K U L T U R A

I Festiwal Filmów nieCodziennych zakończony

I Festiwal Filmów nieCodziennych zakończony  Foto: Ilona Czajkowska

I Festiwal Filmów nieCodziennych zakończony Foto: Ilona CzajkowskaBlisko 200 osób oglądało konkursowe filmy podczas I Festiwalu Filmów nieCodziennych, który odbywał się dzisiaj w sali kinowej CK Zamek.

Projekt skierowany był do uczniów i dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, z klas przysposabiających do pracy, a także uczestników warsztatów terapii zajęciowej czy też środowiskowych domów samopomocy – wyjaśniają organizatorzy – nadesłano 16 filmów z Poznania i okolic, a w drodze wstępnej selekcji odrzucono 6 filmów i wyłoniono 10 filmów konkursowych, które walczyły o nagrody.

Pomysł Festiwalu Filmów nieCodziennych zrodził się w głowach dwóch szalonych pedagogów specjalnych Kingi Malik – Gunia i Ewy Woźniak, nauczycielek na co dzień pracujących w Zespole Szkół Specjalnych nr 103 w Poznaniu podczas tworzenia filmu pt. “Sen nocy nie tylko letniej”. Efekt 1,5-rocznej pracy przerósł oczekiwania wszystkich twórców.

Wraz z Uczniami chcieliśmy pokazać Nasz Film szerszej publiczności – relacjonują pomysłodawczynie – brakowało Nam festiwalu, w którym znalazłoby się miejsce na filmy z udziałem Osób Niepełnosprawnych spełniających się w roli Aktorów i Twórców, pozbawionych sztucznych wzruszeń, wywołujących jedynie litość i współczucie widza.

Tak właśnie powstał pomysł, by stworzyć własny festiwal. Jego celem jest przekazanie wiedzy na temat Osób z niepełnosprawnością, ich szczególnej wrażliwości, pięknie, niebanalności i naturalności. Chcemy wyjść ponad niepełnosprawność, pokazać Ludzi, którzy w świecie uczuć często są Naszymi Przewodnikami – dodają organizatorzy.

Podczas samego Festiwalu sala Nowego Kina Pałacowego była wypełniona po brzegi. Wszystkie 150 miejsc zajmowały Niezwykłe Osobowości, jak mówią o uczestnikach projektu organizatorki. W jednym miejscu spotkali się profesjonaliści i amatorzy. Ludzie o niezwykle wrażliwych temperamentach, pełni pasji i chęci życia.

Konkursowe filmy oceniało profesjonalne Jury Festiwalu, w którym zasiedli Jacek Filipiak, Mieczysław Hryniewicz, Wojciech Otto, a także Lidia Wojsznis. Po każdym obejrzanym filmie dzielili się oni swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami. Zadawali także pytania Twórcom i Aktorom oraz udzielali praktycznych wskazówek dotyczących pozyskiwania materiału filmowego, montażu czy udźwiękowienia.

I Festiwal Filmów nieCodziennych zakończony Foto: Ilona Czajkowska

Podczas trwania festiwalu można było oglądać wystawę fotograficzną Ilony Czajkowskiej „Stare kino” przygotowaną wspólnie z Uczniami klasy Przysposabiającej Do Pracy w ZSS nr 103. Każdy z członków grupy PDP podczas zajęć o charakterze filmowym wybierał swoją ulubioną gwiazdę filmową, w którą chciałby się wcielić podczas sesji zdjęciowej. Uczniowie udzielali wywiadu, następnie wybierali ubrania/stylizację i pełni skupienia pozowali do zdjęć. Na fotografiach mogliśmy podziwiać piękne twarze prawdziwych pasjonatów Starego Kina.

Po obradach wyłoniono zwycięzców konkursu i wręczono atrakcyjne nagrody mające na celu dalsze pogłębianie warsztatu związanego z procesem tworzenia filmu. Oto trzy najwyżej ocenione filmy. Miejsce I otrzymał film „Miłość” zreallizowany przez Fundację „FIONA” z Poznania. Kolejnym wysoko ocenionym filmem został obraz „Thriller” nakręcony przez twórców ze Środowiskowego Domu Samopomocy „ISKRA” z Poznania. Miejsce III przyznano Zespołowi Szkół Specjalnych nr 102 z Poznania za film „Jesteśmy wyjątkowi”.

Być może uda się realizować pomysł, by już w przyszłym roku Festiwal miał zasięg i rangę wydarzenia międzynarodowego.

I Festiwal Filmów nieCodziennych zakończony Foto: Ilona Czajkowska

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz