K U L T U R A

Hania Rani i Dobrawa Czocher „Inner Symphonies”

Hania Rani & Dobrawa Czocher  Foto: FB / haniadobrawamusic / Niclas Weber

Hania Rani i Dobrawa Czocher wystąpią w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek w sobotę, 4 grudnia o godzinie 19:00. .To najmłodszy w historii Deutsche Grammophon żeński duet kompozytorski związany z tą firmą.

Artystki już w bardzo młodym wieku ro rozpoczęły swoją przygodę z muzyką odkrywając łączącą je, instynktowną artystyczną więź. Obie odnoszą sukcesy, ale ich więź pozostaje niezmieniona.

Jest między nami dużo swoistego pokrewieństwa” – mówi Hania Rani. „Kiedy jesteś „rodzeństwem”, możesz być szczery. Ufamy sobie nawzajem – dodaje Dobrawa Czocher.

Debiutancki album powstał w wyniku poczucia wzajemnego zaufania i zrozumienia. Stworzony przez kompozytorkę – pianistkę i wokalistkę Hanię Rani oraz kompozytorkę i wiolonczelistkę Dobrawę Czocher, nagrany w Sali Filharmonii w Szczecinie, „Inner Symphonies” jest ich pierwszym, pełnym albumem złożonym z autorskich utworów, dziełem, który został wydane 15 października 2021 roku.

Nadzieja stała się motywem przewodnim „Inner Symphonies”. Czas pandemii był dla wielu trudny. Artystki mogły na siebie liczyć.

Pamiętam, jak Hania wspomniała mi, że jej babcia mówiła: “Wiosna nadejdzie, to pewne”. Świat wydawał się rozpadać, kiedy zaczynałyśmy pracę nad tym albumem, ale miałyśmy nadzieję na lepszą przyszłość. Bardzo dobrze było mieć po swojej stronie Deutsche Grammophon i czuć wsparcie tego zespołu. To dało nam swobodę w rozwijaniu naszej muzyki – opowiada Dobrawa Czocher.

Słowo „inner” symbolizuje tu duchowość, intymność i prywatność, podczas gdy „symphonies” oznacza znacznie więcej niż tylko formę muzyczną, to także symbol swoistej konstrukcji, potęgi i wielkości. To dla nas nowa przygoda − mówi Hania Rani.

Praca nad „Inner Symphonies” zaczęła się od rozmów przez internet, a potem – gdy mogły wreszcie spotkać się w Gdańsku, ruszyła spontanicznie. Z wymiany pomysłów oraz licznych improwizacji, będących podstawą do budowania poszczególnych utworów, wyłonił się ostateczny kształt artystyczny albumu.

Miałyśmy dużo czasu na rozmowy, na pytania, czego tak naprawdę teraz chcemy, czym jest dla nas muzyka. Ten czas był dla nas naprawdę cenny. Miałyśmy też dużo zabawy. Ćwiczyłyśmy jogę i chodziłyśmy na spacery po lesie – wspomina Dobrawa.

Ich miłość do świata natury znajduje swoje odzwierciedlenie w albumie, wraz z motywami przyjaźni i nadziei. Kontrastujące utwory współgrają ze sobą, tworząc unikalny, introspektywny świat dźwięków, od powolnego, tajemniczego piękna „Whale’s Song” po zawrotny ruch „Con Moto”, którego niespokojną energię potęguje delikatna melodia wyłaniająca się spośród motorycznych przebiegów partii fortepianu i wiolonczeli.

Hania Rani & Dobrawa Czocher „Inner Symphonies”

Sala Wielka Centrum Kultury Zamek
sobota, 4 grudnia, godzina 19:00

Bilety w cenie 90 zł

Użyte w artykule zdjęcia: FB / haniadobrawamusic / Niclas Weber

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz