K U L T U R A

Jakie obrazy po substancjach psychoaktywnych?

Witkacy- - Rabanie  Foto: internet

Jaka jest rola substancji psychoaktywnych w rozwoju sztuki – od paleolitycznych malowideł jaskiniowych począwszy, a na dokonaniach artystów współczesnych skończywszy będzie mówił podczas Uniwersyteckich Wykładów na Zamku profesor Marcin Molski.

Witkacy- - Rabanie Foto: internetFinalna część wykładu to pokaz multimedialny z wykorzystaniem muzyki, prezentujący obrazy substancji chemicznych obserwowane pod mikroskopem oraz obrazy ciekłych kryształów porównanych z dziełami ekspresjonistów i abstrakcjonistów.

Piękno, to estetyczna kategoria bytu, której definicja zmieniała się od czasów starożytności do współczesności i nadal stanowi przedmiot intensywnych badań, zarówno w obszarze sztuki, jak i nauk humanistycznych oraz ścisłych. By uzyskać pełny wgląd w rozumienie piękna, należy problem rozpatrzyć interdyscyplinarnie, z uwzględnieniem poglądów filozofów, artystów i naukowców reprezentujących takie dziedziny wiedzy, jak: biologia ewolucyjna, socjobiologia, neuroestetyka, neurobiochemia, antropologia kulturowa, historia sztuki i inne.

Profesor Molski z Wydziału Chemii UAM poruszać będzie także zagadnienia dotyczące koloru i sposobu w jaki jest generowany oraz rejestrowany przez mózg oraz tego jak działa układ nagrody w mózgu odpowiedzialny za pozytywne wrażenie piękna.

15 stycznia 2013 godz. 18.00
Centrum Kultury ZAMEK Scena Nowa / wstęp wolny

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz