K U L T U R A

IV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca: „Granice natury – granice kultury”

Narodowe Tańczenie  poloneza na ulicy Taczaka 29.04.2022  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Od 23 do 29 kwietnia w przestrzeniach Polskiego Teatru Tańca zagości IV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca. Program skonstruowany jest tak, aby zderzać percepcję Widza z bogactwem i różnorodnością metod łączenia teatru i tańca. Wywoływać emocje, prowokować do dyskusji, poruszać, a jednocześnie skupiać uwagę na eksploracji zagadnień istotnych dla współczesności.

W pierwszym dniu tego międzynarodowego wydarzenia odbędzie się premiera spektaklu „24/7 Nowych Grzechów” powstającego we współpracy z kolektywem bodytalk z Münster. W ostatnim – akcja Narodowe Tańczenie, czyli uliczny korowód w scenerii miasta, który przemierzy ulicę Stanisława Taczaka w rytmie poloneza Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”.

Pozostałe dni wypełnią spektakle z USA, Norwegii i Izraela oraz performans Fundacji „Jesteś wszystko”, będący jubileuszowym akcentem z okazji 50-lecia Polskiego Teatru Tańca.

Premiera „24/7 Nowych Grzechów”

Spektakl w choreografii i reżyserii Yoshiko Waki, artystki japońskiego pochodzenia wywodzącej się z brutalistycznej tradycji słynnego Teatru Choreograficznego Johanna Kresznika, konfrontuje nas z biblijnym pojęciem 7 grzechów głównych, inspirując do przemyślenia na nowo, czym jest przekroczenie granicy między dobrem i złem. To czwarta koprodukcja bodytalk z Polskim Teatrem Tańca (Poznań) po JEWROPE (Nagroda dla Teatru Tańca miasta Kolonii w 2014 roku), SOLIDARITOT (uznanym za „Spektakl Roku” w “Jahrbuch tanz” – “Roczniku Taniec” 2019 roku) oraz ROMEOS & JULIAS UNPLAGUED.TRAUMSTADT (główna nagroda Złoty Yorick na 26. międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku w 2022 roku).

 „Feminal” Rebeki Hoback, artystki na stale pracującej w Nashville (USA), specjalizującej się w choreografii solowej, ucieleśniającej doświadczenia codzienności i transformacji, nawiązywać będzie do mechanizmów konstruowania stereotypowego kobiecego wizerunku i tradycyjnych, utartych klisz, wyznaczających granice tego, co kobiecie i niekobiece. 

 „The Loft” Jo Stømgren Kompani w choreografii dobrze znanego bywalcom Polskiego Teatru Tańca Jo Stømgrena, niezwykle rozpoznawalnego w skali międzynarodowej skandynawskiego artysty, choreografa – rezydenta Narodowej Opery i Baletu w Oslo, twórcy jubileuszowego spektaklu Polskiego Teatru Tańca „Z kapelusza”, porusza tematy kontroli, wstrzemięźliwości i pasji, przypominając, że współcześnie wciąż zmagamy się z kwestią naruszania granic w relacjach, współistniejąc z innymi w klaustrofobicznych przestrzeniach życiowych. 

Z kolei „Kacha” Kolben Dance Company, zespołu tańca współczesnego oddychającego na co dzień atmosferą Jerozolimy, urzeczywistniającego misję tworzenia tańca, który jest aktem myśli, silnie zaangażuje widzów na poziomie osobistym, zachęcając do zadawania pytań samym sobie. Pytań nie zawsze wygodnych, ale mających moc otwierania drzwi do głębszego samopoznania i przesuwania granic własnej strefy komfortu.

Eksploracja Granic

Program festiwalu skonstruowany jest tak, aby prowokować do dyskusji, poruszać i skupiać uwagę na eksploracji zagadnień istotnych dla współczesności, pytając o istnienie granic i nasze relacje z nimi. Spektakle z USA, Norwegii i Izraela, w tym performans Fundacji „Jesteś wszystko”, będący jubileuszowym akcentem z okazji 50-lecia Polskiego Teatru Tańca.

Narodowe Tańczenie

Kulminacyjnym momentem festiwalu będzie Narodowe Tańczenie, otwarta dla każdej osoby akcja, która poruszać się będzie w rytmie poloneza w przestrzeni ulicy Stanisława Taczaka, odwołując się do budowania i spajania wspólnoty poprzez taniec.

Data wydarzenia – 29 kwietnia – jest nieprzypadkowa, tego dnia przypada Międzynarodowy Dzień Tańca i ogólnopolska akcja tańczMY, której patronem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Wydarzenie odwołuje się do najbardziej pierwotnej funkcji tańca, jaką jest budowanie i spajanie wspólnoty, zacieranie granic pomiędzy “ja” – “inni”. W tym roku Narodowe Tańczenie zyska niezwykły kształt-dzięki wielokulturowemu przenikaniu się źródeł i tanecznych inspiracji. Będą z nami m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Łany”, Zespół Pieśni i Tańca „Łaniki”, Zespół Pieśni i Tańca „Chludowianie”, Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Ludowego „Modraki”, Fundacja „Jesteś wszystko” oraz Salsation. Mile widziane zarówno kanoniczne wykonania, jak i freestyle’owe interpretacje poloneza z dużą dozą improwizacji i spontaniczności!

Wstęp wolny. 

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz