Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 17.II

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

17 LUTEGO Słońce w znaku Wodnika

Światowy Dzień Kota

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1569 Zmarł Błażej Winkler, pisarz poznańskiej rady miejskiej, zreorganizował system prowadzenia ksiąg. Na czele kancelarii stali pisarze miejscy. Wszechstronnie wykształceni, znający prawo i języki obce, stanowili najpoważniejszą siłę fachową wśród zmieniających się urzędników obieralnych. Często reprezentowali więc miasto przed królem, sejmem czy sądami. Im także zawdzięczamy najstarsze notatki o charakterze kronikarskim: zapoczątkowane na przełomie XIV i XV wieku przez Bernarda z Pyzdr kontynuowane były przez jego następców aż do 1752 roku. Najwybitniejszym spośród nich był niewątpliwie Błażej Winkler. Powołany na urząd przed 1535 rokiem pełnił swoje obowiązki przez ponad trzydzieści lat. W tym czasie zreorganizował miejską kancelarię, założył wielką księgę przywilejów Poznania. Błażej Winkler został pochowany w dawnym, nie istniejącym już kościele farnym, gdzie rodzina Winklerów miała swoją kaplicę.

1577 W związku z zatargiem z Gdańskiem Stefan Batory wydał edykt nakazujący konfiskatę majątku gdańszczan w Poznaniu.

1898 Urodził się ksiądz Ignacy Posadzy, współzałożyciel Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Po maturze, w 1917 wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. Ze względu na I wojnę światową studia kontynuował w Münster i Fuldzie, a po jej zakończeniu w Gnieźnie i Poznaniu. W 1932 r. kard. Hlond powierzył ks. Posadzemu zorganizowanie nowego, męskiego zgromadzenia zakonnego – Towarzystwa Chrystusowego dla Wychodźców (obecnie Zgromadzenie to nosi nazwę: Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej). W ten sposób ks. Ignacy stał się pierwszym nowicjuszem tegoż Zgromadzenia, a po złożeniu ślubów zakonnych w 1933 r. został mianowany przełożonym generalnym. W 1959 r. założył w Morasku pod Poznaniem żeńskie zgromadzenie zakonne – Siostry Misjonarki Chrystusa Króla.

1969 Zmarła Helena Szafran, naukowiec UAM, botanik, działaczka ochrony przyrody. W 1959r. opublikowano książkę Heleny Szafran Miasto Poznań i Okolica . Mimo, że jest to książka typowo przyrodnicza dziś po ponad pięćdziesięciu latach jest niezwykle ciekawym źródłem historycznym. Ulica jej imienia znajduje się na Podolanach.

Zdarzyło się 17 lutego

1387 W Wilnie zostało założone biskupstwo podległe w tym czasie arcybiskupowi gnieźnieńskiemu. Patronami nowo powstałej diecezji zostali św. Stanisław męczennik oraz św. Władysław wyznawca.

1600 Na stosie spłonął Giordano Bruno, dominikanin, filozof oskarżony o herezję i skazany wyrokiem inkwizycji. Uważany za głównego przedstawiciela włoskiego humanizmu i renesansowej filozofii przyrody. Walczył z tzw. “ślepą wiarą”, którą widział w chrześcijaństwie i Kościele katolickim.

1673 W Paryżu na scenie zmarł Moliere, wł. Jean Baptiste Poquelin – francuski komediopisarz, aktor. Jeden z najbardziej postępowych umysłów epoki. Autor takich dzieł jak: “Świętoszek”, “Mizantrop”, “Don Juan”, “Szkoła żon”.

1772 W Petersburgu podpisano układ Rosji z Prusami, ustalający zasady rozbioru Polski. Nie przyniosły skutku interwencje króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na dworach europejskich oraz protest Tadeusza Rejtana. Poza traktatem sejm musiał przyjąć niekorzystne uchwały gospodarcze i handlowe.

1864 Miał miejsce pierwszy skuteczny atak wykonany przez łódź podwodną. Należąca do floty Konfederacji Stanów Południowych łódź podwodna H. L. Hunley zatopiła w porcie Charlestown nową korwetę floty Unii – Housatonic.

1781 Urodził się René Théophile Laënnec, francuski lekarz klinicysta i anatomopatolog. Opracował metodę badania osłuchiwaniem za pomocą wynalezionego przez siebie stetoskopu.

1904 W La Scali w Mediolanie odbyła się premiera pierwszej, dwuaktowej wersji opery Giacomo Pucciniego “Madame Butterfly”. Premiera zakończyła się porażką, “Madame Butterfly” musiała poczekać na sukces kilka miesięcy, kiedy została wystawiona w zmienionej wersji (3 akty) w Teatrze Wielkim w Brescii.

1927 O 17:20 miała miejsce pierwsza transmisja imprezy sportowej w Polskim Radiu, z Międzynarodowych Zawodów Narciarskich w Zakopanem.

1933 Ukazało się pierwsze wydanie czasopisma “Newsweek”.

1945 Urodził się Daniel Olbrychski, aktor. Odtwórca ról teatralnych oraz filmowych, grał w filmach A. Wajdy: “Popioły”, “Wszystko na sprzedaż”, “Krajobraz po bitwie”, “Brzezina”, “Wesele”, “Ziemia obiecana”, “Pan Tadeusz”, w filmowej adaptacji trylogii H. Sienkiewicza w reżyserii J. Hoffmana, za granicą w obrazach C. Lelucha, M. Jancso, V. Schloendorffa.

1963 Urodził się Michael Jordan, koszykarz NBA. Chicago Bulls.

1967 Ukazał się singiel “Strawberry Fields Forever” grupy The Beatles.

1969 Johnny Cash wraz z Bobem Dylanem nagrali w Nashville utwór “Girl From The North Country”.

http://www.youtube.com/watch?v=uRx-5RCImAM

1972 Brytyjska Izba Gmin przyjęła protokół o przystąpieniu Wielkiej Brytanii do EWG.

1972 Sprzedano 15 milionowy egzemplarz Volkswagena „garbusa”, pobito rekord należący do Forda „Thin Lizzy”.

1979 W sali nowojorskiego Palladium grupa The Clash rozpoczęła swoją pierwszą amerykańską trasę koncertową.

1980 Dwaj uczestnicy polskiej wyprawy; Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki zdobyli zimą po raz pierwszy w dziejach alpinizmu szczyt Mount Everest.

1981 Urodziła się Paris Hilton, amerykańska aktorka, modelka.

1990 Kobranocka – Kocham Cię jak Irlandię – nr 1 w 417. notowaniu Listy Przebojów 3.

1994 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała ogólnopolskie koncesje na nadawanie za pomocą nadajników dużej mocy Radiu Zet i krakowskiej rozgłośni RMF. Ogólnopolską koncesję na nadawanie z nadajników małej mocy otrzymało także Radio Maryja.

2001 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Ms. Jackson” – Outkast; US Top Album: “Hot Shot” – Shaggy.

2002 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Hero” – Enrique Iglesias; UK Top Album: “Escape” – Enrique Iglesias.

2003 Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał ustawę o Narodowym Funduszu Zdrowia, zakładającą likwidację kas chorych oraz utworzenie Funduszu z 16 oddziałami wojewódzkimi.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz