Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 14.II

sxc

14 LUTEGO Słońce w znaku Wodnika

sxc„Walentynki” – Dzień Zakochanych

Urodzeni 14 lutego są ambitni i niezwykle konsekwentni, wszechstronnie uzdolnieni. Odznaczają się oryginalnym umysłem. Dzięki intuicji oraz dużej energii życiowej osiągają znaczące sukcesy. Mimo twardego charakteru są w głębi duszy wrażliwi. Nie okazują jednak tego po sobie, gdyż uważają to za cechę mięczaków. Na co dzień są popędliwi i nieobliczalni, sami nie są pewni jak zareagują w określonej sytuacji. Zbytnia pewność siebie lub nadrabianie miną prowadzi u nich do samowoli. Trudno przy takiej postawie o rzesze wielbicieli i sympatyków.

Patronami dnia są święci Cyryl (826-869) i Metody (815-885), apostołowie plemion słowiańskich.

Św. Cyryl stworzył alfabet słowiański (cyrylica) używany w nabożeństwach liturgicznych. Liturgię w języku słowiańskim zatwierdził papież Hadrian II. Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił ich współpatronami Europy.

Również tego dnia Kościół oddaje cześć św. Walentemu, biskupowi i męczennikowi zamęczonemu w Rzymie w 270 r, oraz św. Maro.

Imieniny obchodzą: Cyryl, Metody, Walenty, Liliana, Abraham, Adolf, Adolfa, Antonin, Auksencja, Auksencjusz, Auksenty, Dobisława, Dagmara, Dionizja, Dionizy, Dobiesława, Dobisława, Eleukadia, Eleukadiusz, Flawian, Florentyn, Jan Chrzciciel, Jordan, Konrad, Konrada, Maro, Maron, Mikołaj, Modest, Niedamir, Niedomira, Niemir, Nostrian, Teodozja, Teodozjusz, Teodozy, Witalis i Zenon

Cyryl, oznacza Pański, odnoszący się do Pana czyli do Boga, imię greckie. Cyryl jest mężczyzną wrażliwym i delikatnym. Nie potrafi ukrywać swoich uczuć ani myśli. Zawsze mówi to, co leży mu na sercu. Lubi mieć wielu przyjaciół, którym nie szczędzi ostrych słów krytyki. Kocha rozrywki, podróże, miłe spotkania i dobrą literaturę. Jego ulubiony kolor to szary, a zwierzę – jeż.

Metody; methodos to po grecku – metoda, sposób badania, postępowania, imię męskie pochodzenia greckiego, dawniej spolszczone na Strachota wskutek mylnego kojarzenia z łacińskim czasownikiem metuo – bać się.

Walenty; przydomek valens oznacza mocny, silny, zdrowy, a więc Walenty to osoba o dużej sile i dobrym zdrowiu, imię pochodzenia łacińskiego. Mężczyzna o tym imieniu jest dobrym ojcem, a udane życie rodzinne jest dla niego ważniejsze od kariery zawodowej czy dużego majątku. Jest towarzyski, lubi przyjęcia, spotkania i zabawy. Ma uzdolnienia muzyczne i poczucie humoru. Wbrew niektórym popularnym opiniom, święty Walenty nie jest kościelnym patronem zakochanych. Literatura wczesnochrześcijańska wymienia co najmniej trzech różnych męczenników o tym imieniu. Dniem ich wspólnej pamięci jest 14 luty, w zachodnioeuropejskiej tradycji ludowej uznany za dzień wiosennego łączenia się ptaków w pary. Według przekazów historycznych, w drugiej połowie trzeciego stulecia w Italii śmierć męczeńską za wiarę poniosło dwóch Walentych – jednym z nich był rzymski ksiądz, a drugim biskup miasta Interamna (obecnie Terni) na północ od Rzymu. O trzecim Walentym, który zginął wraz z grupą towarzyszy w Afryce, nic więcej nie wiadomo. Co najmniej od czasów średniowiecza w Anglii i Francji ustaliło się przekonanie, że w połowie lutego ptaki zaczynają łączyć się w pary. Czytamy o tym także w literaturze pięknej, poczynając od „Parlamentu głupców” Geoffreya Chaucera i francuskich ballad Anglika Johna Gowera. Twórczość tych poetów przypada na wiek XIV. Wkrótce potem pojawiają się pierwsze pisemne informacje o zwyczaju posyłania 14 lutego liścików miłosnych swym „walentym” przez zakochanych obojga płci. Celebrowanie Dnia Zakochanych jest to więc obyczaj o całkowicie świeckim rodowodzie.

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1580 W Poznaniu odbył się synod luteran.

1798 Urodziła się Konstancja Łubieńska, literatka i publicystka. W 1831 poznała w Poznaniu Adama Mickiewicza, który w tym czasie gościł m.in. w Śmiełowie u jej siostry Antoniny Gorzeńskiej. Została jego kochanką i była gotowa dla niego porzucić męża z dziećmi oraz udać się na emigrację. Wzajemna fascynacja przerodziła się z czasem w przyjaźń, podtrzymywaną później przez trwającą 20 lat korespondencję. Obejmowała ona 29 listów. Była zaangażowana w konspiracyjną działalność niepodległościową. Zajmowała się pracą społeczną i literacką, napisała Bajki dla dzieci (1841) oraz powieść Niedowiarek (1842). Po śmierci męża Józefa wyszła za mąż po raz drugi, za Wandalina Wadpola. Była właścicielką Budziszewa oraz Marcelina, w którym przebywała w I poł. XIX w. najstarsza córka Mickiewicza – Maria. W 1850 r. Łubieńska założyła w Marcelinie Szkołę Gospodarską dla dziewcząt.

1840 Urodził się Claude Monet, malarz francuski. Od jego obrazu zatytułowanego “Impresja – wschód słońca”, powstała nazwa kierunku w sztuce – impresjonizmu. Monet stworzył m.in. serię obrazów “Katedra w Rouen”, “Nenufary”. “Plaża w Pourville” autorstwa słynnego francuskiego impresjon isty jest jednym z cenniejszych obrazów posiadanych przez Muzeum Narodowe w Poznaniu. Jest też jedynym obrazem Claude Moneta znajdującym się w Polsce. Jego wartość w momencie kradzieży oceniano na około milion dolarów, dziś jest warty kilka razy więcej. Przypomnijmy, że 19 września 2000 r. zauważono, że znajdujący się w muzeum obraz to falsyfikat. Okazało się, że złodzieje wycięli oryginał z ram i w jego miejsce wkleili bardzo dobrej jakości kopię. Obraz odnalazł się w 2010 roku.

1845 W Solcu Kujawskim urodził się Zygmunt Gorgolewski, wybitny architekt działający także w Poznaniu. Absolwent Gimnazjum im. Kantego. Nadzorował budowę dworca hanowerskiego w Berlinie, następnie opracowywał plany przebudowy pałaców królewskich w Berlinie i Kilonii, jest autorem Opery we Lwowie. W Poznańskiem przeprowadził m.in. budowę gmachu Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Poznaniu oraz domów mieszkalnych przy ówczesnej ulicy Berlińskiej (dziś 27 grudnia), naprzeciw Teatru Polskiego.

Zdarzyło się 14 lutego

1477 Margery Brews wysłała pierwszą kartkę walentynkową w historii. Adresatem był jej narzeczony John Paston z Norfolk.

1610 Król Zygmunt III zawarł porozumienie z moskiewskimi bojarami, którzy m.in. za gwarancję zachowania wiary prawosławnej zgodzili się uznać królewicza Władysława jako cara Moskwy.

1779 W wyniku potyczki z tubylcami, w Kelakekua na Hawajach zginął i prawdopodobnie został zjedzony kapitan James Cook

1817 Zmarł Onufry Kopczyński – gramatyk i pedagog, nauczyciel szkół pijarskich i Collegium Nobilium, autor pierwszego oficjalnego podręcznika szkolnego gramatyki.

1831 Pierwsze zwycięstwo w powstaniu listopadowym w bitwie pod Stoczkiem, w której Polacy pod wodzą Józefa Dwernickiego pokonali wojska rosyjskie.

1832 (26 lutego wg. kalendarza juliańskiego) Car Rosji Mikołaj I wydał Statut Organiczny dla ziem Królestwa Polskiego, przyłączając je do Rosji.

1876 Graham Bell i Elisha Gray złożyli niezależnie wnioski o uznanie za wynalazcę i przyznanie patentu na telefon. Sprawa trafiła ostatecznie do Sądu Najwyższego, który wydal wniosek na korzyść Bella. Zdecydował fakt, że Bell złożył wniosek wcześniej niż Grey aż o …2 godziny. Dzisiaj nazwiska Grey prawie nikt już nie pamięta, za wynalazcę telefonu wszyscy zgodnie uznają Bella, wniosek nasuwa się jeden – kto późno przychodzi sam sobie szkodzi.

1929 Siedmiu gangsterów rywalizujących z Alem Capone w Chicago zostało zamordowanych. Wydarzenie to nazwano później „Masakrą w dniu św. Walentego”.

1929 W Warszawie urodził się Roman Kłosowski, aktor teatralny i filmowy. Pamiętny Roman Maliniak w “Czterdziestolatku”.

1946 Spis ludności w Polsce wykazał 23 929 757 miliony mieszkańców w tym 2 mln Niemców.

1946 Presper Eckert i John Mauchly z University of Pennsylvania, po raz pierwszy zademonstrowali Electronic Numerical Integrator and Computer (ENIAC), pierwszy komputer. Maszyna, ważyła 30 ton i zawierała 18 tys. lamp próżniowych i diod oraz 1500 przekaźników.

1966 Simon & Garfunkel otrzymali swoją pierwszą złotą płytę za LP “Sound of Silence”.

http://www.youtube.com/watch?v=eZGWQauQOAQ

1967 Student Uniwersytetu Warszawskiego Adam Michnik stanął przed komisją dyscyplinarną, za udział w „niesłusznych dyskusjach”. Ponad tysiąc studentów i pracowników nauki stanęło w jego obronie.

1972 Odbyła się premiera musicalu „Grease” Jima Jacobsa i Warrena Caseya.

1978 Dire Straits rozpoczęli w Londynie nagrywanie swojej pierwszej płyty.

1987 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów “Livin’ On A Prayer” – Bon Jovi.

1989 Ajatollah Chomeini wezwał wszystkich muzułmanów świata do zabicia irańskiego pisarza Salmana Rushdiego, autora książki “Szatańskie wersety”, obrażającej – zdaniem Chomeiniego – islam. Dla zabójcy wyznaczono 2 miliony dolarów nagarody.

1999 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów “Fly Away” – Lenny Kravitz; Nr 1 UK Top Albums “I’ve Been Expecting You” – Robbie Williams.

http://www.youtube.com/watch?v=svotusFzT14

2003 Uśpiono owcę Dolly, pierwszego sklonowanego ssaka.

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz


  • Simom&Garfunkel – boscy – uwielbiam ta muze! Dzieki za przypomnienie 🙂