Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 13.II

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

13 LUTEGO Słońce w znaku Wodnika

Urodzeni 13 lutego są niezwykle wrażliwi i delikatni. Najczęściej bywają zagłębieni myślami we własnym wnętrzu. Cechuje ich głębokie życie duchowe. Przywiązują ogromną wagę do uczucia. W kontaktach z innymi są delikatni, duża wrażliwość pozwala im wczuć się w położenie bliźnich. Mimo ambicji życiowych nie dochodzą na ogół ani do znaczących stanowisk, ani do liczącego się stanu posiadania. Wynika to bowiem z ich nieśmiałości, niezdecydowania i uległości.

13 Lutego Kościół Katolicki wspomina św. Katarzynę dei Ricci

Patronem dnia jest św. Jordan z Saksonii, zakonnik i kapłan zakonu dominikańskiego. Prowadził misje wśród pogańskich Pieczyngów nad Morzem Czarnym. Apostołował także w Maroku. Zginął (w 1237 r.) w katastrofie morskiej w czasie podróży do Syrii.

Imieniny obchodzą: Grzegorz, Katarzyna, Swietłana, Arleta, Klemens, Linda, Beatrycze, Benigna, Benignus, Benigny, Dobosław, Dobosława, Dobrosław, Dobrosława, Emnilda, Eulogiusz, Gilbert, Humbelina, Jakub, Jan, Jordan, Julian, Kastor, Krystyna, Martynian, Maura, Paweł, Polieukt, Stefan i Toligniew.

Grzegorz: imię to wywodzi się od greckiego słowa gregorios „gorliwy, czuwający”. W Polsce pojawiło się w średniowieczu. Samych kanonizowanych i beatyfikowanych papieży noszących to imię było pięciu, było również siedmiu innych świętych tego imienia. Uważajcie na szefa Grzegorza ! Astrolog twierdzi, że Grześ lubi komenderować innymi, jest oschły, a jego lodowaty potrafi zbić z tropu najbardziej pewnych siebie. Despota bez woli dyplomacji, często sam ściąga na siebie kłopoty. Ale trzeba przyznać, że jest skuteczny, gdy pracuje w zespole – pod warunkiem, że to on tym zespołem kieruje. Miewa chwile błyskawicznych i błyskotliwych działań. Odpowiedniki obcojęzyczne: łac. Gregorius, ang. Gregory, fr. Grégoire, niem. Gregor, wł. Gregorio, ros. Grigorij.

Przysłowie: ”Wiedział Grześ, a od Grzesia cała wieś.”

Katarzyna (gr. Katharos – czysty, bez skazy, prawy) – imię żeńskie pochodzenia greckiego. Kobieta o tym imieniu jest godna podziwu, szacunku i uznania. Jest bowiem szlachetna, prostolinijna, stała w przekonaniach, pracowita i skrupulatna. Znane imienniczki: Katarzyna Szwedzka (XV w.), córka św. Brygidy, Katarzyna z Sieny (XVI w.) mistyczka włoska; Katarzyna Bora, żona Lutra; Katarzyna Jagiellonka, córka Zygmunta Starego i Bony, żona króla szwedzkiego Jana III Wazy, matka Zygmunta III, króla Polski, Katarzyna I, żona Piotra I, caryca Rosji; Katarzyna II caryca Rosji (XVIII w.) (właściwie Zofia Augusta księżna Anhalt – Zerbst). Odpowiedniki obcojęzyczne: łac. Catharina, ang. Catharine, niem Katharina, ros. Ekaterina, hiszp. Catalina.

Przysłowie: „Od świętej Katarzyny nie prześladuj już zwierzyny”.

Powiedzenia: Kasza i Kasia są to dwie potrawy: jedna na pożytek, druga dla zabawy.

Każda Kasia trafi na swego Jasia.

Kiedy słońce na zachodzie, nasza Kaśka do roboty.

Kto co lubi: Ksiądz Kaśkę, organista Marynę.

Arleta jest imieniem przejętym z języka francuskiego. Nie jest znane źródło jego pochodzenia i znaczenie. W Polsce należy do imion nowych i rzadko spotykanych.

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1649 Król Jan Kazimierz potwierdził prawa i przywileje miasta Poznania.

1813 Wymarsz wojsk francuskich z Poznania.

1873 Zmarł Józef Łukaszewicz, historyk, bibliotekarz, pierwszy dyrektor Biblioteki Raczyńskich. Był typowym “szperaczem” archiwalnym, gromadzącym fakty, dokumenty, materiały źródłowe. Niektóre z jego dzieł zostały przetłumaczone na język niemiecki. Obecnie prace Łukaszewicza zastępują zniszczone lub zaginione opracowania, także dotyczące “piwa grodziskiego”. W latach 1832–1843 zajmował stanowisko archiwisty miejskiego w Poznaniu, a równocześnie w latach 1838–1842 był nauczycielem w tamtejszym gimnazjum Fryderyka Wilhelma. Należał do założycieli i stałych współpracowników “Przyjaciela Ludu”, w którym w latach 1837–1845 zamieszczał liczne artykuły o treści historycznej i archeologicznej, a w latach 1839–1845 pełnił ponadto funkcję głównego redaktora. Redagował także “Tygodnik Literacki”, a w 1840 był współzałożycielem “Orędownika Naukowego”. W 1841 założył własną drukarnię i księgarnię “Nową”. Jego prochy spoczywają na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.

1890 W Poznaniu koncertował Ignacy Jan Paderewski.

1926 Zmarł kardynał Edmund Dalbor, pierwszy prymas Polski w 20-leciu międzywojennym. Od 1915 r. arcybiskup gnieźnieński i poznański. Był obrońcą Kościoła i polskości w zaborze pruskim.

1954 W Grodzisku Wielkopolskim urodził się Grzegorz Balcerek, polski duchowny katolicki, biskup poznański. Jest delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Ministrantów.

1973 Ludność Poznania przekroczyła 500 000.

1999 Premiera w poznańskim kinie Wilda filmu Jerzego Hoffmanna Ogniem i mieczem.

Zdarzyło się 13 lutego

1511 Albrecht Hohenzollern został wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego.

1633 Astronom włoski Galileusz został uwięziony przez świętą inkwizycję.

1706 Bitwa pod Wschową (Fraustadt). Klęska wojsk saskich ze Szwedami.

1741 W USA ukazał się pierwszy w na świecie magazyn, pod nieco przydługim tytułem „Amerykański magazyn lub comiesięczny przegląd stanu polityki kolonii brytyjskich”.

1777 Markiz de Sade został aresztowany I wsadzony do więzienia w Vincennes.

1790 Zniesienie ślubów zakonnych i zakonów przez Zgromadzenie Narodowe we Francji.

1834 Adam Mickiewicz zakończył pisać “Pana Tadeusza”, poemat epicki wydany w tym samym roku w Paryżu.

1895 Bracia Lumiere otrzymali patent na swą maszynę „do filmowania i pokazywania ruchomych obrazów”.

1917 W paryskim hotelu “Elysees” aresztowano holenderską tancerkę Matę Hari podejrzaną o szpiegostwo na rzecz Niemiec. Została rozstrzelana 15 października 1917 roku.

1917 W Anglii po raz pierwszy pozwolono kobiecie pracować jako kierowca taksówki.

1920 Liga Narodów uznała wieczystą neutralność Szwajcarii.

1929 W Moskwie odbyła się premiera sztuki “Klop” Włodzimierza Majakowskiego.

1950 W Surrey w Wielkiej Brytanii urodził się Peter Gabriel. W latach 1967-75 był wokalistą i liderem grupy Genesis. Za jego kadencji Genesis stał się jednym z najważniejszych zespołów w rocku progresywnym. Po odejściu od grupy (jego miejsce za mikrofonem zajął perkusista Phil Collins) rozpoczął udaną karierę solową – ma na koncie kilka przebojów jak “Solsburry Hill” (1977), “Games Without Frontiers” (1980), “Big Time” (1986), “Sledgehammer” (1986) i nagrane w duecie z Kate Bush “Don’t Give Up” (1986).

1959 Na rynku pojawiła się lalka Barbie Zaprojektował ją Jack Ryan, który oparł się na wzorze niemieckiej lalki o dorosłych kształtach o imieniu Lilli. Licencję na lalkę otrzymała firma Mattel Inc. Zamerykanizowana Lilli otrzymała imię Barbie po Barbarze Hondler, 17-letniej córce założyciela firmy Mattel.

1960 Urodził się Pierluigi Collina, włoski sędzia piłkarski.

1969 W wyniku prac doktora P. Steptoe z Cambridge University udało się dokonać pierwszego zapłodnienia w probówce.

1972 Urodził się Robbie Williams, piosenkarz brytyjski, były wokalista grupy Take That. Na własny rachunek zadebiutował w 1997 roku albumem “Life Thru A Lens”, z którego pochodzi hit “Angels”. Jest wielokrotnym laureatem Brit Awards.

http://www.youtube.com/watch?v=lUCdDzfEsF4

1976 Ukazał się pierwszy album zespołu Genesis po odejściu Petera Gabriela. Na płycie “A Trick of the Tail” znalazły się utwory, w których główne partie wokalne wykonał Phil Collins.

1981 Zmarł Wacław Kuchar, najwszechstronniejszy polski sportowiec okresu międzywojennego. Był zawodnikiem reprezentacji kraju w piłce nożnej, hokeju, lekkoatletyce i łyżwiarstwie.

1982 Skradziono ważący 300 funtów kamienny postument z grobu Ronniego Van Zanta z Lynyrd Skynyrd.

1993 Piosenka Whitney Houston – “I Will Always Love You” – trzynasty tydzień z rzędu znalazła się na pierwszym miejscu listy Billboardu. Był to rekord długości przebywania piosenki na pierwszym miejscu. Poprzedni rekord należał do “End Of The Road” grupy Boyz II Men. Whitney Houston gościła na szczycie listy przebojów jeszcze tydzień. W 1995 Boyz II Men wzięli odwet na Whitney – ich utwór “I’ll Make Love To You” pobił jej 14-tygodniowy rekord.

1996 Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w hotelu Hilton w Manchesterze Take That poinformowali o rozwiązaniu zespołu.

1997 Michael Jackson został ojcem. Jego żona Debbie Rowe urodziła chłopca.

2000 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów “Go Let It Out” – Oasis; UK Top Album “Rise” – Gabrielle.

http://www.youtube.com/watch?v=p_uWYnrDsa0

2001 Na warszawskim Torwarze odbył się jedyny koncert w Polsce słynnej i kontrowersyjnej formacji Marilyn Manson. Pomimo obaw ze strony przedstawicieli władz miasta i polityków AWS podczas występu nie doszło do jakichkolwiek incydentów.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz