Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 18 CZERWCA

TGV na stacji Poznań Głowny - 18.06.1995  Foto: Przemysław Górski / pozahoryzontem / fotopolska.eu

Słońce w znaku Bliźniąt

Egipt – Dzień Ewakuacji
Seszele – Święto Narodowe

Cytaty na dziś:

Nie ma wielkości, gdzie nie ma prawdy. Lessing, Gotthold Ephraim
Szlachetność lub podłość człowieka oceniamy nie tylko wedle jego czynów, Lecz także wedle jego intencji. Demokryt z Abdery (ok. 460 – 370 p.n.e.)
Potęga rzeki w jej dopływach. Przysłowie

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1725 Zerwała się straszna burza ponad miastem i zrządziła niesłychane szkody w także w okolicy, wtedy to runęła wieża św. Marji Magdaleny ku “Wodnej, a ratuszowa ku Wronieckiej ulicy, z Katedry spadły dwie wieże. [Przewodnik po Poznaniu Feliksa Antoniewicza, 1882]

1815 Ukazał się ostatni numer „Gazety Poznańskiej”.

Gazeta Poznańska 31-12-1814

Gazeta Poznańska, numer z 31 grudnia 1814 r, źródło Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

1899 Co piło się w Poznaniu w 1899 roku. W hotelu Victoria przy ul. Berlińskiej 17 otwarto pierwszą w Poznaniu piwiarnię Bierquellen a la Aschinger, którą urządzono na wzór podobnych zakładów działających w Berlinie. Ich nazwa pochodziła od nazwiska braci Carla i Augusta Aschingerów z Württenbergu, którzy w 1882 roku założyli pierwszą taką piwiarnię w swej rodzinnej miejscowości.

Już za 30 fenigów można tam było dostać talerz grochówki ze słoniną, opiekaną kiełbasę, zwaną “Bockwurst”, czyli potężny serdelek z musztardą i bułką, kartoflaną sałatką albo zimny kotlet mielony w galarecie, zwany “Bulette” albo “Hackepeter” (“siekanego Piotrusia”), z siekanej wieprzowiny przyprawionej jak befsztyk tatarski.

Do tego serwowano rozlewane do charakterystycznych kufli popularne berlińskie piwa Bock łub Berliner Weisse (to ostatnie pito także z sokiem malinowym). Ponieważ piwo stanowiło podstawę egzystencji tego rodzaju lokali, jego cenę skalkulowano z posiłkiem, który był droższy, jeśli ktoś rezygnował z zakupu trunku. Na każdym stoliku stały wiklinowe koszyki pełne białego chleba, który każdy mógł jeść do syta bez żadnej dopłaty. Potrawy i napoje podawały bardzo szybko i sprawnie kelnerki ubrane w charakterystyczne, biało-niebieskie kostiumy.

Na podstawie” Napoje alkoholowe w lokalach poznańskich na przełomie XIX i XX wieku, Waldemar Karolczak, KMP 4/2000

Wnętrze Hotelu Residenz (obecnie Lech), poczatek XX wieku Foto: fotopolska.eu

Wnętrze Hotelu Residenz (obecnie Lech), początek XX wieku

1913 W Poznaniu oddano do użytku most św. Rocha.

Dolina Warty, okolice mostu św. Rocha przed jego budowąWzmianki o pierwszej przeprawie w tym miejscu pochodzą z XIV wieku. Przebiegała przez nią droga z Poznania do Środy Wielkopolskiej i dalej do Kalisza. Most ten nazywano Wielkim lub Łaciną. Ostatnia drewniana konstrukcja została zniszczona w 1771 roku.

Odbudowę planowano kilkukrotnie: w 1840, 1881, 1889 i 1900, każda z tych prób okazywała się jednak bezskuteczna. Przez cały ten okres most zastępowała przeprawa promowa.

W 1904 powstał pomysł na odbudowę przeprawy. Rozpisano wówczas przetarg. Budowa mostu według projektu Hugo Schultza rozpoczęła się we wrześniu 1911 roku a ukończono ją w maju 1913 roku. Z uroczystości Był to pięcioprzęsłowy most betonowy ze środkowym stalowym przęsłem. Wówczas to pojawił się po raz pierwszy charakterystyczny łuk. Most ten dotrwał do września 1939, kiedy to został wysadzony przez wycofujące się Wojsko Polskie.

Most Rocha, kartka z 1920 roku

Most Rocha, kartka z 1920 roku, fot: fotopolska.eu, Dolina Warty, okolice mostu św. Rocha przed jego budową, fot. Cyryl

1945 Na boisku przy ulicy Rolnej rozegrano mecz Warty z Polonią zakończony wynikiem 1 : 1.

1954 Urodził się Piotr Florek, polski inżynier budownictwa, geodeta i polityk Platformy Obywatelskiej, od 2007 do 2015 roku wojewoda wielkopolski.

1972 W Poznaniu urodziła się Sylwia Pusz, polityk lewicowy (SLD, SdPl.)

Sylwia Pusz

1978 Na Ratajach otwarto kino „Jagiellonka”.

1984 Utworzenie w Poznaniu Urzędów Dzielnicowych (w miejsce Ekspozytur).

1991 Po prawie 30 latach prowadzenia firmy na Łazarzu (przy ul. Małeckiego i Rynku Łazarskim 1) Krawiectwo Sobańska przeniosło się na ulicę Taczaka 4a (wtedy ul. Chudoby)

Obecna właścicielka Elżbieta Sobańska tak wspomina historię firmy: Moi rodzice, Bożena i Kazimierz Sobańscy, którzy założyli firmę byli wybitnymi mistrzami krawiectwa miarowego, nauczycielami i egzaminatorami dla wielu adeptów tego zawodu. Ale przede wszystkim byli wielkimi propagatorami sztuki szycia na miarę i znaczenia rzemiosła krawieckiego. Zawsze starali się dzielić wiedzą i zachęcać do nauki zawodu. Pamiętajmy, że krawcy związani są z Poznaniem i jego historią od niemal 600 lat, bo to tutaj działa Wielkopolski Cech Rzemiosł Włókienniczych, który powstał w 1428 roku i zrzeszał oraz szkolił przez kolejne wieki wielu czeladników i mistrzów.

A że krawiectwo miarowe pasjonuje kolejne pokolenia świadczą nie tylko klienci, ale też młodzież, która zagląda często do naszej pracowni, żeby przyjrzeć się naszej pracy. A w naszej pracowni pracowało wielu utalentowanych krawców i krojczych, którzy mieli swoich wiernych klientów przez całe lata: pan Bogdan, pan Kaziu i pan Jasiu, pan Stanisław, pan Jasiu, pani Elżbieta, pani Bronia… To tylko kilka imion z wielu fachowców, którzy szyli dla poznaniaków ubrania.

1995 Do Poznania przyjechał francuski pociąg dużej prędkości TGV Réseau. Po godzinie 18:00 skład podjechał na peron IVb czyli Dworzec Letni (Cesarski). [Zdjęcia: Przemysław Górski / pozahoryzontem / fotopolska.eu]

1995 Na Stadionie Lecha przed 25 tysięczną publicznością wystąpił Elton John. Był to jego jedyny koncert w Polsce podczas wielkiego europejskiego tournee “Made in England”.

Doskonała recenzja Tomasza Beksińskiego. Rocket Man, Candle In The Wind, The Last Song… Wszystkie te utwory – i wiele innych – pojawiły się tego niedzielnego wieczoru. I nawet deszcz wstydził się padać, choć na ulewę zanosiło się przez cały dzień. Spadło tylko kilka nieśmiałych kropli. Zresztą, nawet gdyby „prało żabami”, nie zaszkodziłoby to wcale magicznej atmosferze, jaka wytwarzać się poczęła w chwili, gdy po – wprowadzającej – elektronicznej fanfarze rozległy się pierwsze fortepianowe akordy Someone Saved My Life Tonight. Było jeszcze jasno, więc początkowo wszyscy wpatrywaliśmy się w niepozornego człowieczka w okularach i czerwonym skafanderku, przeważnie ukrytego za swoim instrumentem. Po każdym utworze Elton wstawał jednak, wychodził zza fortepianu, kłaniał się publiczności, zagajał… tutaj całość: https://tesinblog.wordpress.com/2018/12/01/captain-fantastic-i-szalony-perkusista-elton-john-stadion-lecha-poznan-relacja-z-koncertu-18-czerwca-1995-tomasz-beksinski-tylko-rock-nr-10-pazdziernik-1/

Bilet na koncert Eltona Johna w Poznaniu, foto: Przemysław Górski / pozahoryzontem / fotopolska.eu

1996 Radni Miasta Poznania przyznali Margaret Thatcher Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania, “uznając wybitną osobowość oraz zasługi dla rozwoju kontaktów brytyjsko-polskich, a zwłaszcza dla wspierania rozwoju gospodarki rynkowej i edukacji ekonomicznej w Poznaniu”.

fot. Archiwum prof. B. Gruchmana, za: https://tvn24.pl/poznan/poznan-wspomina-swojego-honorowego-obywatela-margaret-thatcher-ra317205-3430294

2004 Na Starym Rynku w Poznaniu odsłonięto trzecią narożnikową fontannę – u wylotu Paderewskiego i Szkolnej stanęła studzienka Neptuna.

ZDARZYŁO SIĘ 18 CZERWCA

981 Zmarł Sławnik, głowa rodu Sławnikowiców, ojciec świętego Wojciecha. Z jego imieniem wiąże się pierwsza pisemna wzmianka o Kłodzku z 981 roku u kronikarza praskiego, Kosmasa.

1037 Zmarł Avicenna – tadżycki lekarz, filozof, przyrodnik i poeta, najwszechstronniejszy uczony arabskiego Wschodu.

1574 Henryk Walezy, na wieść o śmierci brata (Karola IX), wyjechał do Francji. Panował tam jako Henryk III i do końca życia używał tytułu króla Polski. Polski tron porzucił bez formalnej abdykacji.

1583 Richard Martin z Londynu wykupił pierwszą polisę ubezpieczeniową na życie. Ubezpieczenie dotyczyło życia jego krewnego i obejmowało okres 12 miesięcy. Niestety ubezpieczony zmarł po 11 miesiącach a Martin musiał dochodzić swoich pieniędzy w sądzie, gdyż ubezpieczyciel poddawał w wątpliwość zapisy umowy. Skąd my to znamy?

1792 Wojska polskie pod wodzą księcia Józefa Poniatowskiego, zwyciężyły Rosjan w bitwie pod Zieleńcami. Dla uczczenia zwycięstwa ustanowiono najwyższy order wojskowy “Virtuti Militari”

1815 W bitwie pod Waterloo wojska brytyjskie i pruskie pokonały Napoleona, kładąc ostateczny kres jego działalności politycznej i władzy Francuzów.

1901 Urodziła się Anastazja, córka cara Mikołaja II.

1926 Utworzono Międzynarodową Federację Filatelistyczną z siedzibą w Luksemburgu.

1936 Zmarł Maksym Gorki, (Aleksiej Pieszkow) pisarz rosyjski, w późniejszym okresie życia propagator władzy sowieckiej.

Uchodził za klasyka “realizmu socjalistycznego”. Do najbardziej znanych jego utworów należy powieść “Matka” i dramaty “Na dnie” i “Mieszczanie”. Z jego śmiercią wiąże się pewna historia. W maju 1936 roku Gorki zachorował na grypę. W wyniku powikłań jego stan był ciężki, o czym informowała cała codzienna prasa ZSRR. By nie niepokoić chorego, który czytał codziennie “Prawdę”, specjalnie dla niego drukowano oddzielny numer. Jego orszak żałobny prowadził sam Stalin. Urodził się 16 lub 28 marca 1868 roku.

1942 Urodził się Paul McCartney, wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów i producent nagrań. Były wokalista i gitarzysta basowy grupy The Beatles. 11 kwietnia 1970 roku ogłosił że nigdy już nie zagra z Johnem Lennonem. W 1971 roku założył grupę Wings. W 1990 roku otrzymał nagrodę Grammy za całokształt osiągnięć. Posiada największy dorobek płytowy z czwórki The Beatles.

1945 Rozpoczął się moskiewski proces 16 przywódców Polski Podziemnej

1946 Urodził się Fabio Capello, włoski trener piłkarski. Odniósł szereg sukcesów z drużynami klubowymi, Milan doprowadził do trzech finałów Pucharu Mistrzów (w tym zwycięskiego w 1994) oraz zdobycia Superpucharu Europy (1994), z Realem Madryt zdobył w 1997 roku mistrzostwo Hiszpanii, z Romą mistrzostwo Włoch. W sezonie 2006/2007 ponownie trenował Real Madryt. Choć krytykowany za bezbarwną grę swojej ekipy, wywalczył z nią jej 30. tytuł mistrza Hiszpanii dla Los Blancos.

1952 W Rzymie urodziła się Isabella Rossellini, aktorka, modelka. “Blue Velvet”. Jest córką Ingrid Bergman i Roberto Rosselliniego.

1953 Egipt został ogłoszony republiką. Premierem został pułkownik Gamal Abdel Naser, polityk kierujący się ideą o szczególnej roli Egiptu wśród krajów arabskich. Jego polityka doprowadziła do wybuchu “Wojny sześciodniowej” z Izraelem. Za jego rządów znacjonalizowano Kanał Sueski.

1959 Zmarła Ethel Barrymore, aktorka amerykańska. Jest córką chrzestną polskiej aktorki Heleny Modrzejewskiej. Czterokrotnie nominowana do Oscara, statuetkę odebrała raz za rolę drugoplanową w filmie Nic oprócz samotnego serca.

1961 Urodziła się Alison Moyet (wł. Genevieve Alison-Jawe Moyet), piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Na przełomie lat 70 i 80-tych była wokalistką punkowych grup THE Vandals, The Vicar i Screaming Abdabs. W latach 1982-83 współtworzyła z Vincem Clarkiem (wcześniej Depeche Mode, później Erasure) popularny duet Yazoo.

http://www.youtube.com/watch?v=PJDrLVAjgd8

1961 Urodził się Randy Spears, amerykański aktor pornograficzny. Wielokrotnie nagradzany: 2007: Adult Video News Award – Najlepsza Seksualna Scena Grupowa w Fuck (2006); 2001: Najlepsza Analna Seksualna, Najlepszy Aktor Wspierający (Watchers, 2000), reż. Michael Raven.

1963 Amerykański bokser Casius Clay, znany wcześniej jako Muhammed Ali odebrał brytyjskiemu mistrzowi wagi cięzkiej Henry’emu Cooperowi nadzieję na mistrzowski pas.

Clay zakończył walkę w szóstej rundzie przez techniczne KO, gdyż Cooper bardzo krwawił z rozciętego łuku brwiowego. Walka, która była rozgrywana na Wembley, nie miała jednak jednostronnego przebiegu. Wcześniej, w czwartej rundzie Clay był w poważnych tarapatach – leżał na linach i o mały włos byłby liczony – uratował go gong kończący rundę.

Trener Alego wymyślił w przerwie między rundami sposób na kilka dodatkowych minut odpoczynku dla swojego zawodnika. Przeciął rękawicę boksera, po czym zademonstrował sędziom, że Ali nie może wlaczyć ze zniszczoną rękawicą i poszedł do szatni po nową parę. W tym czasie Ali doszedł do siebie i nie dał już później szansy Cooperowi. Od tej pory podczas wszystkich meczów bokserskich para dodatkowych rękawic jest w narożniku każdego zawodnika.

1966 W Częstochowie urodził się Aleksander Klepacz, polski wokalista zespołu Formacja Nieżywych Schabuff.

1969 We Florencji urodził się Vito Casetti, włoski dziennikarz pochodzenia polskiego. Karierę medialną rozpoczął, biorąc udział w telewizyjnym talk show Europa da się lubić (TVP2).

http://www.youtube.com/watch?v=mSLPWab0D3w

1978 Jim Davis stworzył słynnego bohatera komiksowego – kota Garfielda.

1983 Z przylądka Canaveral na Florydzie (USA) wystartował wahadłowiec Challenger. Na jego pokładzie znajdowała się pierwsza Amerykanka w historii lotów kosmicznych – Sally Ride. Po kilkunastu sekundach lotu doszło do eksplozji w wyniku, której zginęli wszyscy członkowie załogi wahadłowca.

1989 Odbyła się II tura pierwszych po wojnie wolnych wyborów parlamentarnych z 4 czerwca. Przy frekwencji 25,1 proc. uprawnionych wybierano 295 brakujących posłów i 8 senatorów.

1992 Uruchomiono Centertel, pierwszą w Polsce sieć telefonii komórkowej. W chwili startu sieci koszt telefonu by niebagatelny.

Aby posiadać ówczesny szczyt techniki Nokię Cityman należało wyjąć z portfela nawet 41 mln zł (czyli w zdenominowanych złotówkach 4,1 tys. zł)! To znacznie więcej, niż trzeba dziś zapłacić za najnowszego iPhone’a 3GS. Trudno jednak porównywać funkcje analogowych komórek z dzisiejszymi telefonami.

Pierwsze “kaloryfery” nie umożliwiały nawet wysyłania i odbierania SMS-ów, a w późniejszych wersjach wiadomość można było przeczytać dopiero po wcześniejszym zalogowaniu się do specjalnego serwisu. Dziś telefon to minikomputer łączący nas z internetem. Kto poniósł koszt nabycia telefonu, musiał dopłacić jeszcze 500 dol. za przyłączenie do sieci, za to na resztę mógł spokojnie machnąć ręką.

1994 Brytyjskie, amerykańskie i francuskie wojska po prawie 50 latach opuściły Berlin.

2000 Nr brytyjskiej listy przebojów: “You See The Trouble With Me” – Black Legend; UK Top Album: “7” – S Club 7.

2004 Po dramatycznych negocjacjach liderzy UE przyjęli pierwszą europejską konstytucję. Polsce i sześciu innym państwom nie udało się przeforsować odniesienia do chrześcijaństwa w preambule (nie zgodziła się na to Francja).

Imieniny obchodzą: Amanda, Elżbieta, Marceli, Marek, Marina

Imię Amanda pochodzi z łacińskiego “amanda” co oznacza “godna miłości”. Jest to kobieta wnikliwa, subtelna o wielkiej kulturze. pełna temperamentu, lubi zmiany i podróże. Ma skłonności do zmiennych nastrojów i wnikania w tajemnice okultyzmu.

Znaczenie imienia Elżbieta tłumaczy się od hebrajskiego słowa. “Elisheba” w wolnym tłumaczeniu podaje się jako: “błogosławiona przez Stwórcę”. Osoba o tym imieniu jest zdolna do nadzwyczajnych czynów. Chętnie zdobywa wiedzę i zajmuje się badaniami naukowymi. Jest bardzo dokładna, ceni punktualność, ma zdolności lingwistyczne. Ciepło rodzinne koi jej znerwicowaną osobowość. Obdarzona żywym temperamentem, ceni gustowne ubiory i smaczne potrawy. W miłości stała.

Imię Marceli ma pochodzenie łacińskie. Zostało utworzone od imienia Marcus. Była to także nazwa rodu w starożytnym Rzymie. Konsul Marcus Claudius Marcellus żyjący w III wieku przed Chrystusem był jednym z najwybitniejszych dowódców rzymskich. Mężczyzna o tym imieniu ma twórczy umysł, jest dobrym organizatorem, zdobywa wielki autorytet. Marceli potrafi być oddany rodzinie, kocha żonę, dobrze wychowuje dzieci.

Imię Marek pochodzi z łaciny i znaczy “należący do Marsa, związany z Marsem”. Było znane w starożytnym Rzymie od najdawniejszych czasów. Marek jest twórczą indywidualnością, kocha sztuki piękne, mógłby odnosić sukcesy literackie. Jeśli nie poświęci się tej dziedzinie, to odniesie powodzenie w naukach matematycznych. Jest skryty, lojalny i pracowity. Pewny siebie – zawsze cało wychodzi z rozmaitych opresji. Lubi wolność myśli i swobodę działania.

Użyte w artykule zdjęcia: CYRYL, bilety01.republika.pl, Przemysław Górski / pozahoryzontem / fotopolska.eu, materiały prasowe

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz


  • Błędne informacje odnośnie promu kosmicznego Challenger. Lot w 1983 zakończył się pomyślnie. W czasie misji zostało jedynie uszkodzone okno przez kosmiczny śmieć. Katastrofa promu miała miejsce 28 stycznia 1986 r. kiedy to w 73 sekundzie lotu nastąpił wybuch.
    Z powodu obecności na pokładzie nauczycielki Christy McAuliffe, transmisję „na żywo” ze startu oglądało bardzo dużo dzieci i młodzieży szkolnej. McAuliffe miała być pierwszym nauczycielem wysłanym w ramach programu „Nauczyciel w Kosmosie”.

  • “1963 Amerykański bokser Casius Clay, znany wcześniej jako Muhammed Ali…”. Tu raczej odwrotnie 😉