K U L T U R A

Fortepian Paderewskiego w Poznaniu!

Fortepian Paderewskiego  Foto: WUW / materiały prasowe

Fortepian Bösendorfer z 1882 roku, na którym Ignacy Jan Paderewski pobierał nauki u polskiego pianisty, kompozytora i pedagoga Teodora Leszetyckiego, został zaprezentowany podczas koncertu w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu. Prace nad sprowadzeniem instrumentu z Niemiec trwały kilkanaście miesięcy, a oglądać będzie go można w salach uczelni muzycznej.

Ignacy Jan Paderewski (ur. 1860 r.) naukę gry na pianinie rozpoczął jako 12-latek w warszawskim Instytucie Muzycznym. Po ukończeniu szkoły w 1878 r. zarabiał jako pianista i akompaniator, a także nauczyciel gry. W 1881 roku, po tragicznej śmierci żony, Paderewski wyjeżdża do Berlina i bez reszty poświęcenia się muzyce. Przypadkowe spotkanie ze światowej sławy aktorką Heleną Modrzejewską odmieniło jego los. Modrzejewska, zachwycona talentem Paderewskiego, zorganizowała zbiórkę pieniędzy, która pozwoliła 24-letniemu pianiście podjąć naukę w Wiedniu u znakomitego pedagoga fortepianu, Teodora Leszetyckiego.

Leszetycki (ur. w 1830 r.), uzdolniony pianista, pierwszych lekcji zaczął udzielać w wieku piętnastu lat. W 1862 r. Antoni Rubinstein powierzył mu klasę fortepianu w utworzonym przez siebie Konserwatorium Petersburskim. Od 1878 r. pracował w Wiedniu, gdzie poświęcił się prywatnemu nauczaniu i komponowaniu. Wykształcił blisko 1200 pianistów, w tym wielkie sławy swoich czasów.

Paderewski, który potrafił ćwiczyć po 12 godzin dziennie, pod okiem mistrza w latach 1884-87 w nadrobił techniczne zaległości, a jego pierwszy publiczny koncert, zagrany w Wiedniu 1887 roku, zapoczątkował wielką międzynarodową karierę pianisty i kompozytora. Warto dodać, że w tym samym roku jego mistrz i nauczyciel Teodor Leszetycki dał swój ostatni publiczny koncert.

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Dworek , WUW / materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz