K U L T U R A

Film z muzyką na żywo – Bartek Zwycięzca – zdjęcia

kulturalny Stary Rynek - W niemym kinie  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

W ramach akcji Kulturalny Stary Rynek w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej przy ul. Gołębiej odbył się pokaz filmu “Bartek Zwycięzca” z muzyką na żywo, graną przez zespół Waldemara Rychłego.

Film został wyprodukowany rzez Poznańską Wytwórnię Filmową, a jego premiera odbyła się 4 listopada 1923 roku. Do naszych czasów nie dochowała się żadna kopia eksploatacyjna tego filmu. Prezentowany film zmontowany został z zachowanych przypadkowo materiałów roboczych. Na podstawie noweli Henryka Sienkiewicza i zachowanej fragmentarycznie bibliografii film został zrekonstruowany przez Krystynę Lindenbergh i Jadwigę Zajicek.

Rok 1870. Wieś Pognębin w Księstwie Poznańskim znajduje się pod pruskim zaborem. Gdy wybucha wojna między Francją, a Prusami polscy chłopi zostają powołani do wojska. Idą walczyć na obcej ziemi, o obce interesy, pod obcą komendę.

Specjalnie przygotowana ścieżka dźwiękowa grana do “Bartka Zwycięzcy” w całości zainspirowana i oparta została na wielkopolskiej muzyce ludowej, na melodiach zapisanych i opublikowanych przez Oskara Kolberga w latach 1875-1882 (w 7 tomach “Wielkie Księstwo Poznańskie”).

Do filmu zagrał Waldemar Rychły z zespołem:

  • Kuba Majda – klarnet
  • Krzysztof Kubasik – wiolonczela
  • Waldemar Rychły – gitara, ghungroo

“Bartek Zwycięzca” (1923)

Reżyseria Edward Puchalski

Bartek Słowik – Władysław Pytlasiński, jego żona Magda – Eygenia Zasempianka

Wojtek – I. Czapelski

Generał F. Stainmetz – Roman Żelazowski

Zdjęcia – Zbigniew Jaszcz

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz