Aglomeracja

A2 – kolejna podwyżka!

Autostrada Wielkopolski A2  Foto: materiały informacyjne

Kolejny już raz wzrasta opłata za przejazd autostradą A2 na odcinku zarządzanym przez spółkę Autostrada Wielkopolska. Więcej zapłacimy między innymi za jazdę samochodem osobowym czy motocyklem. Nowe stawki zaczną obowiązywać od wtorku 1 marca.

Podwyżka dotyczy tym razem tylko odcinka między Nowym Tomyślem, a Koninem, który liczy 150 kilometrów. Do tej pory za przejechanie tej trasy samochodem osobowym musieliśmy zapłacić 51,00 złotych. Po podwyżce wydamy na to 54,00 złote.

Za przejazd jednym z trzech 50-kilometrowych odcinków A2 między Nowym Tomyślem a Koninem kierowcy samochodów osobowych i motocykliści zapłacą 18,00 złotych. Nie wzrosną natomiast opłaty dla ciężarówek.

Droższy będzie również przejazd tak zwanych pojazdów ponadnormatywnych. Ich kierowcy zapłacą aż 180,00 złotych za każdy odcinek między Nowym Tomyślem, a Koninem.

Podwyżka może wydawać się niewielka, ale pozwoli ona na utrzymanie niechlubnej pozycji lidera dla autostrady A2 w kategorii najdroższej stawki za kilometr. Do tej pory wynosiła ona dla samochodów osobowych 34 grosze, a po planowanej podwyżce będzie to 36 groszy. Dla porównania przypominamy, że na autostradach zarządzanych przez GDDKiA jadąc samochodem osobowym za 1 kilometr zapłacimy 10 groszy, a na autostradzie A1 dokładnie 16 groszy.

Pośrednio zarząd Autostrady Wielkopolskiej przyznaje, że podwyżka jest dotkliwa dla polskich kierowców. Świadczy o tym zmiana terminu wprowadzenia nowych stawek i słowa Zofii Kwiatkowskiej reprezentującej spółkę.

Podejmując decyzję o wprowadzeniu podwyżek dopiero po feriach zimowych Spółka brała pod uwagę interes społeczny, mamy świadomość, że w tym okresie tysiące polskich rodzin korzysta z autostrady A2 podczas wyjazdów […] – wyjaśniała Zofia Kwiatkowska – stojąc przed koniecznością wprowadzenia podwyżek wynikających z rzeczywistych kosztów utrzymania autostrady, inwestycji i obsługi kredytów, szukaliśmy rozwiązania jak najmniej uciążliwego dla użytkowników.

Jak tłumaczy poznańska spółka zarządzająca autostradą A2 od Świecka do Konina, przychód z opłat w pierwszej kolejności przeznaczany jest na bieżące utrzymanie autostrady w tym jej eksploatację, wzmocnienia nawierzchni, remonty i modernizacje, a także na spłatę kredytów bankowych zaciągniętych na budowę autostrady.

Autostrada Wielkopolska przygotowuje się również do poszerzenia do 3 pasów bezpłatnej obwodnicy Poznania na 13 km odcinku od węzła Komorniki do węzła Krzesiny.

Koszt przejazdu 106-km odcinkiem autostrady A2 pomiędzy Świeckiem a Nowym Tomyślem na razie się nie zmienia.

Autostrada Wielkopolska

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz