Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 11.IV

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

11 KWIETNIA Słońce w znaku Barana

Międzynarodowy Dzień Solidarności Wyzwolonych Więźniów Polityczny – obchodzony w rocznicę wyzwolenia w 1945 r. obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie

Światowy dzień chorych na zespół Parkinsona, proklamowany 10.04.1997 przez brytyjską królową Elżbietę II.

Kostaryka – Dzień Bitwy pod Rivas

Dzień Radia

Ogólnopolski Dzień Walki z Bezrobociem

Osoby urodzone 11 kwietnia to wybitne jednostki, lecz zbyt dyktatorskie. Odznaczają się ponadprzeciętną inteligencją oraz twórczą inwencją. Roznosi ich energia życiowa, mają do tego wielkie ambicje oraz zdolności przywódcze. Nawet podświadomie dążą do tego, aby zajmować eksponowane stanowiska. Mają dużą intuicję i potrafią dobrać sobie takich przyjaciół, którzy będą im pomocni w realizacji ich planów. Nierzadko cechuje ich bezwzględność, upór i zarozumiałość. Pomaga im to odnosić sukcesy, lecz oddanych sobie osób nie mają zbyt wiele.

Patronką dnia jest św. Gemma Galgani, dziewica (1878-1903)Jej młode lata upłynęły w cierpieniu spowodowanym nękającymi ją chorobami. W tym cierpieniu rozwinęła bogate życie religijne i mistyczne. Już wówczas widziano w niej świętą. W 30 lat po śmierci została ogłoszona błogosławioną przez papieża Piusa XI, a kanonizowana przez Piusa XII w 1940 r.

Imieniny obchodzą: Filip, Leon, Stanisław, Jaromir

Filip to imię macedońskich, hiszpańskich i francuskich władców, wywodzi się od greckiego wyrazu „philippos” co oznacza „lubiący, kochający konie”. Odznacza się dobrocią i szlachetnością. Jest pogodny i dla wszystkich życzliwy. Ceni niezależność i swobodę. Jest cierpliwy i pracowity, nie brak mu fantazji.

Przysłowia:

Na Filipa, gdy przymrozek spadnie, najgorsza zaraza na zboże przypadnie”.

„Na świętego Filipa jeśli deszcz rzęsisty, będzie plon dobry i czysty”.

Leon, imię to w starożytnej Grecji było zdrobnieniem imion dwuczłonowych typu Panta – leon. U Słowian, głównie na Rusi greckie Leon, zostało przetłumaczone jako Lew, natomiast w Polsce była i jest znana forma Leon. Osoba tak nazwana jest odważna, szybko podejmuje decyzje, nie cofa się przed niepowodzeniami. Ma wybitnie rozwiniętą intuicję. Inteligentna, kulturalna i sprawiedliwa. Lojalny wobec władzy, koleżeński na co dzień. Lubi działać społecznie.

Odpowiedniki obcojęzyczne: łac., niem. Leo, fr. Léon, wł. Leone, ros. Lew

Jaromir to mężczyzna zaradny i postępowy. Konsekwentnie realizuje swoje ideały. Bywa wybuchowy. Lubi życie towarzyskie.

Stanisław to jedno z najpopularniejszych imion słowiańskich i oznacza kogoś, kto będzie sławnym lub jest sławny z powodu swego stanu.

Cytaty na dziś:

Mamy więcej siły niż woli; często wmawiamy sobie, że coś jest niemożliwe, jedynie aby się usprawiedliwić przed sobą. Francois de La Rochefoucauld

Kto rzuca okiem na boki, sam niepewne stawia kroki. Przysłowie ludowe

Czas, pożera rzeczy. Owidiusz

Liczby: 0,25 litra miała w dawnej Polsce kwaterka nowopolska

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1848 W Jarosławcu zawarto porozumienie z rządem pruskim w wyniku którego Poznańskie miało otrzymać autonomię.

1848 W Poznaniu przebywał Juliusz Słowacki. W okresie Wiosny Ludów ogłosił “Głos brata Juliusza Słowackiego do zgromadzonych i w klub chcących się związać Polaków”. Po wybuchu powstania wielkopolskiego zawiązał Konfederację i mimo zaawansowanej gruźlicy pojechał do Poznania, gdzie wystąpił na posiedzeniu Komitetu Narodowego. Opuścił Poznań na żądanie policji i powrócił do Paryża, gdzie wkrótce zmarł.

1852 Urodził się Leon Wyczółkowski, malarz i grafik Młodej Polski. Autor impresjonistycznych pejzaży, portretów, martwych natur i tek litograficznych. W 1922 r. Leon Wyczółkowski ofiarował Muzeum Wielkopolskiemu w Poznaniu bogaty zbiór sztuki wschodniej, zawierający: dywany, makaty, kilimy, wazony, misy, szkła, zabytkowe meble oraz dzieła malarskie i graficzne. Za ten dar Poznański Wydział Krajowy przekazał artyście dworek w Gościeradzu pod Bydgoszczą. Malarz mieszkał w nim z przerwami do swojej śmierci. Od 1929 roku miał tez swoją pracownię w Poznaniu.

1861 Zmarł Tytus Działyński, mecenas sztuki. Założyciel Biblioteki Kórnickiej, wydawca źródeł historycznych, współzałożyciel Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

1952 Urodził się Aleksander Maliszewski, muzyk, kompozytor, aranżer, lider i dyrygent poznańskiej grupy Alex Band.

Zdarzyło się 11 kwietnia

1079 Św. Stanisław, biskup krakowski skazany został przez króla Bolesława Śmiałego za popieranie opozycji, na śmierć przez odrąbanie członków.

1596 Ścięto Semena Nalewajkę, kozackiego przywódcę. Egzekucji dokonano w Warszawie na Górze Szubienicznej (na której wzniesiono ponad 200 lat później Cytadelę Warszawską) Ataman został pojmany przez hetmana Stefana Żółkiewskiego w bitwie pod Łubniami. Według legendy, żywej wśród ludu ukraińskiego, Polacy mieli go upiec we wnętrzu miedzianego wołu. Nalewajko jest bohaterem narodowym we współczesnej Ukrainie.

1755 Urodził się James Parkinson (1755-1828), angielski paleontolog amator i lekarz. Był pierwszym uczonym, który uznał pęknięcie wyrostka robaczkowego za przyczynę śmierci. Nazwisko uczonego jest jednak kojarzone głównie ze zbadaną i opisaną przez niego tzw. chorobą Parkinsona, spowodowaną neurologicznymi zmianami w mózgu.

1900 Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych przejęła od konstruktora P. Hollanda pierwszy na świecie podwodny okręt wojenny. Był to istotny krok dla rozwoju oceanografii.

1901 Urodził się Adriano Olivetti, włoski inżynier, producent maszyn do pisania.

1939 Hitler podpisał plan agresji na Polskę noszący kryptonim „Fall Weiss”.

1940 W Kownie urodził się Władysław Komar ps. “Bumerang”, czołowy kulomiot świata, enfant terrible powojennej lekkoatletyki, mistrz olimpijski z Monachium, aktor.

1943 Agencja Transocean podała w Berlinie pierwszy niemiecki komunikat o odkryciu masowych grobów oficerów polskich w Katyniu pod Smoleńskiem.

1944 Urodził się John Milius, amerykański reżyser i scenarzysta filmowy. Reżyseria: Conan Barbarzyńca, scenariusz: Szczęki, Czas Apokalipsy, Brudny Harry.

1957 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: „All Shook Up” – Elvis Presley. Nagranie stało się numerem jeden roku 1957 w Stanach Zjednoczonych.

1959 Urodziła się Hanna Śleszyńska, polska aktorka i piosenkarka. (Daleko od noszy, jako Siostra Genowefa Basen). Była żoną Piotra Gąsowskiego.

1960 Urodził się Jeremy Clarkson, angielski dziennikarz telewizyjny (Top Gear).

http://www.youtube.com/watch?v=EESJ_UDIBLg

1961 Po raz pierwszy w Nowym Jorku wystąpił Bob Dylan. Artysta pojawił się przed występem Johna Lee Hookera.

1966 Urodziła się Lisa Stansfield, brytyjska wokalistka soulowa. Pierwszy znaczący suksces odniosła z formacją Coldcut, której nagranie „People Hold On” stało się przebojem w 1989 roku. W tym samym roku ukazał się jej debiutancki album „Affection” z hitami „All Around The World” oraz „This Is The Right Time”. Inne znane jej piosenki to m.in. „Change” oraz „Real Thing”. Jest laureatką 3 nagród Brit.

http://www.youtube.com/watch?v=GR_kO6gbIMo

1970 Keith Emerson i Greg Lake rozpoczęli przesłuchania perkusistów do swojego nowego zespołu – w ich wyniku powstało trio Emerson, Lake And Palmer.

1971 W Bydgoszczy urodził się Tomasz Gollob, żużlowiec. Klub: Bydgoszcz. 2 m IMŚ 1999, 3 m IMŚ 1997, 1998.

1981 Ukazała się płyta „Faith” grupy The Cure.

1990 Sejm uchwalił ustawę o zniesieniu cenzury w Polsce.

1992 Nie daleko Paryża otwarto Euro-Disneyland, raj dla dzieci – dużych i małych.

http://www.youtube.com/watch?v=BHRUV4a8LCI

1996 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Because You Loved Me” – Celine Dion.

1999 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Perfect Moment” – Martine McCutecheon.

2002 Amerykański muzyk Kid Rock poprosił o rękę Pamelę Anderson. Była gwiazda serialu “Słoneczny patrol” na pytanie, czy chce wyjść za niego za mąż, odpowiedziała twierdząco. Kid Rock, który naprawdę nazywa się Robert Ritchie, oświadczył się Pameli Anderson w dość oryginalnym miejscu, bo na pustyni koło Las Vegas.

2007 Zmarł Kurt Vonnegut, amerykański pisarz i publicysta. Wyznawał poglądy lewicowe, był przeciwny wojnie i łamaniu praw obywatelskich. Sam siebie określał jako humanistę i socjalistę. Autor Rzeźni nr 5. (ur. 1922).

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz