Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 11.II

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

11 LUTEGO Słońce w znaku Wodnika

Święto Matki Boskiej z Lourdes

Światowy Dzień Chorego (ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 13.maja 1992 roku)

Święto narodowe Iranu. Dzień Rewolucji

Japonia – Dzień Założenia Cesarstwa

Kamerun – Dzień Młodzieży

Liberia – Święto Sił Zbrojnych

Watykan – Rocznica Traktatów Laterańskich

Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej

Przysłowie: „Luty ciepły i po wodzie, wiosna późno nastąpi i o chłodzie”

Osoby urodzone 11 lutego to umysły oryginalne, potrafią doskonale koncentrować się w odpowiednich momentach. Są niezwykle ambitni, ale działają ostrożnie. Lubią przewodzić a nawet bardzo tego pragną. Nie są wolni od słabostek, zbyt łatwo ulegają namiętnością. Ich postawę moralną determinują w dużym stopniu ciągoty materialne oraz przywiązywanie zbytniej uwagi do zaszczytów.

11 Lutego Kościół Katolicki wspomina świętego Benedykta z Anianu

W tym dniu przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Było to pierwsze z 18 objawień Matki Bożej Bernadecie Soubirous, czternastoletniej ubogiej pasterce owiec. Maryja, przedstawiając się jako Niepokalane Poczęcie, wezwała świat do modlitwy i do pokuty. Wydarzenie miało miejsce w 1858 r., 4 lata po ogłoszeniu przez papieża Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu NMP. Bernardetta zmarła jako zakonnica 16 kwietnia 1879 r., kanonizowana przez papieża Piusa XI w 1925 r.

Imieniny obchodzą: Olgierd, Lucjan, Maria, Bernadeta, Dezyderiusz, Łazarz, Adolf, Adolfa, Adolfina, Alf, Ampelia, Ampeliusz, Benedykt, Cedmon, Datyw, Eufrozyna, Feliks, Feliksa, Grzegorz, Heloiza, Jonasz, Łucjan, Łucjusz, Paschalis, Saturnin, Seweryn, Świętomira, Świętomirza, Teodora i Wiktoria.

Olgierd, imię litewskie o niejasnym znaczeniu, być może od „girti” – co znaczy chwalić, sławić.

Lucjan to pierwotnie przydomek, później imię męskie utworzone od imienia Lucjusz (Lucjusz to urodzony o świcie) Mężczyzna o imieniu Lucjan jest stateczny, dokładny, solidny i sprawiedliwy. Postępuje bardzo konsekwentnie. Ma konserwatywne przekonania, z uporem broni swoich przekonań. Szanuje tradycje.

Imię Bernadeta jest pochodzenia francuskiego. Noszą je kobiety szlachetne, skłonne do filantropii, niezwykle religijne i wrażliwe a problemy bliźnich. Mają wysokie poczucie odpowiedzialności. Wrażliwe na sztukę, ujawniają w późnym wieku swój talent artystyczny. Cenią swobodę i niezbyt chętnie wychodzą za mąż.

Maria, imię występujące w wielu językach, w hebrajskim, aramejskim znaczy umiłowana przez Jahwe, przez Boga. Imię znane ze Starego i Nowego Testamentu, otaczane szczególną czcią w chrześcijaństwie, zwłaszcza od czasu, kiedy sobór efeski w 431 roku uroczyście ogłosił, że Maria jest nie tylko matką Chrystusa, lecz też Bogurodzicą, Matką Boską. Od tej pory zaczął się usankcjonowany oficjalnie kult maryjny w chrześcijaństwie, powstawały kościoły ku jej czci, rozwijała się sztuka sakralna. Imienia tego początkowo unikano w Polsce ze względu na kult religijny, potem jedno z najpopularniejszych imion. Inne formy imienia Maria to; Marianna, Marzena, Mariola, Marietta, Maryna. Panie noszące to imię są bardzo odpowiedzialne, opiekuńcze i wrażliwe. Rzadko wybiegają myślami w przyszłość, są bardzo praktyczne. Zawsze dotrzymują słowa i wypełniają dane obietnice. Dbają o dom i rodzinę. Przejawiają zdolności manualne, lubią ręczne robótki domowe jak haftowanie, szydełkowanie czy robienie na drutach. Mają dobry słuch i zdolności muzyczne. Kochają życie na łonie natury i podróże w towarzystwie bliskich. Lubią polne kwiaty.

Kolorem dla Marii jest niebieski, a zwierzęciem – sroka.

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1452 Król Kazimierz Jagiellończyk wyraził zgodę na zakupienie przez miasto Poznań wsi Luboń i przeniósł ja z prawa polskiego na prawo magdeburskie.

1815 Na kongresie wiedeńskim powołano Wielkie Księstwo Poznańskie. Było to autonomiczne księstwo wchodzące w skład Prus (pozostające poza Związkiem Niemieckim) mające zaspokoić narodowe ambicje Polaków. Po powstaniu listopadowym w Królestwie Polskim, popartym przez Poznaniaków, autonomia Księstwa została ograniczona w 1831, a po powstaniach wielkopolskich z 1846 i 1848 całkowicie zniesiona. Administracja pruska zmieniła nazwę na Prowicja Poznańska (Provinz Posen), ale w użyciu społeczeństwa nadal pozostawała nazwa Wielkie Księstwo Poznańskie (choć polskie elity polityczne również używały nowej nazwy), nazwa ta pozostała w pełnej tytulaturze królów Prus, a następnie cesarzy niemieckich aż do abdykacji Wilhelma II.

1882 Urodził się Antoni Tomasz Jurasz polski chirurg. W latach 1920-1939 był profesorem uniwersytetu w Poznaniu. W 1927 roku założył czasopismo Chirurgia Kliniczna. Podczas II wony światowej przyczynił się do założenia wydziału lekarskiego na uniwersytecie w Edynburgu.

1919 Powstanie Państwowej Szkoły Budownictwa w Poznaniu. Tradycje szkoły kontynuuje m.in. Technikum Geodezyjno – Drogowe z ulicy Szamotulskiej.

1945 Nabożeństwo dziękczynne w intencji wyzwolenia miasta na Rynku Jeżyckim w Poznaniu. Celebrował biskup Walenty Dymek.

1956 Odbyła się uroczysta akademia na której Uniwersytet Poznański otrzymał imię Adama Mickiewicza. Formalna rocznica nadania imienia przypadła 24 grudnia ubiegłego roku w dniu urodzin poety. Nasz Narodowy Wieszcz zostawił w polu takie sławy komunistycznego aparatu represji jak: Józef Stalina, Juliusz Marchlewskiego, Marcina Kasprzaka. W tej sytuacji ówczesny dziekan Wydziału Historyczno-Filozoficznego, profesor Janusz Pajewski wymyślił Mickiewicza. […] To rzeczywiście było nazwisko pierwszej rangi, tym bardziej że 1955 rok był rokiem mickiewiczowskim. Obchodzono hucznie stulecie śmierci poety. Kandydatura uzyskała zielone światło od partii. Jako propozycja Rady Wydziału Historyczno-Filozoficznego stanęła na Senacie Uczelni. I tutaj profesor Pajewski wspominał, że ku jego zaskoczeniu opory pojawiły się ze strony polonistów […] – relacjonował historyk profesor Tomasz Schramm.

1991 W Poznaniu rozpoczęło nadawanie programu Radio S – pierwsza komercyjna stacja radiowa w Poznaniu. Obecnie nadająca jako Radio Eska i włączona w struktury sieci radiowej pod tą samą nazwą. Historyczne częstotliwośći UKF 72,92 oraz 89,2. Aktualnie 93 FM. Założone w 1991 roku przez Krystynę Laskowicz oraz Jana Babczyszyna Radio S szybko stało się najpopularniejszą rozgłośnią radiową w Poznaniu o ściśle lokalnym charakterze. Od strony muzycznej Radio S Poznań prezentowało ambitniejszą muzykę popową oraz rockową. Po przekształceniu oraz sformatowaniu muzycznym (CHR), zatraciła lokalny wizerunek a znaczną część programu emituje z Warszawy.

Zdarzyło się 11 lutego

660 p.n.e. Legendarny Jimmu Tenno wstąpił na tron Japonii. To wydarzenie uważa się za początek państwa japońskiego.

1650 Zmarł Rene Deskartes – Kartezjusz – francuski, matematyk i filozof. Przedstawiciel racjonalizmu, uważany za ojca nowożytnej kultury umysłowej. Autor sentencji “Myślę, więc jestem”.

1765 Angielscy perukarze wystąpili do króla Jerzego III z prośbą aby przyznano im ulgi podatkowe, gdyż noszenie peruk wyszło z mody.

1800 Urodził się William Talbot, chemik brytyjski, odkrywca pierwszej fotograficznej techniki: negatyw – pozytyw.

1809 Robert Fulton opatentował statek parowy.

1847 Urodził się Thomas Alwa Edison, amerykański naukowiec i wynalazca. Opatentował ponad 1000 wynalazków m.in. fonograf ,żarówkę elektryczną, kineskop Zmarł 18 października 1931 roku. pojue

1852 W Wielkiej Brytanii otwarto pierwszą w świecie publiczną toaletę dla kobiet (przy Bedford Street w Londynie).

1858 Pasterce Bernadecie w Lourdes we Francji ukazała się Matka Boska.

1889 W Japonii ogłoszono konstytucję wzorowaną na pruskiej ustawie zasadniczej. Zgodnie z nią utworzono dwuizbowy parlament, jednak większość władzy nadal pozostała w ręku cesarza.

1907 We Francji, po raz pierwszy 2 kobiety zdały egzamin na woźnicę.

1916 Urodziła się Seweryna Szmaglewska, powieściopisarka. W 1945 roku opublikowała książkę Dymy nad Birkenau, którą wielokrotnie wznawiano. Jest także autorką: Łączy nas gniew (1955), Krzyk wiatru (1965), Puste miejsce przy stole (1963), utworów dla dzieci.

1928 W Wielkiej Brytanii w Wolverhampton (West Midlands) zaczęła działać pierwsza na świecie sygnalizacja świetlna.

1929 Rząd włoski i Stolica Apostolska zawarły tzw. Traktaty laterańskie. Na ich mocy rząd uznał religię katolicką za panującą w kraju, a papieża za suwerennego władcę wydzielonej części Rzymu – Państwa Watykańskiego. Jednocześnie podpisano konkordat, regulujący stosunki kościelne w królestwie włoskim.

1945 Zakończyła się konferencja Wielkiej Trójki w Jałcie z udziałem Churchilla, Stalina i Roosevelta. Postanowiono na niej utworzyć Organizację Narodów Zjednoczonych, a także ustalono podział stref wpływów po zakończeniu II wojny światowej.

1967 Mick Jagger, Keith Richards i Marianne Faithfull zostali aresztowani w domu Richardsa pod zarzutem posiadania marihuany. Było to pierwsze z całej serii aresztowań, które nagłaśniano bardzo w brytyjskich mediach, jako element walki policji z narkotykami.

1969 Urodziła się Jennifer Aniston, amerykańska aktorka (Rachel w serialu Przyjaciele)

1972 W 9 dniu Igrzyska Olimpijskich w Sapporo 19 letni polski skoczek Wojciech Fortuna swoim skokiem, za który otrzymał notę 219,9 punktu zdobył złoty medal. Był to 100 medal olimpijski dla Polski.

http://www.youtube.com/watch?v=yuTfSbU5ywQ

1975 Margaret Thatcher jako pierwsza kobieta stanęła na czele brytyjskich konserwatystów.

1975 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “You’re No Goud” – Linda Ronstadt.

1977 The Police nagrali swojego pierwszego singla. Był to utwór “Fall Out”.

1981 Premierem PRL został Wojciech Jaruzelski. W Sejmie apelował o 90 spokojnych dni.

1984 Singiel „Thriller” Michaela Jacksona zadebiutował na liście Billboardu na miejscu 20-tym. Był to najwyższy debiut w latach 80-tych. Piosenka jednak dotarła jedynie do pozycji 4-tej.

http://www.youtube.com/watch?v=jQ_ExkfcBao

1985 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Carelles Whisper” – George Michael.

http://www.youtube.com/watch?v=bQtlrBziyzI

1989 Wielebna Barbara C. Harris została w wieku 58 lat konsekrowana na biskupa(kę?). Działo się to w Bostonie i był to pierwszy taki przypadek w kościele w Anglii. Kobiety w Anglii mogą sprawować funkcję księdza od 1988 roku kiedy to Kościół angielski stwierdził to specjalnym aktem.

1989 Płyta U2 “The Joshua Tree” stała się pierwszą płytą kompaktową sprzedaną w ilości miliona egzemplarzy.

1990 Po 25 latach izolacji na wolność wyszedł Nelson Mandela, przeciwnik apartheidu, późniejszy prezydent RPA.

2001 Wiśle w Beskidach został pobity rekord Guinnessa w ilości zupy ugotowanej na wolnym ogniu. W ogromnym kotle uwarzono 3,5 tys. litrów zupy pomidorowej. Pomysłodawcą bicia rekordu Guinnesa był fan club zupy pomidorowej w Kołobrzegu. Poprzedni rekord ustanowiono 14 listopada 1998 r. w Stanach Zjednoczonych. Ugotowano wówczas 1119 litrów zupy grochowej. Do ugotowania gigantycznej zupy pomidorowej użyto m.in. 3,5 tys. litrów wody, 85 kg żeberek, 20 kg soli, ponad 37 kg marchwi, 200 kg koncentratu pomidorowego i 60 litrów śmietany. Zupę gotowało kilku kucharzy z Kołobrzegu i Wisły przez 22 godziny.

2001 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Whole Again” – Atomic Kitten; UK Top Album: “No Angel” – Dido.

http://www.youtube.com/watch?v=lDIQGmglFW8

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz


  • Jak to szło chyba tak “Radio S to moje radio. Biorę je, gdy idę na stadion. Bo nawet Wszyscy Świeci słuchają go jak najęci”
    Echhh to była stacja 🙂

  • fakt, kiedys Eska byla zajefajna, kojarze Dżadża Franckowski – niski fajny glos, wogole jakies fajniejsze to bylo rado teraz sieczka 🙂 a moze my sie zestarzelismy hahaha