K U L T U R A

„Forest forever” – las w szklanej kapsule

Wystawa Forest Forever  Foto: materiały prasowe SB

Miniaturowe lasy w przezroczystych kapsułach ratunkowych będzie można zobaczyć podczas wystawy w Słodowni w Starym Browarze. To autorski projekt Justyny Stoszek, przedstawiający umieszczone w specjalnych kapsułach leśne ekosystemy, sfotografowane w naturalnych sceneriach Puszczy Białowieskiej, lasu beskidzkiego i mazurskiego.

Lasy w szkle to wyjątkowa wystawa, ukazująca miniaturowe ekosystemy w przezroczystych kapsułach ratunkowych, stworzonych ze specjalnego, organicznego szkła. Artystka poprzez swoje instalacje stara się ukazać emocje oraz zamiłowanie do natury, która – jak się okazuje – doskonale radzi sobie bez człowieka. Niestety człowiek bez niej już niekoniecznie.

Stworzyłam kapsuły ratunkowe, które zabiorą rośliny z Ziemi, z miejsca dla nich wrogiego. Wehikuły zbudowane są ze szkła. Kiedy myślałam o tym jak opisać zjawisko czy istotę, która ma w sobie i siłę i wrażliwość, pomyślałam, że jest jak szkło – twarda i krucha jednocześnie. – mówi Justyna Stoszek, twórczyni niezwykłych żywych leśnych ekosystemów w mikroskali, które na wystawie „Forest forever” w Starym Browarze będzie można oglądać tylko 3 dni.

W ratunkowych kapsułach artystki lasy żyją i tworzą samoistnie ekosystemy. Dzięki przenikającemu przez szklaną powierzchnię światłu, w procesie fotosyntezy powstają niezbędne do życia substancje odżywcze, maleńkie lasy mogą więc oddychać i rosnąć.

Justyna Stoszek od ponad 10 lat wystawia swoje prace w Polsce i Wielkiej Brytanii. Wystawa „Forest forever” to najnowszy projekt artystki, nawiązujący do jej poczucia silnej więzi z naturą i lasem, który stał się głównym przedmiotem jej artystycznej wizji.

Wernisaż wystawy odbędzie się 27 października o godz. 19:00 w Słodowni +1. Wstęp wolny, Słodownia +1, 27-29 października, godz. 12:00 – 20:00.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe SB

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz