Sport

Freedom Charity Run – 3 września w Poznaniu

Freedom charity run  Foto: facebook

Dokładnie 675 kilometrów, z Gdańska do Berlina, w 75. rocznicę ponownego odzyskania wolności przebiegnie siedmioro biegaczy z Polski. Celem biegu jest podkreślenie wagi dobrosąsiedzkich relacji polsko- niemieckich oraz zbiórka pieniędzy, w połowie na wyposażenie Domu dla Dzieci Autystycznych w Poznaniu, a także kontynuacja zeszłorocznej zbiórki na rozbudowę szkoły w Kibeho w Rwandzie. Bieg, który rozpocznie się 1 września w Gdańsku, będzie miał swój etap w Poznaniu, a zakończy się 6 września w Berlinie. Sygnał do startu, po raz trzeci w 8. letniej historii biegów da Prezydent Lech Wałęsa.

To już ósme podobne przedsięwzięcie tej ekipy. Rok wcześniej bieg upamiętniał 30. rocznicę upadku systemu komunistycznego w Europie, Obrad Okrągłego Stołu i pierwszych częściowo wolnych wyborów do parlamentu.

Bieg odbywał się także w USA, Japonii, na Litwie, Łotwie, w Niemczech i oczywiście Polsce. Razem ponad 5 000 km. „Zawsze staramy się znaleźć jakiś symboliczny kontekst” mówi dr Mariusz Szeib – organizator biegu. „Na przykład w 2014, w 25-lecie upadku komunizmu, połączyliśmy symbolicznie Gdańsk tam, gdzie powstała Solidarność, z Berlinem, gdzie upadł berliński mur.

Biegacze jako członkowie Lions Clubs, podczas każdego biegu zbierają środki na pomoc dla dzieci. Do tej pory zebrali ponad 600 tys. zł na pomoc dla dzieci na Ukrainie, Łotwie, w Nepalu, Niemczech, Syrii, Libanie i w Polsce. Kończy się budowa hostelu dla dzieci w Lokhim w Nepalu za FCR 2016, a w Bejrucie niesie pomoc ambulans zakupiony za fundusze zebrane przez FCR 2018.

Uczestnicy Freedom Charity Run dobiegną do Poznania 3 września, etap zakończy się około godz. 17:00 przy pomniku Armii Poznań

Czyszczenie pomnika Armii Poznań
Użyte w artykule zdjęcia: facebook

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz