Aglomeracja

Grypa jest, ale pod kontrolą

foto: sxc - strzykawka  Foto:

Choć ilość osób, które chorują na grypę jest wuchta, to nie ma zagrożenia epidemią w Metropolii Poznań. Grypa jest pod kontrolą odpowiednich służb, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo zdrowotne.

Od początku roku na grypę zachorowało prawie 111.000 osób w całej Wielkopolsce. To liczba zbliżona do ubiegłego roku, gdy zachorowań na różnego rodzaju wirusy grypy było o zaledwie 3.000 mniej niż obecnie.

Około 60% z ogólnej liczby infekcji grypowych może mieć związek z wirusem A/H1N1, który jest jednym z kilku wirusów grypy sezonowej – poinformował Andrzej Trybusz, dyrektor WSSE – nie jest on nowym typem wirusa i jak podkreślają eksperci, nie stanowi nadzwyczajnego zagrożenia dla populacji, które wymagałoby nadzwyczajnych działań profilaktycznych, takich jak dezynfekcja pomieszczeń czy zamykanie szkół.

W trwającym właśnie okresie zachorowań na grypę zmarło 14 dorosłych. Byli to pacjenci, którzy chorowali dodatkowo na inne poważne choroby, w tym między innymi nowotwory, cukrzycę, czy niewydolność krążenia.

Z uwagi na szczyt sezonu grypowego ilość chorych na grypę wzrośnie prawdopodobnie w okresie najbliższych 2-3 tygodni. Profesor Magdalena Figlerowicz, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chorób zakaźnych, zachęca by zaszczepić  się  przeciwko grypie. Jej zdaniem to nadal najskuteczniejszy i zarazem najmniej kosztowny sposób zapobiegania  tej chorobie. .

Z powodu grypy hospitalizowane są głównie dzieci – informuje Tomasz Stube z Urzędu Wojewódzkiego – w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu oraz na Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu z uwagi na bezpieczeństwo wstrzymano wszystkie planowe przyjęcia.

Na przełomie lutego i marca Sanepid ma przeprowadzić kontrole w szkołach, by ocenić warunki utrzymania higieny oraz monitorować frekwencjię uczniów na zajęciach. Została także przygotowana akcja informacyjna na temat profilaktyki grypy.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz