Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 16.II

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

16 LUTEGO Słońce w znaku Wodnika

Święto narodowe Litwy

Dzień Ocalenia Narodowego obchodzony w Afganistanie dla upamiętnienia wycofania wojsk radzieckich, co nastąpiło w 1989 r

Korea Północna – Urodziny Kim Dzong Ila

Unia Europejska – Międzynarodowy Dzień Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek (obchodzony w Polsce jako dzień Poczty Polskiej)

Przysłowie: Kiedy luty pofolguje marzec zimę zreperuje.

Osoby urodzone 16 lutego często dochodzą w życiu do wielkiego majątku lub zaszczytów. Zawdzięczają to przede wszystkim sobie. Potrafią logicznie myśleć i właściwie oceniać sytuację. Są pomysłowi i niezależni zarówno w myśleniu jak i działaniu. Rozpoczęte przedsięwzięcia starają się doprowadzić do końca, temu celowi są zdolni podporządkować swoje życie osobiste. Cień na ich postawę rzucają wygórowane ambicje. Ponadto mają skłonności do skąpstwa.

Patronem dnia jest św. Daniel, Egipcjanin i jego Towarzysze: Eliasz, Jeremiasz, Izaak i Samuel. Ponieśli śmierć męczeńską w czasach prześladowania chrześcijan za cesarza Dioklecjana (ok. 309 r.).

Imieniny obchodzą: Danuta, Julianna, Juliana, Daniel, Sylwiana, Szymon, Beatrycze, Bernard, Czcisław, Dan, ,Danisz, Dominik, Eliasz, Filipa, Flawian, Gilbert, Izajasz, Jarema, Jeremi, Jeremiasz, Lucyla, Lucyliusz, Ludan, Marcjan, Maria, Marian, Marut, Maruta, Marutas, Mikołaj, Onezym, Pamela, Pamfil, Pamfilia, Piotr, Porfiriusz, Porfiry, Przecława, Samuel, Teobald i Wirydiana.

Danuta, imię żeńskie pochodzenia litewskiego (Danutie), powstało ze słów dangus – niebo i duktie – córka.

Julianna, Juliana to żeńskie formy imienia Julian, imię pochodzące od rzymskiego patrycjuszowskiego rodu Juliuszów.

Daniel to imię biblijne, w języku hebrajskim oznacza „Bóg jest moim sędzią” albo „Bóg osądził”, według tekstów akadyjskich można imię to tłumaczyć jako „potężny jest mój Bóg”. Imię to w Polsce używane jest od XIV wieku, zwłaszcza na dawnych kresach wschodnich.

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1665 Zmarł Stefan Czarniecki, hetman wielki koronny. Uczestnik wojen z Tatarami, Kozakami i Moskwą, wódz w okresie najazdu szwedzkiego, zwycięzca spod Warki. Do jego postaci nawiązuje tekst Mazurka Dąbrowskiego, zarówno w wersji oryginalnej, jak i współczesnej. Tekst polskiego hymnu narodowego wspomina jego nazwisko związane z naszym miastem.

Jak Czarniecki do Poznania

po szwedzkim zaborze,

dla ojczyzny ratowania

wrócim się przez morze.

W wersji oryginalnej zwrotka ta brzmiała (według pisowni rękopisu Wybickiego)

Jak Czarnecki do Poznania

wracał się przez morze

dla oyczyzny ratowania

po Szwedzkim rozbiorze.

1697 Podczas sesji poznańskiej Rady Miejskiej w Ratuszu odczytano uniwersał starosty generalnego Wielkopolski w sprawie obrony miasta przed Szwedami.

1919 W Trewirze został podpisany polsko-niemiecki rozejm kończący powstanie wielkopolskie. Paryski Komitet Narodowy uzyskał uznanie poznańskich oddziałów powstańczych za część składową wojsk alianckich.

1927 Wizyta prezydenta RP Ignacego Mościckiego w Poznaniu.

1927 Urodził się Jerzy Korczak, polski pisarz związany z Poznaniem. W naszym mieście mieszkał od 1952 roku, W okresie 1953-1962 był kierownikiem artystycznym Teatru Satyry. W 1960 otrzymał nagrodę miasta Poznania.

1945 W Zakładach Cegielskiego w Poznaniu wyremontowano pierwszą po wojnie lokomotywę.

1945 Utworzono komitet organizacyjny Politechniki Poznańskiej.

1945 Ukazał się pierwszy numer „Głosu Wielkopolskiego”.

1983 Zmarła Kazimiera Illakowiczówna, poetka, tłumaczka, sekretarka marszałka Józefa Piłsudskiego. Autorka wierszy lirycznych i refleksyjnych, o oryginalnej formie. Wydała m.in. zbiory “Zwierciadło nocy”, “Popiół i perły”, dramaty “Rzeczy sceniczne”. Urodziła się 19 sierpnia 1892 roku.

1984 Otwarcie Mieszkania – Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny – przy ulicy Gajowej w Poznaniu.

1995 Zmarł profesor Wiktor Dega, wybitny uczony, ortopeda, powstaniec wielkopolski. W latach 1957-1967 był ekspertem WHO w zakresie readaptacji, a w okresie 1959-1962 – rektorem AM. W 1960 jako jednemu ze światowych pionierów rehabilitacji udało mu się w Poznaniu utworzyć pierwszą na świecie Katedrę Medycyny Rehabilitacyjnej. Jego sukcesy sprawiły, że w 1969 Ministerswo Zdrowia włączyło rehabilitację w ramy organizacji opieki medycznej. W tym samym roku otrzymał doktorat Honoris Causa swojej uczelni. W następnym roku Europejskie Biuro WHO uznało jego program kompleksowej rehabilitacji obecnej na każdym etapie leczenia za modelowy.

Zdarzyło się 16 lutego

1884 Urodził się Robert Flaherty, amerykański reżyser filmowym, ojciec filmu dokumentalnego.

1903 W USA zastosowano nową metodę w stomatologii – do wypełniania ubytków w uzębieniu zastosowano porcelanę.

1919 (niedziela) Początek niewypowiedzianej wojny polsko – radzieckiej.

1919 Urodziła się Natalia Rolleczek – pisarka. Popularność przyniosły m.in. powieści: “Oblubienice”, “Kochana rodzinka i ja”, “Gang panny Teodory”.

1923 Archeolodzy odkryli grobowiec egipskiego władcy Tutenchamona w Dolinie Królów.

1929 W Szopienicach urodził się Kazimierz Kutz – reżyser teatralny i filmowy, publicysta, senator.

1935 W Detroit urodził się Sonny Bono. Wraz ze swoją żoną Cher – jako duet Sonny And Cher – pięciokrotnie trafili na listy przebojów, a ich zdecydowanie największym przebojem była piosenka “I Got You Babe”, w 1965 przez trzy tygodnie numer jeden listy “Billboardu”. Kiedy zakończył karierę muzyczną został burmistrzem Palm Springs. Sony zginął 5 stycznia 1998 roku podczas jazdy na nartach.

http://www.youtube.com/watch?v=xzW_7ANnHZI

1937 Amerykańska firma Du Pont opatentowała nylon. Fabryka doktora Wallace’a Carothersa jako pierwsza wyprodukowała to tworzywo. Pierwszym artykułem produkowanym przy jego użyciu były szczoteczki do zębów z nylonowym włosiem.

1939 Urodził się Czesław Niemen (wł. Czesław Wydrzycki), najwybitniejszy polski artysta lat 60-tych. Wokalista, klawiszowiec, kompozytor, autor tekstów i producent nagrań, a także poeta i malarz. W 1999 roku zajął pierwsze miejsce w plebiscycie Polityki na najlepszego piosenkarza XX wieku. (Zm.17.01.2004).

http://www.youtube.com/watch?v=hhB49AdZDC8

1946 Przeprowadzono próby z pierwszym helikopterem dla celów komercyjnych.

1952 Po ratyfikacji traktatów przez poszczególne państwa Grecja i Turcja stały się oficjalnymi członkami NATO.

1960 Inauguracja ogólnonarodowych obchodów jubileuszu Tysiąclecia państwowości i kultury polskiej. Obchodom towarzyszyło wiele akcji społecznych, m. in. “1000 szkól na tysiąclecie”, zadrzewianie kraju, badania archeologiczne. Uroczystości zakończono w 1966 roku.

1963 Na pierwszym miejscu brytyjskich list przebojów The Beatles “Please, Please Me”.

http://www.youtube.com/watch?v=dkjGsG7tpwc

1968 The Beatles polecieli do Indii, aby uczyć się jogi u Maharishi Mahesha.

1968 Elvis Presley otrzymał złotą płytę za “How Great Thou Art”.

1985 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Careless Whispers” – Wham.

1991 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Do The Barman” – The Simpsons.

1990 W Paryżu podpisano porozumienie między Polską i 14 państwami tzw. Klubu Paryskiego – wierzycielami naszego kraju o rozłożeniu około 10 miliardów długu na okres 14 lat.

1999 W Londynie rozdano Brit Awards. Trzy nagrody z sześciu nominacji otrzymał Robbie Williams /wokalista, singiel “Angels”, video “Millenium”; dwie Manic Street Preachers /zespół, album “This Is My Truth Tell Me Yours”/ oraz Natalie Imbruglia /zagraniczna wokalistka, zagraniczny debiut/. Za najlepszą brytyjską wokalistkę uznano Des’ree, zagraniczną grupę The Corrs. Specjalne wyróżnienie za wkład w rozwój muzyki brytyjskiej otrzymał duet Eurythmics.

http://www.youtube.com/watch?v=Gl0ePYl6ytY

2003 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “All The Things She Said” – Tatu; UK Top Album: “100th Window” – Massive Attack.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz