Aglomeracja

Jak oceniasz komunikację w metropolii?

Konkurs na najlepszego kierowcę autobusu MPK (21.05.2016)  Foto: © lepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga

Czym jeździmy do pracy czy na zajęcia? Dlaczego? Jak oceniamy transport w naszej metropolii? Na te i wiele innych pytań chce znać odpowiedzi Stowarzyszenie Metropolia Poznań.

Przygotowana została specjalna ankieta, którą mogą wypełniać nie tylko mieszkańcy, ale również przedstawiciele firm i organizacji.

Ankiety pomogą w przygotowaniu wspólnego dla wszystkich samorządów zrzeszonych w ramach Stowarzyszenia Metropolia Poznań Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania na lata 2016-2025 – wyjaśnia Stowarzyszenie Metropolia Poznań.

Znając odpowiedzi, a zatem i preferencje mieszkańców można będzie stworzyć optymalne zmiany w transporcie i komunikacji na terenie Metropolii, a więc w samym Poznaniu i gminach Powiatu Poznańskiego oraz w gminach Oborniki, Skoki, Szamotuły i Śrem.

Ankieta stwarza możliwość wyrażenia własnych preferencji i potrzeb związanych m.in. ze zbiorową komunikacją publiczną, bezpieczeństwem ruchu drogowego, a także najczęściej stosowanymi środkami transportu – Stowarzyszenie Metropolia Poznań.

Ankiety są anonimowe, a udostępnione informacje prezentowane będą jedynie w postaci zbiorczych zestawień statystycznych.

Ankietę można wypełnić on-line klikając tutaj. Nasze opinie zbierane będą w ten sposób do poniedziałku 15 sierpnia.

komentarz

Wydaje się, że ankieta dla mieszkańców ma jeden podstawowy błąd. Zakłada rozwiązania zero-jedynkowe, a więc albo jeździsz własnym samochodem, albo komunikacją.

Użyty zwrot badania mobilności również nie do końca jest poprawny, bo ankieta pokaże preferencje komunikacyjne, a nie gotowość mieszkańców do przeprowadzek.

3 komentarzy

kliknij by dodać komentarz

  • Wypełniałem ankietę – nie jest zero-jedynkowa po prostu pytania dotyczą zarówno doświadczeń osób korzystających z komunikacji publicznej, jak i korzystających z własnego auta. Śmiało można ją wypełnić mając różne preferencje komunikacyjne.

  • Ta ankieta jest potrzebna, bo w Poznaniu źle się dzieje z komunikacją. Wypełniłam i polecam również wypełnić.

  • A słowo “mobilność” – mimo że korzystający z danych GUS wiedzą o tym, że “mobilność ludności” jest związana z ruchami migracyjnymi, to jednak większość z nas – szarych mieszkańców – raczej kojarzy ten termin z bardziej z transportem i komunikacją. A w przypadku dokumentu Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej nie było nawet wyjścia – tytuł dokumentu wynika z wytycznych/poradnika Komisji Europejskiej.