Firma

Jesteś właścicielem firmy? Musisz mieć podpis elektroniczny!

biznes podpis  Foto: sxc

Od nowego roku polskie firmy nie będą mogły składać zeznania podatkowego „na papierze”. Zrobią to tylko przez Internet. Warto się do tego przygotować.

biznes podpis Foto: sxcZgodnie z pomysłem Ministerstwa Finansów, od 2015 roku firmy będą składać formularze PIT i CIT tylko drogą elektroniczną. Wyjątkiem mają być podmioty, które zatrudniają do pięciu pracowników – mówi Dariusz Marcjasz, Wiceprezes Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A.

Dokument przesłany przez Internet będzie ważny, tylko gdy znajdzie się na nim e-podpis. Można go kupić w pięciu firmach certyfikowanych przez Ministerstwo Gospodarki. Jego koszt oscyluje w granicach 300 złotych i ważny jest przez dwa lata.

Podpis elektroniczny jest bezpieczny – zaznacza Elżbieta Włodarczyk, dyrektor Linii biznesowej podpis elektroniczny w Krajowej Izbie Rozliczeniowej S.A. Dane przechowywane są na karcie kryptograficznej, którą posiada tylko właściciel podpisu. Zastosowane szyfry sprawiają, że jest on nie do podrobienia”.

Po ostatnim uporządkowaniu przepisów, od 1 lipca 2016 r. polskie podpisy elektroniczne są honorowane w całej Unii Europejskiej. E-podpis można wykorzystywać w bankowości elektronicznej, do wystawiania e-faktur oraz do zawierania umów. „Dzięki niemu przez Internet złożymy wniosek o odpis z księgi wieczystej lub skorzystamy z krajowego rejestru sądowego” – zaznacza Dariusz Marcjasz.

Obecnie 43% urzędów akceptuje dokumenty opatrzone e-podpisem. Będzie ich więcej. Rząd przeznaczył na informatyzację instytucji publicznych 4 miliardy złotych.

Źródło: serwis infoWire.pl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz