K U L T U R A

Jazzpospolita – zdjęcia

Jazzpospolita: Przypływ - Blue Note 30.10.2021  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Jazzpospolita czyli jazz, post rock i elektronika na jednej scenie. Zagrali we wtorek w klubie Blue Note.

Zespół w nową energią z nowym składem i płytą wystąpił dla licznie zgromadzonej publiczności. Podczas koncertu artyści promowali swoją ostatnią płytę „Przypływ”.

Najnowszy album zatytułowany „Przypływ” ukazał się w 2020 roku. Znajdujące się na nim utwory są odmienne od wcześniejszych nagrań zespołu. Zmienił się także skład Jazzpospolitej.

Zmiany w składzie podziałały ożywczo. Mamy znowu ogromną radość ze wspólnego grania i tworzenia muzyki. – tak o nowej Jazzpospolitej mówi Stefan Nowakowski, założyciel zespołu.

Zawsze graliśmy pomiędzy gatunkami. Część z nas ciąży ku jazzowi, ktoś ku post-rockowi, jeszcze inny ciągnie w stronę muzyki współczesnej. Równowaga i harmonia są jednak zachowane. – dodaje muzyk.

Symbolika płynącej wody dobrze pasuje do obecnej sytuacji Jazzpospolitej. W ostatnim czasie zespół przechodził przez fazę odpływu. Obecnie wraca z falą i energią. Co było widać podczas koncertu w Blue Note. Choć motywem przewodnim płyty są nawiązania do natury, co znajduje odzwierciedlenie w tytułach utworów: „Biały las”, „Rezerwat” czy „Przedwiośnie” album kojarzy się z perspektywą i refleksją, zmieniającym się spojrzeniem na te same miejsca i zdarzenia, kompozycje i dźwięki.

Połączenie jazzowych harmonii, rockowego brzmienia oraz dynamiki sprawia, że Jazzpospolita zjednuje sobie wielu zwolenników z bardzo różnych kręgów.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz