Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 2.III

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

2 MARCA Słońce w znaku Ryb

Międzynarodowy Dzień Obrony Cywilnej

Birma – Dzień Rolników

Etiopia – Święto Zwycięstwa pod Aduą

Urodzeni 2 marca mają zbyt bogate życie wewnętrzne by szczegółowo wnikać w sprawy dnia codziennego. Są niewątpliwie inteligentni. W swoim postępowaniu kierują się poczuciem sprawiedliwości. W przyjaźni i przymierzach są lojalni. Dużą wagę przywiązują do uczucia i przy wyborze konkretnej działalności kierują się często tym kryterium. Na co dzień są pogodni, weseli i niefrasobliwi. Zbyt łatwo jednak dają wiarę innym. Nieraz graniczy to z naiwnością. Przy słowach krytyki pozostają w uporze i robią niejednokrotnie na przekór.

2 Marca Kościół Katolicki wspomina św. Chada

Patronem dnia jest św. Symplycjusz, papież (468-483). Bronił jedności Kościoła, zwalczając błędne poglądy monofizytów, którzy – wbrew nauce Kościoła – głosili, że Chrystus ma tylko jedną naturę – boską. Patronem dnia dzisiejszego jest również bł. Karol, męczennik, król duński. Został zamordowany przez swoich wrogów w 1127 r. z

Imieniny obchodzą: Helena, Radosław, Halszka, Henryk, Paweł, Agnieszka

Helena imię pochodzenia greckiego „helene”, „selene” – księżyc, blask, jasność. Znane imienniczki: Helena, córka Ledy, żona Menelaosa, króla Sparty; to o nią wybuchła wojna trojańska, Helena Modrzejewska, aktorka polska i amerykańska; Helena Marusarzówna, narciarka; Helena Mniszkówna, pisarka. Obcojęzyczne odpowiedniki: ang. Helen, Ellen; fr. Helene, wł. Elena, ros. Jelena. Helena należy do kobiet o dużej wrażliwości i intuicji. Staranie dobiera sobie właściwe towarzystwo, gdzie lubi dominować i dobrze wypadać. Jest osobą o sporym temperamencie, lubiącą przyrodę i dobrą literaturę. Helena jest patronką wytwórców gwoździ i igieł oraz kustoszów Ziemi Świętej.

W świętej Halszki dzionek nuci już skowronek.

Radosław, słowiańskie imię męskie złożone z dwóch członów: tematu przymiotnikowego „rado” i rzeczownika „sława”.

Agnieszka to imię greckie, oznacza – czysta, bez skazy, w Polsce używane w formach Agnieszka, Agneta, Jagna, Jagosza. Osoba o tym imieniu jest wrażliwa, spokojna, z dużym poczuciem odpowiedzialności. Ma stały charakter. Nie narzuca innym swojej woli. Jest odważna i niezależna.

Paweł jest mężczyzną ambitnym, dobrym i pracowitym. Szanuje rodzinę i majątek. Ma uzdolnienia kierownicze, inicjuje publiczne przedsięwzięcia, organizuje działalność społeczną. Jest zawsze zajęty pracą lub nauką. To wielkki miłośnik przyrody, lubiący podróże.

Cytaty:

– Diabeł jest optymistą, o ile sądzi, że można ludzi uczynić gorszymi. Tadeusz Fangrat

– Konia kują a żaba nogę nadstawia. Przysłowie

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1940 Na kopule gmachu Collegium Minus przy ulicy Fredry w Poznaniu konspiratorzy Zygmunt Ciesielski i Bernard Itek wywiesili biało – czerwoną flagę.

1953 Zmarł Wojciech Trąmpczyński, działacz narodowy, pierwszy polski naczelny prezes prowincji poznańskiej. Był marszałkiem Sejmu Ustawodawczego (1919–1922), następnie w latach 1922–1927 marszałkiem Senatu I kadencji. Spoczywa na cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.

1960 W Malborku zmarł generał Stanisław Taczak, dowódca Powstania Wielkopolskiego. W dniu 27 grudnia 1918, w związku z wybuchem powstania wielkopolskiego przybył do Poznania, gdzie spotkał się z Wojciechem Korfantym, który po przedstawieniu sytuacji zaproponował mu w imieniu Komisariatu NRL, stanowisko tymczasowego naczelnego dowódcy powstania, z jednoczesną promocją na stopień majora. Pośrednikiem tego spotkania był ks. Teodor Taczak – brat Stanisława. Mjr Stanisław Taczak stanął na czele powstania, a jego największym zadaniem było zintegrowanie żywiołowo powstających oddziałów w jedną armię. Stworzył Sztab Generalny Armii Wielkopolskiej, oraz sformował dziewięć wielkopolskich Okręgów Wojskowych. W dniu 16 stycznia 1919 roku, z przyczyn personalnych (zbyt niski stopień) i politycznych (dopuszczał do organizacji rad żołnierskich), przekazał dowództwo gen. Józefowi Dowborowi-Muśnickiemu samemu obejmując stanowisko drugiego kwatermistrza Okręgu Generalnego, a następnie zastępcy szefa sztabu.

Zdarzyło się 2 marca

1333 Zmarł król Władysław I Łokietek. Jego następcą został syn Kazimierz III Wielki. Dążył do zjednoczenia ziem polskich; w 1305 opanował Małopolską, w 1314 Wielkopolskę, w 1312 stłumił bunt wójta Alberta. Mimo zwycięstwa nad Krzyżakami pod Płowcami w 1331 roku utracił Kujawy.

1776 Amerykańska piechota morska stoczyła swoją pierwszą bitwę, zdobywając angielski fort na wyspach Bahama.

1779 Urodził się Joel Poinsett, amerykański botanik i dyplomata. Jego nazwiskiem nazwano “poinsecję” – gwiazdę betlejemską, kwiat, który dzięki niemu został sprowadzony z Meksyku do USA.

1885 Na Placu Zamkowym w Warszawie odbyła się pierwsza demonstracja bezrobotnych kierowana przez „Proletariat”.

1921 Urodził się Kazimierz Górski, trener piłkarski. Pod jego kierownictwem polska drużyna narodowa odniosła największe zwycięstwa w swej historii; złoty medal olimpijski i III miejsce w mistrzostwach świata.

http://www.youtube.com/watch?v=X_XpBnBjwhc

1927 W Montluçon urodził się Roger Walkowiak, francuski kolarz polskiego pochodzenia. W roku 1956 wygrał niespodziewanie Tour de France. Ten przeciętny w górach zawodnik przejął żółtą koszulke lidera w wyniku zabrania się w 30-osobową ucieczkę podczas 7. etapu. Nosił ją przez następne 3 dni do momentu wjechania w Pireneje. Na 18. etapie odzyskuje ponownie prowadzenie w wyścigu i dowozi je na metę w Paryżu, bez wygrania nawet jednego etapu. Do dziś pozostaje najbardziej biernym zwycięzcą Touru.

1931 Urodził się Michaił Gorbaczow, polityk komunistyczny, pierwszy prezydent ZSRR, inicjator „pierestrojki” w Związku Radzieckim.

1962 Urodził się Jon Bon Jovi (wł. John Bongiovi), założyciel i wokalista grupy Bon Jovi, nagrywa także płyty solowe. Zespół ma na koncie m.in. przeboje „Living On A Prayer” i „Bed of Roses”. Solowo pojawił się na miejscu pierwszym magazynu Billboard w 1990 roku z tematem z drugiej części „Young Guns”, „Blaze Of Glory”.

1967 The Mamas & The Papas otrzymali Grammy dla najlepszej grupy – naturalnie za piosenkę “California Dreaming”.

1968 Urodził się Daniel Craig, angielski aktor (James Bond).

1969 Samolot Concorde wykonał swój dziewiczy lot.

1974 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów „Seasons In The Sun” – Terry Jacks. Oto nagranie z 2008 roku:

http://www.youtube.com/watch?v=U7J3Tm0jo2w

1977 Keith Richards, gitarzysta The Rolling Stones, został aresztowany w Toronto w Kanadzie, za handel narkotykami.

1979 Z cmentarza w Vevey skradziono trumnę ze zwłokami Charliego Chaplina.

1983 Pierwsza prezentacja płyty kompaktowej (Phillips & Sony).

1983 Ostatni odcinek serialu M*A*S*H ogląda 125 milionów telewidzów.

1985 Shakin’ Stevens “Breakin’ up my hart” nr 1 w 152 notowaniu Listy Przebojów Programu 3.

1994 W Krakowie odbyła się polska premiera filmu Stevena Spielberga “Lista Schindlera” z udziałem reżysera.

http://www.youtube.com/watch?v=XLK5OWU2YGw

1999 W Londynie w wieku 59 lat zmarła Dusty Springfield. Powodem zgonu był rak piersi. Urodziła się jako Mary O’Brien. Karierę rozpoczynała od The Springfields w 1960 roku. Na jej koncie znajdują się przeboje typu „You Don’t Have To Say You Love Me”, „Son Of The Preacher Man”. W 1987 roku znalazła się na miejscu 1 brytyjskiej listy przebojów za sprawą utworu „What Have I Done To Deserve This” wykonywanego razem z Pet Shop Boys.

2002 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Always On Time” – Ja Rule Feat. Ashanti; US Top Album: “Dive” – Alan Jackson.

2003 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Beautiful” – Christina Aguilera; UK Top Album: “Come Away With Me” – Norah Jones.

http://www.youtube.com/watch?v=R49Qn61D7g8

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz