POZnań Stare Miasto

Jeszcze tydzień testów “bez świateł”

sygnalizacja, przejście dla pieszych  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Do końca miesiąca miasto testować będzie nowe rozwiązania komunikacyjne w centrum. Polegają one na wyłączeniu sygnalizacji świetlnej i ograniczeniu ruchu samochodowego do jednego pasa na Alejach Marcinkowskiego.

Chcemy zrobić badanie porównawcze. Czas przejazdów i natężenie ruchu w tym miejscu będziemy badać w przyszły wtorek i czwartek. Podobny pomiar zostanie przeprowadzony także po powtórnym włączeniu sygnalizacji oraz zamkniętych pasów ruchu. – zapowiada zastępca dyrektora ZDM Tadeusz Nawalaniec.

Zamknięty został jeden pas w stronę Solnej na odcinku od ulicy Podgórnej do placu Wolności. Wyłączony z ruchu jest też pas do skrętu w prawo z Alej Marcinkowskiego w ul. 27 Grudnia. Na całym skrzyżowaniu wyłączona została także sygnalizacja świetlna. Sytuację w tym czasie będą monitorować służby miejskie i policja.

To może być dodatkowa przestrzeń dla pieszych, szersza wysepka przystankowa i zieleń, czyli wszystko to, o co wielokrotnie postulowali mieszkańcy. Ma być płynniej, bezpieczniej, przyjaźniej. Dzięki zwężeniu jezdni i wyłączeniu świateł stworzy się swoisty azyl dla pieszych, przejście przez ulicę będzie sprawniejsze a jednocześnie bezpieczne – tłumaczy zastępca prezydenta Miasta Poznania Maciej Wudarski.

Test planowanych zmian na Alejach Marcinkowskiego zostanie prawdopodobnie po wakacjach. Jeśli wypadnie pomyślnie, tzn. poprawi się bezpieczeństwo oraz płynność ruchu pieszych, rowerzystów i aut, miasto zwróci się do rady osiedla Stare Miasto, by zaopiniowała takie rozwiązanie. Wypowiedzieć będą mogli się także mieszkańcy, którzy swoje opinie będą mogli się wypowiedzieć w ankiecie tradycyjnej jak i internetowej.

Podobne testy już w niedługo rozpoczną się w drugiej połowie sierpnia (od 15.08 do 21.08) na ul. Libelta, na skrzyżowaniach z ul. Kościuszki oraz ul. Fredry. Z kolei w listopadzie testowane będzie skrzyżowanie ul. Święty Marcin z Gwarną, Ratajczaka i Piekarami.

poznan.pl

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz