Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 14.IV

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

14 KWIETNIA Słońce w znaku Barana

Dzień Ludzi Bezdomnych – ogłoszony przez Ruch Wychodzenia z Bezdomności „Markot”

Angola – Dzień Młodzieży

Gruzja – Dzień Języka Gruzińskiego

Haiti, Honduras – Święto Ameryki

Uganda – Dzień Upadku Idi Amina Dady

sikhizm – założenie Khalsy i 1 Vaisakh 539 Nanakshahi

Urodzeni 14 kwietnia to osoby o twardym charakterze, dysponują dużą wewnętrzną siłą i niezależnością umysłową. Kierują się własnym postrzeganiem rzeczywistości. Intersują ich rzeczy nowe, nie do końca jeszcze rozpoznane. Są bardzo egoistyczni. Sprawiedliwość nie jest ich cnotą. Lubią przewodzić innym i decydować o ich losach. Na ogół posiadają autorytet, jednak wynika on bardziej z bojaźni otoczenia niż z uznania. W skrajnych warunkach mogą być skłonni do tyranii.

Patronką dnia jest św. Ludwina, dziewica (1380-1433).

W wieku szesnastu lat, wskutek wypadku doznała kalectwa i przez prawie 40 lat pozostawała unieruchomiona w łóżku. Wykazywała heroiczna cierpliwość i rozwinęła głębokie życie religijne i mistyczne. Jej kult jako świętej zatwierdził Ojciec Święty Jan Paweł II w 1980 r. Kościół przypomina również dzisiaj św. Waleriana męczennika (żył na przełomie II i III w.)

Imieniny obchodzą: Juliana, Justyn, Krzysztof, Ludwina, Tyburcjusz, Walerian

Julianna, Juliana to żeńskie formy imienia Julian, imię pochodzące od rzymskiego patrycjuszowskiego rodu Juliuszów.

Krzysztof, imię greckie – Christophoros – oznacza niosącego Chrystusa. Mężczyźni o tym imieniu są niezwykle inteligentni, błyskotliwi i dowcipni. Ze względu na te cechy cieszą się wielką popularnością w towarzystwie i mają wielu przyjaciół. Są uczynni i życzliwi. Nie potrafią spokojnie usiedzieć w jednym miejscu, na ogół więc wybierają zawody wymagające aktywności. Uwielbiają dalekie i egzotyczne podróże i spotkania w gronie przyjaciół. Najbardziej znaną postacią wśród świętych o tym imieniu jest św. Krzysztof, pochodzący z Licji w Azji Mniejszej. Jak głoszą podania był człowiekiem ogromnej postury i niezwykłej siły ducha. Jako wyznawca wiary chrześcijańskiej zginął śmiercią męczeńską w 250 roku. Jest patronem przewodników, przewoźników a obecnie także kierowców, marynarzy i turystów. Przedstawia się go jako wielkiego mężczyznę przenoszącego przez rzekę dziecko – którym okazał się sam Chrystus. Kolorem Krzysztofa jest niebieski, a zwierzęciem ryba.

Ludwina to żeńska forma imienia Ludwin, imię germańskie, które można przetłumaczyć jako przyjaciółka ludu.

Tyburcjusz to mieszkaniec włoskiego miasta Tibur (dziś Tivoli opodal Rzymu), imię łacińskie.

Walerian to rozszerzona forma imienia Walery. Waleriusze – to patrycjuszowski ród rzymski z Sabinum. Mężczyzna o imieniu Walerian jest człowiekiem dobrym, sprawiedliwym, pracowitym i spokojnym. Lubi ład i porządek. Często ma talent literacki. Żyje skromnie, jest dobrym mężem i przykładnym ojcem.

Cytaty na dziś:

Miłość jest pragnieniem, aby komuś coś dawać – a nie otrzymywać. Bertolt Brecht

Każdemu jego krzyż najcięższym się zdaje. Przysłowie

Bóg przy następnym potopie posłuży się nie wodą, lecz papierem. William Faulkner

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1794 Minister pruski Noy zachował w Jarocinie ustrój miejski. Właściciel Jarocina Ignacy Radoliński prosił o nadanie temu miastu charakteru wsi lub osady targowej – chciał się uwolnić od podatków pośrednich i od pewnych świadczeń dla miasta.

1832 Władze niemieckie wprowadziły w Wielkim Księstwie Poznańskim język niemiecki jako urzędowy.

1845 W Ostrowie Wielkopolskim założono Królewskie Katolickie Gimnazjum zwane później Wielkopolską Szkołą Edukacji Narodowej.

1880 (do 17.04) Henryk Sienkiewicz w sali wielkiej hotelu Bazar w Poznaniu czytał swoją nowelę „Za chlebem”. Na ścianie hotelu „Bazar” w którym zatrzymał się pisarz znajduje się tablica pamiątkową dokumentująca pobyt przyszłego noblisty w naszym mieście.

1890 Urodził się Jan Wroniecki, pedagog, twórca poznańskiej szkoły grafiki, laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania. Uczeń profesora Janusz Maria Brzeski, grafik, rysownik i fotograf z kręgu modernistycznego a także filmowiec związany z koncepcją filmu awangardowego, w 1936 tak wspominał swojego mistrza. Niedawno widzieliśmy się. Wroniecki przyjechał wtedy, by zachwycać się starym Krakowem. Lata nie zmieniły profesora: szpakowaty, o wyrazistej twarzy. Twierdzi, ale nie usiłuje przekonać. Ma jasny sąd o rzeczach, używa niezaprzeczenie uczciwych argumentów dla poparcia swej tezy. To jeden z wielu powodów, dla których jest pierwszorzędnym pedagogiem. (…) Zawsze szczery. Wielki talent. Wspaniały człowiek. Jego prace, pozbawione blagi i tanich smaczków – są rzetelnie obmyślane. Czarujący artysta, przemiły towarzysz.

Grafika prof. Wronieckiego, te czarno-białe dzieła, przynoszą zawsze coś nowego, zajmują fakturą, pozwalają odczuć kolor i nasilenie barwy. Grafika ta zachwyca i ujmuje. Była ona też wyróżniana i odznaczana medalami wiele razy w Polsce i zagranicą.

Prof. Wroniecki, który ukończył swe studia w Berlinie, od r. 1919 jest profesorem w Poznańskiej Szkole Sztuk Zdobniczych, gdzie prowadzi od początku dział grafiki. Wronieckiego zaliczyć należy, dzięki jego wielkiemu talentowi, umiejętnościom z zakresu technik graficznych i zdolnościom pedagogicznym, do najzdolniejszych pedagogów-artystów. Gdy ostatnio widziałem się z Wronieckim, opowiadał on wiele o swym serdecznym przyjacielu A. Fiedlerze. Mówił z entuzjazmem o jego pracy i cieszył się jego szczęśliwymi pociągnięciami życiowemi. – Nie wspomniał tylko nic o swoich pracach ostatnich, które zadecydowały o wyroku Jury, które przyznało mu nagrodę artystyczną miasta Poznania. j.m.b. (Kraków)

“AS” nr 50 z dnia 13 grudnia 1936 r.

1908 Zakończenie budowy nowego wozu dla Michała Drzymały w warsztacie Dzieciuchowicza na Rybakach w Poznaniu.

Zdarzyło się 14 kwietnia

1570 W Sandomierzu bracia czescy, kalwini i luteranie zawarli pokój wyznaniowy na gruncie tzw. wyznania polskiego (tzw. zgoda sandomierska).

1629 Urodził się Christaian Huygens, holenderski fizyk, matematyk i astronom. Prekursor falowej teorii światła, twórca teorii rozchodzenia się fal, zegara wahadłowego, odkrywca jednego z satelitów Saturna.

1832 W paryskich księgarniach ukazały się drukiem “Powieści poetyckie” i “Poezje dramatyczne” Juliusza Słowackiego.

1865 John Wilkes Booth dokonał zamachu na prezydenta USA Abrahama Lincolna, który w wyniku obrażeń zmarł następnego dnia.

1900 W Paryżu utworzono Światowy Związek Sportu Rowerowego.

1902 Maria Skłodowska i Pierre Curie wyizolowali radioaktywny element pierwiastka rad.

1903 Doktor Harry Plotz odkrył szczepionkę przeciwko tyfusowi.

1904 Urodził się John Gielgud, brytyjski aktor i reżyser. Grał główne role w dramatach Szekspira, m.in. “Hamlet”, “Makbet”, “Ryszard III”. Był uważany za najlepszego współczesnego odtwórcę ról szekspirowskich. Popularność zdobył jako aktor filmowy. Grał w kilku polskich filmach, m.in. w “Dyrygencie” Andrzeja Wajdy. W 1981 roku dostał Oskara za najlepszą rolę drugoplanową w amerykańskiej komedii “Arthur”.

1921 Frederick Banting rozpoczął eksperymenty na psich trzustkach, wynikiem tych eksperymentów było stworzenie metody leczenia cukrzycy za co otrzymał Nagrodę Nobla.

1924 Prezydent Rzeczypospolitej Stanisław Wojciechowski wydał rozporządzenie o zmianie ustroju pieniężnego – złoty miał zastąpić markę polską.

1929 W Polsce powstał pierwszy tak zwany rząd pułkowników pod kierownictwem Kazimierza Świtalskiego.

1945 2. Korpus Polski zdobył Imolę we Włoszech.

1956 Trzech Amerykanów Charles Ginsberg, Charles Anderson oraz Ray Dolby zaprezentowało tego dnia pierwszy odtwarzacz taśm video. Pokaz odbył się jednocześnie w kilku miastach; stacja telewizyjna CBS kupiła wszystkie trzy maszyny po 75 000 dolarów za każdą.

1958 W przestrzeni kosmicznej rozpadł się Sputnik 2, pierwszy satelita, który wyniósł na orbitę okołoziemską zwierzę, był nim pies Łajka.

1973 Amerykańska gazeta Washington Post odkryła tajemnice związane z aferą Watergate; Dochodzenie ujawniło, iż zniszczenia dowodów w tej sprawie dokonali współpracownicy prezydenta Nixona.

1973 Urodził się Adrien Brody, amerykański aktor. Najmłodszy laureat Oscara Oscara za autentyczną rolę Władysława Szpilmana w biograficznym dramacie wojennym Romana Polańskiego Pianista (2002).

1979 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów “What A Fool Believes” – The Doobie Brothers.

1980 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów „Call Me” – Blondie. Nagranie zostało “numerem jeden” roku 1980 magazynu “Billboard”.

1990 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów “Vogue” – Madonna.

http://www.youtube.com/watch?v=mNgSy8HGWkk

2001 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów „All For You” – Janet; US Top Albums „Until The End Of Time” – 2 PAC.

2002 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Unchained Melody” – Gareth Gates; UK Top Album: “A New Day has Come” – Celine Dion.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz