Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 10.IV

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

10 KWIETNIA Słońce w znaku Barana

Światowy Dzień Książki – obchodzony z inicjatywy wydawców hiszpańskich, ustanowiony przez UNESCO w marcu 1997 roku.

Urodzeni 10 kwietnia to społecznicy. Działalność ta co prawda nie przynosi im wymiernych korzyści, ale sprawia dużą satysfakcję. Umysł mają chłonny i otwarty na wszelką wiedzę. Odznaczają się serdecznością i lojalnością. Starają się postępować godnie i w zgodzie z przepisami prawnymi oraz nakazami moralnymi. Na ich pogodę ducha wpływa duże poczucie humoru. Mimo takiego usposobienia często ogarnia ich niepokój. W swoich działaniach często są chaotyczni i powierzchowni. W stosunku do niektórych spraw bywają niemal fanatycznie uparci.

Patronem dnia jest św. Fulbert, biskup (ur. około 960 r.).

Wydobyty z rynsztoku chłopiec – jak napisano w jego życiorysie, dzięki opiece szlachetnych ludzi rozpoczął studia w szkole katedralnej w Reims. Jego nauczycielem był sławny uczony Gerbert (późniejszy papież Sylwester II). Ok. 990 r. przeniósł się do Chartres i w krótkim czasie przekształcił tamtejszą szkołę katedralną w ośrodek nauki i kultury sławny nie tylko we Francji, ale i w Europie. W 1006 r. otrzymał sakrę biskupią. Jego zasługą była odbudowa spalonej katedry. Pozostawił po sobie bogatą spuściznę literacką. Zmarł w 1028 r.

Imieniny obchodzą: Małgorzata, Daniel, Michał, Makary, Terencjusz

Makary – w języku greckim Makarios – imię oznacza „szczęśliwy”, „błogosławiony”. Makary jest pracowity, stateczny, kulturalny. Z powodu swej prostoty w postępowaniu spotyka go wiele trudności i niepowodzeń. Choć zaniedbuje dom z powodu działalności społecznej, pozostaje wierny żonie i nie jest zwolennikiem tzw. “wolnej miłości”.

Daniel to imię biblijne, w języku hebrajskim oznacza „Bóg jest moim sędzią” albo „Bóg osądził”, według tekstów akadyjskich można imię to tłumaczyć jako „potężny jest mój Bóg”. Imię to w Polsce używane jest od XIV wieku, zwłaszcza na dawnych kresach wschodnich.

Michał to imię biblijne, które z hebrajskiego tłumaczy się jako „któż jak Bóg”. Michał jest typem osoby głęboko myślącej. Z pozoru pewny siebie, wyniosły i nieprzystępny, ale to tylko obrona przed światem zewnętrznym. W rzeczywistości jest wrażliwy, wyrozumiały i zawsze myśli o innych. Czasami może być szorstki i brutalny, lecz postępuje tak tylko w dobrej wierze. Bardzo ceni sobie wygodne i spokojne życie rodzinne, nie stroni jednak od obcowania z ciekawymi ludźmi, u kótrych wzbudza szacunek i uznanie. Wśród świętych najbardziej znany jest archanioł Michał – pierwszy wśród boskich zastępów. Najwierniejszy i najważniejszy książę nieba, stojący na czele duchów niebieskich i walczący z szatanem. Odpowiedniki obcojęzyczne: łac., ang., niem. Michael, fr. Michel, wł. Michele, hiszp. Miguel, ros. Michaił

Jaki Michał, taka wiosna.

Jeżeli święty Michał deszczem nie usłuży, dobrą to i suchą wiosnę wróży.

Małgorzata to imię wywodzące się z języka greckiego lub perskiego, oznacza perłę. W Polsce używane od XIII wieku w różnych formach swojskich i obcych, pełnych i zdrobniałych. Kobiety o tym imieniu bywają bardzo różne – od przywiązanych do tradycji konserwatystek po skrajne anarchistki. Wszystkie jednak są zmienne, często w krótkim czasie podejmują sprzeczne decyzje i żądają, by ich polecenia wykonywali wszyscy dookoła. To powoduje, że ludzie często ich unikają.

Cytaty na dziś:

To prawda, że wolność jest rzeczą cenną – tak cenną, że wymaga racjonowania. Włodzimierz Lenin

Jeżeli nie możesz uczynić nic dobrego, nie czyń przynajmniej nic złego. Lew Tołstoj

Po łacinie – POST SCRIPTUM (P.S.) Po liście – Dopisek

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1535 Kasztelan kaliski Andrzej Górka wyruszył z wielkopolskim wojskiem z pomocą Litwie walczącej z Moskwą.

1803 Urodził się Adolf Heinrich Graf von Arnim-Boitzenburg, niemiecki polityk. W latach 1840-42 był Prezesem Wielkiego Księstwa Poznańskiego i Prowincji Poznańskiej. W 1848 roku (w dobie Wiosny Ludów) był krótko pierwszym premierem (Ministerpräsident) Prus. Był pierwszym premierem – jego poprzednicy zajmowali urząd Szefa Ministrów.

1857 W powiecie szamotulskim urodził się Stanisław Wegner, polski publicysta, tłumacz, księgarz, finansista, związany z Poznaniem i Wielkopolską. (zm. 1930). W 1879 osiadł w Poznaniu. Początkowo praktykował w księgarni Jana Konstantego Żupańskiego, był także wspólnikiem księgarni i drukarni kierowanej dawniej przez Napoleona Kamieńskiego. Wydawał i redagował “Tygodnik Powieści”, od 1896 pod tytułem “Biblioteka Powieści”, a także pismo “Wielkopolanin”. Po I wojnie światowej był m.in. dyrektorem Banku Parcelacyjnego (1919-1924) i publicystą “Gazety Powszechnej”. Był autorem ponad 1000 publikacji – recenzji teatralnych i muzycznych, felietonów, artykułów Opracował kilka prac poświęconych ksiegarstwu i życiu wydawniczemu Poznania, a także popularne antologie, m.in.: Złote myśli z dzieł J. I. Kraszewskiego (1879), Śpiewnik wielkopolski.

1919 Ukazało się rozporządzenie Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu o usunięciu niemieckojęzycznych napisów na urzędach, dworcach kolejowych i zmianie nazw ulic na polskie. Karą za złamanie przepisu były dwa lata więzienia i 10 000 marek polskich.

1920 Zmiana nazwy Wszechnicy Piastowskiej na Uniwersytet Poznański.

1923 Zmarł Franciszek Chłapowski – lekarz, przyrodnik, działacz społeczny. Założyciel Muzeum Przyrodniczego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Poznaniu.

1943 W Poznaniu urodził się Włodzimierz Schmidt, polski szachista, arcymistrz. Jest absolutnym rekordzistą wśród polskich szachistów pod względem liczby występów na olimpiadach szachowych. Do 1994 r. reprezentował kraj na czternastu olimpiadach, pięciokrotnie na I i tyleż samo razy na II szachownicy. Tytuł mistrza międzynarodowego Schmidt uzyskał w 1968 r. W 1973 r. zrezygnował z pracy naukowej na Politechnice Poznańskiej na rzecz profesjonalnej kariery szachowej. W tymże roku na turnieju w Lipsku jako pierwszy polski szachista (nie licząc nominowanych w 1950 r. Akiby Rubinsteina, Ksawerego Tartakowera i Mieczysława Najdorfa) wypełnił normę arcymistrzowską. Międzynarodowa Federacja Szachowa przyznała mu tytuł arcymistrza w 1976 r., po ponownym wypełnieniu normy w memoriale Akiby Rubinsteina w Polanicy-Zdroju. Od wielu lat Schmidt jest niekwestionowanym autorytetem wśród polskich szachistów. Słynie z gruntownego przygotowania teoretycznego i dobrej techniki, a także wyjątkowego refleksu (jest szesnastokrotnym mistrzem Polski w szachach błyskawicznych). Jest trenerem (w 2004 r. otrzymał jako pierwszy Polak trenerski tytuł FIDE Senior Trainer) i działaczem szachowym, w latach 1999-2004 był również wiceprezesem Polskiego Związku Szachowego do spraw sportowych. Od 2009 r. ponownie pełni tę funkcję.

1944 W Auschwitz zmarł Marcin Rożek, rzeźbiarz i malarz, profesor Szkoły Sztuk Zdobniczych w Poznaniu. Jego najbardziej znana rzeźna to Siewca w Luboniu (replika znajduje się także przez Uniwersytetem Przyrodniczym). W 1900 rozpoczął w Poznaniu naukę zawodu kamieniarza. W 1904 Towarzystwo Naukowej Pomocy im. Karola Marcinkowskiego przyznało mu stypendium, dzięki któremu mógł studiować w szkole rzemiosł artystycznych w Berlinie; kształcił się również w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (1905-1909) i Paryżu (1909-1911). W 1913 osiadł w Poznaniu. Uczestniczył w powstaniu wielkopolskim w oddziałach I. Mielżyńskiego. Po 1919 był aktywnym uczestnikiem życia kulturalnego Poznania. Współtworzył grupę artystów wielkopolskich “Plastyka” oraz wykładał w poznańskiej Szkole Sztuk Zdobniczych (stanowiącej później podstawę Akademii Sztuk Pięknych). W 1934 przeniósł się do Wolsztyna, gdzie pracował do wybuchu II wojny światowej. Ukrywał się przed aresztowaniem, został jednak zatrzymany przez Niemców w Tarnowie Podgórnym w 1941 i uwięziony w Forcie VII w Poznaniu; w lipcu 1943 przewieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, gdzie niespełna rok później zmarł.

1945 Walki o Cytadelę w 1945r ominęły poznańską Gazownię dzięki temu 10 kwietnia 1945 wyprodukowano pierwszy po wojnie gaz, który zasilił Łazarz.

1947 W Poznaniu urodziła się Halina Frąckowiak, jedna z najpopularniejszych piosenkarek. W latach 60 i 70-tych, wokalistka grup Tony, Tarpany, Drumersii i ABC. Jej znane piosenki to m.in. „Mały Elf”, „Anna już tu nie mieszka”, „Dancing Queen”.

Zdarzyło się 10 kwietnia

1500 Na Wawelu spaliła się Kurza Stopka. Ze względu na konieczność rekonstrukcji zamku rozpoczęto odbudowę, teraz już w stylu renesansowym.

1525 Albrecht Hohenzollern jako świecki książę złożył w Krakowie hołd polskiemu królowi Zygmuntowi I Staremu. Hołd pruski.

1585 Zmarł papież Grzegorz XIII, [Ugo Buoncampagni]. Autor kalendarza gregoriańskiego który jest używany do dziś. Podczas swojego pontyfikatu podniósł intelektualny poziom kleru, zakładając przy pomocy jezuitów szkoły w Rzymie i innych miastach. Kolegium Rzymskie, później nazwane Uniwersytetem Gregoriańskim, do dziś jest jednym z głównych ośrodków myśli chrześcijańskiej. (ur. 1502).

1633 W witrynie jednego z londyńskich sklepów po raz pierwszy pojawiły się banany.

1651 Urodził się Ehrenfried Walther von Tschirnhaus – wynalazca europejskiej porcelany. Porcelana była nazywana “białym złotem”, i wartość jej była porównywalna do złota. Mimo tego, że Chińczycy wynaleźli porcelanę w VII w., to właśnie Tschirnhaus odkrył jej recepturę w Europie, 1000 lat później. (zm. 1708).

1826 Urodził się Konstanty Borzęcki – Mustafa Dżaleddin-Pasza uczestnik powstań polskich, turecki bohater narodowy. W Turcji wsławił się na polu bitwy w licznych wojnach, został kapitanem tureckiego sztabu generalnego i naczelnikiem działu kartograficznego. Jest zaliczany do grona “ojców nowoczesnego tureckiego patriotyzmu”. (zm. 1876).

1831 Rozegrała się bitwa pod Iganiami. Polski korpus pod dowództwem najzdolniejszego polskiego generała walczącego w powstaniu listopadowym, Ignacego Prądzyńskiego, rozbił oddziały rosyjskie.

1848 Adam Mickiewicz przybył do Rzymu, aby zorganizować Legion polski do walki z zaborcami.

1849 Amerykański wynalazca Walter Hunt opatentował agrafkę, prawa do patentu sprzedał za 100 dolarów.

1864 Aresztowano Romualda Traugutta, dyktatora powstania styczniowego. Został stracony na stokach Cytadeli Warszawskiej 5 sierpnia 1864 r. Koniec powstania styczniowego.

1866 W Stanach Zjednoczonych powstało pierwsze na świecie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt (ASPCA).

1896 Grek Spiros Louis wygrywa pierwszy maraton olimpijski, trasę długości 40 km pokonał w 2:58:50.

1908 Deputowani do francuscy uchwalili ustawę o przepadku majątku kościelnego.

1911 Urodził się Maurice Schumann, polityk francuski. Twórca podstaw Wspólnoty Europejskiej.

1912 Z brytyjskiego portu Southampton w swój dziewiczy rejs do Nowego Jorku wyruszył R.M.S. Titanic.

1925 Rosyjskie miasto Czarina nazwane zostało Stalingrad (teraz Wołgograd).

1930 Po raz pierwszy wyprodukowano gumę syntetyczną.

1932 Urodził się Omar Sharif, (właściwie Michael Shalhoub), egipski aktor. (m.in. Doktor Żywago)

http://www.youtube.com/watch?v=old4K4Tpo8c

1946 W Japonii odbyły się w pierwsze w historii wybory powszechne z udziałem kobiet.

1951 Urodził się Steven Seagal, amerykański aktor. Jest posiadaczem 7 dana w aikido, ma także czarny pas w judo, karate i kendo. Lubi pop i jazz. Sam gra na gitarze, pisze teksty, śpiewa. Jego dublerem jest Polak Marcin Velinov.

http://www.youtube.com/watch?v=5iB9lmlU0-w

1955 Doktor Jonas Salk sukcesem zakończył testy szczepionki Polio przeciwko chorobie Heinego-Medina.

1966 Urodził się Artur Żmijewski, polski aktor teatralny i filmowy. Zagrał w filmach; Psy, Demony wojny wg Goi, Ekstradycja, Na dobre i na złe, W pustyni i w puszczy.

1967 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: „Somethin’ Stupid” – Nancy & Frank Sinatra.

1968 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: „Congratulations” – Cliff Richard.

Był to jego czterdziesty pierwszy singiel i dziewiąty angielski “numer jeden”.

1970 Jim Morrison, podczas koncertu zespołu The Doors, nagle zapytał publiczność: “Chcecie zobaczyć mojego k****a?”. Ray Manzarek ściągnął go natychmiast ze sceny, a organizatorzy równie szybko wyłączyli prąd.

1974 Urodził się Wojciech Olejniczak, polski polityk lewicowy, minister rolnictwa i rozwoju wsi, wicemarszałek Sejmu.

1977 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: „Don’t Give Up On Us” – David Soul. Soul grał rolę detektywa Kena Hutchinsona w serialu telewizyjnym „Starsky & Hutch”.

1980 Grupa The Cure rozpoczęła swoje pierwsze amerykańskie tournee.

1983 Z zespołu Metallica został wyrzucony Dave Mustaine. Muzyk założył następnie formację Megadeth.

2001 Holandia jako pierwszy kraj na świecie przyjęła ustawę legalizującą eutanazję.

2003 W wieku 59 lat zmarła Little Eva, wokalistka amerykańska. Jej największym i jedynym przebojem była piosenka ‘The Loco-Motion’, która w 1962 roku trafiła na top listy magazynu “Billboard”. Przyczyną zgonu był nowotwór szyjki macicy. Nagranie ‘The Loco-Motion’ jeszcze dwukrotnie odnosiło sukcesy za sprawą Grand Funk Railroad (1974) oraz Kylie Minogue (1988).

http://www.youtube.com/watch?v=RiXqjeV8oHU

2004 Zmarł Jacek Kaczmarski, bard. Nie uważał się ani za poetę ani tekściarza. Mówił – czuję się jak odbiornik wędrujących tematów i nastrojów emitowanych przez ludzi, sytuacje, przedmioty, wydarzenia i czas. Razem z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim w 1979 roku stworzył słynny program poetycko – muzyczny „Mury”.

2010 W lotniczej katastrofie pod Smoleńskiem zginął urzędujący Prezydent RP Lech Kaczyński z Małżonką. Wraz z nimi zginęło 86 osób: polityków, wojskowych, duchownych i gości, którzy udawali się na uroczystości Katyńskie.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz