POZnań

Festiwal Rzeźby Lodowej i jarmark świąteczny

Preludium do VII Festiwalu Rzeźby Lodowej  Foto: lepszyPOZNAN.pl / gsm

Preludium do VII Festiwalu Rzeźby Lodowej Foto: lepszyPOZNAN.pl / gsmJuż po raz siódmy organizowany jest przed Świętami Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej. Najlepsi na świecie artyści i mistrzowie tej sztuki przez sobotę i niedzielę wyczarują z lodu na poznańskim Starym Rynku ponad 50 lodowych posągów różnej wielkości.

Pierwsze wprawki do tegorocznej imprezy można było podziwiać już w piątkowe popołudnie, co udało się nam uchwycić na załączonych fotografiach. Rzeźba, która powstawała przy moście Dworcowym nieco przypomina postać Starego Marycha, ale przyjrzyjcie się jeszcze nie dokończonemu dziełu dokładniej!

Tegoroczną edycję Festiwalu odwiedzą najbardziej utalentowani artyści i mistrzowie świata w rzeźbie lodowej z Polski, Francji, Bułgarii, Holandii, USA, Kanady, Rosji, a nawet z Filipin.

Wielkie rzeźbienie w lodzie rozpocznie się w sobotę. Tego dnia wszystko odbywać się będzie na scenie, gdzie tak jak w ubiegłym roku oprócz kunsztu liczyć się będzie również czas wykonania rzeźby. Ci, którzy obserwowali te zmagania podczas ostatniej edycji Festiwalu wiedzą, że nie jest to zadanie proste. Rzeźbieniu towarzyszą chwilami niezwykłe emocje, bo lód nie zawsze jest posłuszny woli artysty i potrafi w najmniej oczekiwanym momencie pęknąć psując zamierzony efekt. Speed Ice Carving, bo tak nazywa się ta konkurencja, to najbardziej widowiskowa część Festiwalu. Pierwszego dnia na scenie powstanie około 40 rzeźb, które staną się dekoracją Starego Rynku. Zapraszamy do kibicowania w sobotę od godziny 11:00 do 18:00.

Drugiego dnia, a więc w niedzielę, 12 dwuosobowych ekip rzeźbiarzy pojawi się na swoich stanowiskach już przed południem. Do swojej dyspozycji będą mieli kilkanaście ton lodu. Temat? Tym razem dowolny, choć projekty nawiązujące do tematu Świąt Bożego Narodzenia będą premiowane dodatkowymi punktami. Nad kilkumetrowymi rzeźbami pracować będą praktycznie przez cały dzień na platformach ustawionych na Starym Rynku. Swoje prace rzeźbiarze będą przygotowywać od 8:00 do 17:00.

Wybór zwycięzcy i wręczenie nagród odbędzie się o godzinie 18:30. Jeśli pogoda dopisze rzeźby będzie można oglądać przez mniej więcej tydzień.

http://www.youtube.com/watch?v=d2fV65kXBQQ&feature=plcp

Preludium do VII Festiwalu Rzeźby Lodowej Foto: lepszyPOZNAN.pl / gsm

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz