Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 12.II

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

12 LUTEGO Słońce w znaku Wodnika

Birma – Święto Unii

Międzynarodowy Dzień Dzieci – Żołnierzy

Przysłowie: Kiedy w lutym ciepło, często w marcu skrzepło.

Urodzeni 12 lutego są uważani przez otoczenie za prawych i mądrych. Charakteryzują się otwartym umysłem, przeciwstawiają się wszelkim skostniałym, konserwatywnym struktutom i poglądom. Mają wszechstronne zainteresowania. Lubią dociekać prawdy i przejawiają w tym dużą wytrwałość. Nie należą do osób zbyt komunikatywnych. Często w kontaktach z innymi są szorstcy. Do realizacji celów brak im jest energii życiowej.

12 Lutego Kościół Katolicki wspomina św. Juliana Szpitalnika, św. Marynę

Patronem dnia jest św. Benedykt z Anianu (750-821). Był doradcą Ludwika Pobożnego, władcy państwa frankońskiego.

Imieniny obchodzą: Eulalia, Modest, Nora, DamianAleksy, Ammonia, Ammoniusz, Antoni, Bartłomiej, Benedykt, Bonfilia, Bonfiliusz, Etelwold, Ewa, Feliks, Gaudencja, Gaudenty, Gerard, Gerda Grzegorz, Hilarion, Hilariona, Humbelina, Julian, Juwencjusz, Laurenty, Ludan, Ludwik, Maryna, Melecjusz, Mikołaj, Radzim, Saturnin, Saturnina, Tomasz, Tracja, Trzebiesława, Trzebisława.

Eulalia, to plotkarka, gawędziarka, imię żeńskie pochodzenia greckiego. Kobieta o imieniu Eulalia ma duże zdolności kierownicze, poczucie sprawiedliwości oraz skłonności do okultyzmu. To osoba o dynamicznej osobowości, skłonna do podejmowania ryzyka.

Modest, oznacza umiarkowany, łagodny, rozważny, skromny, uczciwy, imię łacińskie, pierwotnie był to przydomek Modest jest osobą o spokojnym charakterze i dobrym sercu, nie zawsze potrafi właściwie ocenić innych, ponieważ jest zbytnim optymistą i nie wierzy, że ktoś może go wykorzystać. Lubi dobrze się ubierać, ale nie jest próżny, lubi ludzi i nawiązywanie nowych kontaktów.

Damian – w języku greckim oznacza kapłana bogini Damii. Imię znane w Polsce od średniowiecza, ale bardzo rzadkie.

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1658 Rada Miejska w Poznaniu potwierdziła statut cechu stolarzy, tokarzy, szklarzy i organmistrzów.

1877 Urodził się Walenty Stefański, polski działacz polityczny, księgarz. Kształcił się początkowo u księży reformatów w Śródce, następnie praktykował w drukarni E. Deckera w Poznaniu i uzupełniał wykształcenie samodzielnie. W 1838 rozpoczął samodzielną działalność na rynku księgarskim. Otworzył w Poznaniu księgarnię, a w 1840 także drukarnię. Przez krótki czas wydawał pismo gospodarczo-społeczne “Postęp” (1842), rychło zamknięte przez cenzurę. Działał w Związku Plebejuszy, przygotowującym w porozumieniu z innymi zaborami zbrojne powstanie. W 1845 założył kasyno rzemieślnicze w Poznaniu (“Gospoda Miejska”). Wkrótce został aresztowany, ale bez konsekwencji karnych. Po zwolnieniu (z braku dowodów) powrócił do działalności konspiracyjnej i brał udział w przygotowaniach wydarzeń Wiosny Ludów w Wielkopolsce.

1900 Urodził się Wasilij Czujkow, marszałek Związku Radzieckiego, dowódca wojsk wyzwalających Poznań w 1945 roku.

1930 Uruchomienie linii trolejbusowej Rynek Śródecki – Główna w Poznaniu. Była to pierwsza linia trolejbusowa w Polsce. W latach 1939–1944 powstały dwie kolejne linie: do os. Warszawskiego oraz w zachodniej części miasta, do wojskowego lotniska w Ławicy. Po wyzwoleniu kursowanie trolejbusów na wszystkich trzech liniach przywracano stopniowo od marca 1946 do sierpnia 1947 r. Pod koniec lat 40. funkcjonowały już 4 linie: “T” Dworzec Poznań Garbary – Naramowice, “U” Ogrody – Smochowice, “W” ul.Mostowa – Osiedle Warszawskie, “Z” ul.Mostowa – Zawady. Na przełomie lat 40. i 50. doszła jeszcze linia “S”: Plac Młodej Gwardii (obecnie Plac Cyryla Ratajskiego) – ul.Umułtowska. W połowie lat 50., po zmianie numeracji linii, która nastąpiła w 1954r., po Poznaniu jeździło 6 linii: 101 (dawna linia “Z”), 102 (dawna linia “W” przedłużona do Antoninka), 103 (dawna linia “U”), 104 (dawna linia “T”), 105 (dawna linia “S” skrócona do trasy ul.Pułaskiego – ul.Wilczak) oraz 106 Dworzec Poznań Garbary – ul.Umułtowska (połączenie części dawnych linii “T” i “S”). Wkrótce linię 102 skrócono do Osiedla Warszawskiego, a na trasie ul.Mostowa – Antoninek uruchomiono linię 107. Pod koniec lat 50. zlikwidowano linię 105, którą zastąpiły tramwaje kursujące ulicą Winogrady do nowo wybudowanej pętli Wilczak. Od roku 1966 rozpoczęło się stopniowe zastępowanie trolejbusów autobusami. 29 marca 1970 r. zlikwidowano ostatnią działającą jeszcze w Poznaniu linię 103. Ciekawostką jest fakt, iż przez większość czasu istnienia trolejbusów w Poznaniu linie nie były ze sobą połączone, tworząc trzy niezależne od siebie sieci. Pojazdy poza siecią były holowane przez pogotowie techniczne. (na podstawie wikipedia.pl)

1945 Początek nauki w pierwszej polskiej szkole w Poznaniu po wyzwoleniu (w Szkole Powszechnej przy ulicy Jarochowskiego)

2000 Javier Solana, sekretarz generalny Unii Europejskiej został doktorem honoris causa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Zdarzyło się 12 lutego

1554 W lońdyskim Tower została ścięta Lady Jane Grey, która była królową Anglii przez dziewięć dni w lipcu 1553. Przegrała jednak walkę o tron z Marią I Tudor zwaną Krwawą. Jane Grey została skazana za zdradę na śmierć, ale ze względu na młody wiek (16 lat) Maria wstrzymała egzekucję. Gdy wkrótce wybuchło przeciwko niej powstanie zdecydowała się pozbyć swoich politycznych oponentów w tym Jane Grey.

1709 Szkocki marynarz Alexander Selkirk, po przeszło 4 latach samotnego życia został zabrany z wyspy Juan Fernandez. Jego przygody zainspirowały Daniela Defoe do napisania Robinsona Crusoe.

1798 W Petersburgu zmarł Stanisław August Poniatowski, ostatni król Polski.

1809 Urodził się Abraham Lincoln – amerykański prezydent w latach 1861–1865. Jeden z propagatorów zniesienia niewolnictwa. Dla Amerykanów jest bohaterem narodowym i symbolem demokratycznych tradycji. Osobie 16-go prezydenta USA poświęcono liczne dzieła historyczne i literackie.

1809 Urodził się Karol Darwin, angielski przyrodnik, autor teorii ewolucji.

1900 Urodził się Pink Anderson, znakomity wykonawca bluesowy. Od jego imienia powstała później nazwa Pink Floyd.

1908 W Nowym Jorku rozpoczął się pierwszy samochodowy wyścig do dookoła świata. Zwyciężył George Schuster po 88 dniach jazdy.

1924 W Nowym Jorku odbyła się premiera “Błękitnej Rapsodii” George’a Gershwina.

http://www.youtube.com/watch?v=-cocB-DHzTU

1935 Urodził się Ray Manzarek (Raymond Daniel Manzarek) klawiszowiec i pianista The Doors. Po śmierci Jima Morrisona (3 lipca 1971 roku) przez dwa lata był także wokalistą The Doors. W 1973 grupa ostatecznie zawiesiła działalność, a Manzarek nagrał później jeszcze dwa albumy solowe oraz dwa z grupą Nite City. Największym popisem umiejętności Manzarka jest utwór The Doors “Riders On The Storm”.

1941 Po raz pierwszy wstrzyknięto człowiekowi penicylinę.

1949 Polska: Utworzenie Państwowych Gospodarstw Rolnych.

1950 Urodził się Paweł Wawrzecki, polski aktor (Złotopolscy – Wiesiek Gabriel)

1968 Polska: Zarejestrowano 3-milionowego abonenta TV.

1977 The Police nagrali swój pierwszy singiel “Fall Out”.

1986 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów „How Will I Know” – Whitney Houston.

1994 Obraz „Krzyk” norweskiego ekspresjonisty Edwarda Muncha został skradziony z muzeum w Oslo. 3 miesiące później odzyskała go policja.

1998 Premiera filmu Jerzego Hoffmana „Ogniem i mieczem”. Tutaj fragment “Szarża Husarii”

1999 Lista Przebojów Programu 3, notowanie 889: 1. Dumka na dwa serca – Edyta Górniak & Mietek Szcześniak, 2. Whiskey In The Jar – Metallica, 3.. Dziewczyna bez zęba na przedzie – Kult.

2001 Na łamach brytyjskiego tygodnika “Nature” i amerykańskiego “Science” opublikowano niemal kompletną mapę budowy ludzkiego DNA.

2007 Przewodnicząca Manuela Gretkowska ogłosiła program Partii Kobiet.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz