Przepisy

Jajecznica na polu ryżowym

Jajecznica xi hong shi chao ji dan  Foto: omnivorescookbook.com / Maggie

Kuchnia azjatycka ostatnio często gości na moim stole. Uwielbiam ją. Jest prosta, smaczna, zdrowa, kolorowa. W niedzielne poranki proponujemy wam różne oblicza jajecznicy. Dzisiaj będzie to jajecznica z Chin.

Nie jest to oczywiście pierwsza nasza wyprawa do Azji w poszukiwaniu przepisów na niedzielną jajecznicę. Niedawno podawaliśmy przepis na koreańską jajecznicę, a pretekstem było rozpoczęcie Igrzysk z Pjongczangu.

Przepis na klasyczną, chińską jajecznicę ze smażonymi pomidorami znaleźliśmy na blogu Omnivore’s Cookbook, który prowadzi Maggie. Pisze ona o nowoczesnym chińskim gotowaniu, daniach inspirowanych kuchnią azjatycką, ale również o klasycznych przepisach.

Moim priorytetem podczas gotowania jest uzyskanie najlepszego smaku, ale staram się osiągnąć to w możliwie prosty i mało pracochłonny sposób – wyjaśnia Maggie – pochodzę z Pekinu, teraz mieszkam w USA i podróżuję po całym świecie.

Dodaje również, że smażenie pomidorów i jajek (西红柿 炒 鸡蛋, xi hong shi chao ji dan) jest klasycznym daniem chińskim, zatem nic dziwnego, że także ono znalazło się na jej stronach. Jajecznica smażona z pomidorami serwowana jest w niemal każdej szkole czy stołówce. Wielu Chińczyków nie wyobraża sobie, by co jakiś czas tego dania nie zjeść.

By przygotować jajecznicę xi hong shi chao ji dan potrzebować będziemy odrobinę oleju arachidowego bądź po prostu roślinnego, jajka, posiekane pomidory, czosnek, odrobina soli i cukru. Można także użyć sznytloszku. Przyda się też ryż.

Proponuję także muzykę, która będzie nam towarzyszyć podczas przygotowywania dzisiejszej jajecznicy. Ten utwór znają wszyscy, którzy oglądali serial Wielkie kłamstewka. Ścieżka dźwiękowa jest jednym z jego atutów. Polecam! Utwór, który dzisiaj proponuję jest niezwykle klimatyczny, zaczyna się spokojnie, ale emocje rosną z każdym taktem.

Instrukcję jak przygotować jajecznicę xi hong shi chao ji dan znajdziecie poniżej.

Zaczynamy od rozgrzania niewielkiej (!) ilości oleju na patelni, a gdy temperatura będzie odpowiednio wysoka wbijamy jajka. Powinny one od spodu się ściąć, a na wierzchu pozostać jeszcze surowe. Teraz dzielimy częściowo podsmażone jajka na mniejsze kawałki. Po chwili przekładamy je na talerz.

Na patelnię znów dodajemy niewielką ilość oleju i posiekany, pokrojony czosnek. Podsmażamy go chwilę, aż poczujemy jego silny aromat. Samo zdrowie! Gdy już się nim nacieszymy dodajemy posiekane pomidory. Smażymy je, aż ich brzegi będą lekko podpieczone. Teraz dodajemy ponownie jajko, które czekało na talerzu. Doprawiamy i wszystko mieszamy. Podajemy z ryżem.

To wszystko, gotowe. DZIEŃ SMACZNY POZNAŃ!

Dokładną instrukcję krok po kroku, a także film przygotowany przez Maggie znajdziesz klikając tutaj. Warto również sprawdzić inne przepisy, które proponuje autorka bloga Omnivore’s Cookbook.

Użyte w artykule zdjęcia: omnivorescookbook.com / Maggie

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz