniesieniu kontroli ruchu osobowego między granicami państw-sygnatariuszy. Był to układ uzupełniający, do podpisanego 5 lat wcześniej układu, dotyczącego stopniowego znoszenia kontroli wspólnych granic.

2003 Pierwszy FLASH MOB

W sklepie meblowym Macy’s w Nowym Jorku stuosobowy tłum ni z tego, ni z owego zaczął krzyczeć; – Żądamy dywanika miłości !

Pracownicy sklepu pogłupieli. I o to chodziło. 19 czerwca 2004, w pierwszą rocznicę flash moba, takie akcje odbyły się w 80 miastach.

Flash to błysk. Mob to tłum ludzi pojawiających się nagle i znikąd, wykonujący jakąś dziwną czynność i równie szybko znikający. Jest z założenia apolityczny i bezsensowny. Chodzi w nim tylko o absurdalną zabawę. Pierwszą akcję zorganizował Bill z Nowego Jorku, o którym wiadomo tylko tyle, że pracuje w branży kulturalnej.
Flashmobowcy bawią się konwencjami, przedrzeźniają mody czy zjawiska, np. akcje promocyjne. Dzwonili ze sklepu meblarskiego i zachwalali kanapę; „Oh wow, what a sofa”, starając się nie wymawiać litery „o”. W księgarni w Rzymie kilkadziesiąt osób chciało kupić książkę „Pinokio 2: Vendetta”.

Moda na flash moby szybko dotarła do Polski – w centrum Warszawy grupka ludzi czytała na głos rózne gazety, w Gdańsku przy Neptunie kilkunastu ludzi krzyczało: „Gdzie jest Nemo?!”.

Flash moby rozprzestrzeniły się po świecie w tempie błyskawicznym, bo uczestnicy zwołują się na akcje przez internet i komórki. Temat podchwyciły media, na kolejne flash moby przychodziło więcej dziennikarzy niż uczestników. Zapowiedzi akcji trafiały do gazet, telewizji – i straciły przez to swoją zaskakującą, absurdalną moc i spontaniczność. Pojawiły się więc nowe wersje flash mobów, czyli e-Moby, tzn. zmasowane odwiedziny którejś ze stron internetowych, oraz antymoby polegające nie tyle na gromadzeniu się w jednym miejscu, ile uciekaniu z niego.

Imieniny obchodzą; Julianna, Gerwazy i Protazy

Julianna, Juliana to żeńskie formy imienia Julian, imię pochodzące od rzymskiego patrycjuszowskiego rodu Juliuszów. Kobieta o tym imieniu jest pełną wdzięku istotą, niepozbawioną inteligencji i trzeźwego spojrzenia na świat. Potrafi dzielnie rządzić i podejmować trudne decyzje.

Imiona Gerwazy i Protazy mają pochodzenie greckie. Według tradycji to dwaj bracia bliźniacy, męczennicy, czczeni we Włoszech jako patronowie Mediolanu.

Protazy jest mężczyzną towarzyskim, oddanym domowi i przyjaciołom. Przyjmuje na siebie dużą odpowiedzialność i lubi doradzać innym.

Gerwazy, z kolei, ma naturę melancholijną. Jednak nie przeszkadza mu ona być precyzyjnym, dokładnym i sumiennym w wypełnianiu obowiązków.

Użyte w artykule zdjęcia: wikipedia, fotopolska.eu, http://eskapados.blogspot.com/, internet, Biblioteka Uniwersytecka

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz


  • Drugą kobietą w kosmosie była Swietłana Sawicka. Pierwszy lot kosmiczny odbyła na statku Sojuz T-7 i stacji kosmicznej Salut 7 w dniach 19–27 sierpnia 1982. Trwał on 7 dób 21 godzin 52 minuty i 24 sekundy, przy czym załoga stacji wykonywała eksperymenty badawcze.
    Sały Ride 18 czerwca 1983 poleciała w kosmos jako członek załogi wahadłowca Challenger, realizującej misję STS-7. Tym samym została pierwszą amerykańską astronautką (trzecią po Tierieszkowej i Sawickiej).