K U L T U R A

Historyczne bimby i autobusy wyruszają w trasę!

Jelcz Jiri Strousa Zakrecenie Tramwajami  Foto: Jiri Strousa/  facebook Zakrecenie Tramwajami

Od soboty na ulicach Poznania ponownie pojawią się historyczne tramwaje i autobusy. Tego dnia zostanie rozpoczęty sezon linii turystycznych 2021. W obecnym sezonie będzie można skorzystać z tramwajowej linii nr 0 i autobusowej nr 100 oraz pilotażowo także z autobusowej linii nr 102, która zapewni dojazd także do Muzeum Martyrologii Fort VII i Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Linie turystyczne co roku przyciągają wielu poznaniaków i turystów. Podczas przejażdżki można obejrzeć najpiękniejsze zakątki Poznania, a jednocześnie powspominać lub – w przypadku najmłodszych pasażerów – poznać urok starych, historycznych pojazdów i poczuć klimat dawnych czasów.

Historyczne pojazdy to atrakcja turystyczna sama w sobie. Dodatkowo z okien zabytkowego tramwaju lub autobusu można podziwiać nasze piękne miasto. Zaplanowaliśmy kursy w weekendy do ostatniego weekendu sierpnia, ale z możliwością przedłużenia na wrzesień – mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Historyczne linie turystyczne Foto: Wojciech Mania / PLOT

Na otwarcie nowego sezonu Zarząd Transportu Miejskiego przygotował niespodziankę. Do każdego zakupionego biletu będzie dodawany gadżet ZTM w postaci niebieskiej opaski odblaskowej z logo ZTM. Przygotowane jest 600 tego typu gadżetów, które będą rozdawane do wyczerpania zapasów.

W tym roku oprócz linii nr 0 i 100 regularne kursy (wyłącznie w soboty) będą wykonywane także na linii nr 102. Autobusem kursującym na tej linii będzie można dojechać do Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII oraz do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. – Chcemy w ten sposób jeszcze bardziej uatrakcyjnić linie turystyczne oraz dać możliwość dojazdu do obiektów związanych z historią Poznania – dodaje J. Gosiewski.

Przejażdżki historycznym taborem MPK Poznań już na stałe wpisały się w turystyczny krajobraz miasta. Nasi pasażerowie mogą poczuć klimat dawnych czasów, powspominać, a przy okazji zwiedzić Poznań – mówi Krzysztof Dostatni, wiceprezes ds. operacyjnych MPK Poznań. – Linią autobusową 100 będzie można dojechać z Dworca PKP Poznań Główny do Nowego Zoo, po drodze zwiedzając Jeżyce i centrum, w soboty „ogórkiem” kursującym na linii 102 dotrzemy z Poznania Głównego do Fortu VII i Muzeum Broni Pancernej. Linia tramwajowa 0 umożliwi natomiast obejrzenie dawnej zajezdni przy Madalińskiego, Jeżyc, śródmieścia, a wybrane kursy dowiozą do Muzeum Komunikacji, które mieści się na terenie zajezdni przy Głogowskiej.

Obsługę autobusowych linii turystycznych stanowić będą przede wszystkim Ikarusy 260 i 280 oraz Jelcz PR 110.W soboty na trasie linii nr 102 będzie się pojawiał szczególnie lubiany przez pasażerów „ogórek”, czyli Jelcz RTO 043 – mówi Łukasz Bandosz Prezes Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych i kierownik Działu Eksploatacji i Utrzymania Infrastruktury ZTM w Poznaniu. W maju na linii tramwajowej królować będą „helmuty”, „stodwójki” i „stopiątki”, jednak od czerwca do końca sezonu planowane jest uruchamianie w każdą niedzielę tramwaju typu N w składzie dwu lub trzywagonowym, a w soboty na przemian wagonów: 102N, GT6, 102Na, 105N i GT8.
Przebieg tras i rozklady linii turystycznych

Madalina zajezdnia tramwajowa Foto: K Dostatni/KMPS

Trasa linii nr 100 (autobus)

POZNAŃ GŁÓWNY – Stare ZOO – Kraszewskiego – Rynek Jeżycki – Kościelna – Poznańska – Libelta – Niepodległości – Solna – Św. Wojciech – Północna – Garbary – Estkowskiego – po trasie linii nr 184 – NOWE ZOO

Powrót: NOWE ZOO – po trasie linii nr 184 – Jana Pawła II – Kórnicka – Mostowa – Garbary – Solna – Al. Marcinkowskiego – Pl. Wolności – 3 Maja – 27 Grudnia – Kantaka – św. Marcin – Dworcowa – POZNAŃ GŁÓWNY

Kursowanie: od 15 maja (sobota) do 29 sierpnia (niedziela), w soboty, niedziele i święta. Czas przejazdu: 30 minut.

Kursy z przystanku Poznań Główny o godz.: 11:20* (obsługiwany autobusami historycznymi JELCZ i Ikarus), 12:05, 13:10, 14:10*, 15:00, 15:50, 16:40.

Kursy z przystanku Nowe ZOO o godz.: 12:05* (obsługiwany autobusami JELCZ i Ikarus) 12:45, 13:45, 14:45*, 15:45, 16:45, 17:25.

Trasa linii nr 102 (autobus)

POZNAŃ GŁÓWNY – Dworcowa – Rondo Kaponiera – Zwierzyniecka – Kraszewskiego – Dąbrowskiego – Szpitalna – Bukowska – al. Polska – Dąbrowskiego – Nidziańska – Sytkowska – Skalskiego – Startowa – Wzlotowa – Lotnicza – 3. Pułku Lotników – MUZEUM BRONI PANCERNEJ

Powrót: MUZEUM BRONI PANCERNEJ – 3. Pułku Lotników – Lotnicza – Dąbrowskiego – … – POZNAŃ GŁÓWNY

Kursowanie: od 15 maja (sobota) do 28 sierpnia (sobota). Kursuje tylko w soboty (w momencie otwarcia muzeów).

Czas przejazdu: około 25 minut.

Kursy z przystanku Poznań Główny o godz.: 10:00, 11:30, 13:00, 15:00.

Kursy z przystanku Muzeum Broni Pancernej o godz.: 10:30, 12:30, 14:00, 15:50.

Trasa linii nr 0 (tramwaj)

ZAJEZDNIA MADALIŃSKIEGO* – Hetmańska – Głogowska – Roosevelta – Zwierzyniecka – Kraszewskiego – Dąbrowskiego – Fredry – 23 Lutego – Estkowskiego – Jana Pawła II – Kórnicka – Lewandowskiej – Strzelecka – Królowej Jadwigi – Górna Wilda – 28 Czerwca 1956 roku – ZAJEZDNIA MADALIŃSKIEGO

(*pierwszy kurs dodatkowo przez Zajezdnię Głogowska ze zwiedzaniem muzeum)

Kursowanie: od 15 maja (sobota) do 29 sierpnia (niedziela), w soboty, niedziele i święta. Czas przejazdu: 45 minut.

Kursy z przystanku Zajezdnia Madalińskiego o godz.: 11:30 (dodatkowo z przejazdem przez Muzeum Komunikacji w zajezdni MPK Poznań przy ulicy Głogowskiej), 13:00, 14:00, 15:30 i 16:30.

Bilety na linie turystyczne

Osoby, które planują przejażdżkę liniami turystycznymi, mają do wyboru dwa rodzaje biletów: bilety jednoprzejazdowe lub jednodniowe.

Bilety jednoprzejazdowe kosztują 6 zł (normalny), 4 zł (ulgowy – dzieci w wieku do 16 lat) i 18 zł (rodzinny – dla maksymalnie 5 osób, w tym 2 dorosłych).

Bilety jednodniowe kosztują natomiast 10 zł (normalny), 7 zł (ulgowy), 30 zł (rodzinny – dla maksymalnie 5 osób, w tym 2 dorosłych).

Bilety jednodniowe obowiązują zarówno na linii nr 0i 100 oraz na linii nr 102. Osoby, które zdecydują się na ich zakup, będą mogły wysiąść na dowolnym przystanku, zwiedzić interesujące ich zabytki lub pospacerować, a potem kontynuować podróż innym kursem dowolnej linii turystycznej (na tym samym bilecie).

Bilety sprzedawane są (wyłącznie za gotówkę) przez obsługę w pojazdach kursujących na liniach turystycznych. Nie obowiązują na pozostałych (poza liniami nr 0, 100 oraz 102) liniach organizowanych przez ZTM, ani w kolejce Maltanka. Jednocześnie zachęcamy do korzystania innych atrakcji Poznania, takich jak choćby Kolejka Parkowa Maltanka, która w maju wróciła na swoją trasę. Więcej informacji na stronie MPK.

Użyte w artykule zdjęcia: Jiri Strousa/ facebook Zakrecenie Tramwajami

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz