Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 15.II

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

15 LUTEGO Słońce w znaku Wodnika

Światowy Dzień Młodzieży Prawosławnej, obchodzony 40 dnia po Bożym Narodzeniu.

Serbia – Święto Narodowe

Urodzeni 15 lutego są bardzo zdecydowani zarówno w poglądach jak i działaniu. W sytuacjach nowych potrafią szybko znaleźć rozwiązanie, a w sprawach rutynowych mają oryginalne spojrzenie. W swoich działaniach kierują się analizą i odpowiednim przygotowaniem koncepcyjnym. Ich elastyczność i przedsiębiorczość pozwala dostosowywać się do zmienności sytuacji. Uważają siebie za ludzi sprawiedliwych, jednak w oczach bliźnich uchodzą za zaborczych i skłonnych do awantur.

Patronem dnia jest św. Klaudiusz de la Colombiere, kapłan i zakonnik ze zgromadzenia oo. jezuitów (zm. w 1682 r.). Gorąco wspierał św. Małgorzatę Marię Alacoque w szerzeniu kultu Najświętszego Serca Jezusowego. Apostołował także w Anglii, gdzie nawrócił księcia Yorku. Został wówczas uwięziony i wydalony do Francji. Kanonizował go Ojciec Święty Jan Paweł II w 1992 r.

Patronem dnia jest również św. Zygfryd z Vaksjo. Pod koniec XI w. przybył z Anglii na Półwysep Skandynawski, aby apostołować wśród tamtejszych mieszkańców. Był pierwszym misyjnym biskupem. Jest jednym z patronów Szwecji.

Imieniny obchodzą: Faustyn, Faustyna, Jowita, Henryk, Józef, Zygfryd, Saturnie, Dalmacjusz, Dalmacy, Galfryd, Georgia, Georgina, Gliceriusz, Glicery, Joachim, Julia, Klaudia, Klaudiusz, Onezym, Pakosław, Pakosława, Przybyrad, Teogenes, Wirginia i Żywila

Faustyn to rozszerzona forma imienia Faust, czyli pomyślny, szczęśliwy, życzliwy, imię pochodzenia łacińskiego, w Polsce używane od XIII wieku. Faustyn posiada wrodzone zdolności kierownicze. Ma duże wyczucie w kontaktach międzyludzkich. Wrażliwy, subtelny, niezależny myśliciel. Człowiek o wielkich ideach, lubi chadzać własnymi drogami.

Jowita to imię utworzone od imienia najwyższego boga panteonu rzymskiego Jowisza. Jowita to kobieta aktywna społecznie, altruistka, chętnie poświęca się pracy charytatywnej. Jej praca budzi powszechne uznanie, w związku z czym jej autorytet stale rośnie. Ceni pracę, stara się stale poszerzać swoją wiedzę.

Henryk, to imię germańskie złożone z członów: heim – ojczyzna i rihhi – władca. Całość można interpretować jako „Pan domu”, „władca ojczyzny”. Odpowiedniki obcojęzyczne: łac. Henricus, ang. Henry, fr. Henri, niem. Heinrich, wł. Enrico, hiszp. Enrique, ros. Genrich.

Pochodzenie imienia Saturnin łączy się ze staroitalskim bogiem rolnictwa – Saturnusem, utożsamianym z greckim Kronosem. Mężczyzna o tym imieniu ma zmienny, nierówny charakter. Ciągle szuka nowych znajomości. Łatwo zraża do siebie otoczenie. Jest niezależny. Z zawodu bywa przemysłowcem lub handlowcem. Nie zajmuje się sztukami pięknymi.

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1282 Umowa kępińska pomiędzy księciem gdańskim Mściwojem II a księciem wielkopolskim Przemysłem II. Na jej mocy Pomorze Gdańskie miało przypaść po śmierci Mściwoja Przemysłowi.

1600 Zygmunt III Waza potwierdził ugodę między miastem Poznaniem a zakonem karmelitów, dotyczącą posiadłości klasztornych na Ratajach i Starołęce.

1862 Urodził się Maciej Wierzbiński, poznański powieściopisarz i publicysta.

1918 W Poznaniu powstała tajna Polska Organizacja Wojskowa Zaboru Pruskiego. W okresie powstania wielkopolskiego (1918-1919) jej członkowie stanowili kadrę powstańczych sił zbrojnych. Rozwiązana w styczniu 1919. Głównymi działaczami byli: W. Wierzejewski, M. Paluch.

1933 Uchwalono ustawę o zniesieniu kar cielesnych w szkołach byłego zaboru pruskiego.

1982 Wznowiono program lokalny telewizji poznańskiej.

Zdarzyło się 15 lutego

1374 Urodziła się Jadwiga, córka Ludwika Węgierskiego i Elżbiety Bośniaczki. Królowa polska od 1384. Gdy miała 14 lat – mimo jej sprzeciwu i zawartego w wieku 4 lat małżeństwa z księciem austriackim Wilhelmem – została żoną Władysława Jagiełły. Jako dziedziczka tronu zajmowała równorzędne z mężem stanowisko w państwie. Skupiała na swoim dworze wielu uczonych, była mecenasem Akademii Krakowskiej, której zapisała przed śmiercią swoje klejnoty i kosztowności. W 1997 r. została kanonizowana przez Jana Pawła II.

1564 W Pizie urodził się Galileo Galilei (Galileusz) – włoski fizyk, astronom i filozof

1665 W Paryżu odbyła się premiera sztuki „Don Juan” Moliera.

1769 Po raz pierwszy w Ameryce – w Filadelfii opublikowano reklamę musztardy. Wielki dzień w historii niestrawności: producent musztardy, Benjamin Jackson ogłosił się w Philadelphia Chronicle jako „założyciel pierwszej w Ameryce fabryki musztardy i w obecnej chwili jedyny jej producent na kontynencie. Sztukę jej wytwarzania przywiozłem ze sobą ze starego kraju”.

1798 Dwie francuski Anna Henry i Colette Labrosse jako pierwsze na świecie kobiety poleciały balonem.

1902 W Berlinie przekazano do użytku metro pod i nadziemne.

1922 W Hadze zainaugurowano działalność Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

1934 Urodził się Niklaus Wirth, szwajcarski informatyk i programista, twórca „Pascala”.

1941 Big Band Duke’a Ellingtona nagrał pierwszą wersję przeboju “Take The A Train”. Utwór w 1976 roku otrzymał specjalną nagrodę Grammy, przyznawaną jedynie wybitnym utworom w historii muzyki.

1948 W Rabce otwarto Państwowy Zespół Sanatoriów Przeciwgruźliczych dla Dzieci

1950 Premiera filmu „Kopciuszek” Walta Disney’a.

1951 Dokonano korekty granicy polsko – radzieckiej. Po odkryciu złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na terenach przygranicznych Polska oddała ZSRR część powiatów hrubieszowskiego i zamojskiego w zamian za część Bieszczadów na wschód od Sanu w rejonie Ustrzyki Dolnych.

1951 Urodziła się Jadwiga Jankowska-Cieślak, polska aktorka.

1961 W katastrofie lotniczej (pierwszej z udziałem Boeinga 707) zginęła cała amerykańska ekipa lecąca na Mistrzostwa Świata w łyżwiarstwie figurowym w Pradze. Zawody odwołano.

1964 “Meet the Beatles!” albumem nr 1 w USA przez 11 tygodni.

1965 Zmarł w wieku 48 lat na raka płuc Nat King Cole, jeden z najpopularniejszych piosenkarzy lat 50-tych.

1965 John Lennon w wieku 25 lat zdał egzamin na prawo jazdy.

1966 Urodził się Roman Kosecki, polski piłkarz, napastnik, reprezentant Polski, poseł na Sejm z ramienia Samoobrony.

1967 W Stanach Zjednoczonych wprowadzono pierwszą ustawę skierowaną przeciwko wydawaniu pirackich płyt, czyli popularnych bootlegów.

1969 Polska jako pierwszy kraj na świecie proklamowała konwencję o nie przedawnieniu zbrodni wojennych.

1979 W Centrum Warszawy w rotundzie PKO doszło do tragicznego w następstwach wybuchu gazu. Zginęło 49 osób.

1984 Urodziła się Dorota Rabczewska, polska piosenkarka

http://www.youtube.com/watch?v=it71O2KupEE

1986 Dire Straits – Brothers in Arms – nr 1 w 204. notowaniu Listy Przebojów Programu 3.

1989 O 6:55 ostatni żołnierz radziecki opuścił Afganistan po trwającej 10 lat okupacji tego kraju przez siły ZSRR.

1989 Sejm RP przywrócił święto narodowe 11 listopada, obchodzone od 1937 dla uczczenia rocznicy odzyskania w 1918 roku przez Polskę niepodległość.

1992 Michael Jackson został koronowany na króla plemienia Agu, mieszkającego na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

1997 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Discotheque” – U2.

http://www.youtube.com/watch?v=Xo2t23MiCW8

2010 Zmarł Jerzy Turek – jeden z najbardziej lubianych polskich aktorów, odtwórca wielu niezapomnianych ról teatralnych i filmowych. Maił 76 lat.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz